پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | چرا مرگ بر آمریکا؟

مقابله با استکبار، از شعار تا عمل

چرا مرگ بر آمریکا؟

سرویس فرهنگی و هنری - حتماً برای شما هم این سوال پیش آمده که در زمان صلح، چرا باید دشمنی خودمان را با یک کشور دیگر با شعار «مرگ بر...» نشان دهیم.

فانوس _ سروش ستایش : در طول سالیان اخیر، شعار مرگ بر آمریکا که از شعارهای اصلی انقلاب بود محل بحث و مناقشات بسیاری شده است. میان موافقان و مخالفان اما بر سر یک موضوع اتفاق نظر وجود دارد. و آن چیزی نیست غیر از این که آمریکا هرگز ملت و کشور ما را جز در شرایط وابستگی و استثمار نخواهد پذیرفت و عملاً استقلال ایران را به رسمیت نمی‌شناسد. این مسأله نه تنها منحصر به ایران نیست، بلکه بسیاری از کشورهای جهان سوم نیز در حال حاضر با آن در حال دست و پنجه نرم کردن هستند. 

مضاف بر این که کشورهای هم‌سو با امریکا نیز به این بی عدالتی و عدم تقارن دامن می‌زنند، چرا که جزو شرکای اصلی او در چپاول منابع حیاتی زیرزمینی این کشورها و تبدیل کردن آنها به مصرف کننده صرف هستند. اما این شعار برای ما در واقع ویترین مبارزه با استعمار و جلوه استقلال کشوری است که ذاتاً در خود این توانایی را احساس می‌کند که می‌تواند یک تنه در برابر زورگویی‌ و بی شرمی ابر قدرت شماره یک جهان بایستد. امام همواره می‌فرمود: ما همۀ شعارهایمان را با عمل محک زده‏‌ایم.

مهم‌ترین و بهترین استدلال بعضی از مخالفان شعار «مرگ بر آمریکا» تقید به مبارزه عملی به جای شعار و حرفهای تحریک آمیز در برابر دشمن است. اتکا به توان داخلی و افزایش هم‌گرایی ملی و دینی سبب پیدا شدن راهکارهای متنوعی برای به زانو درآوردن هیولای استعمار می‌شود. نقل مشهوری است که ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺟﻨﮓ ﺍﺯ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﻘﺎﻣﺎﺕ دولت ﮊﺍﭘﻦ ﭘﺮﺳﯿﺪﻧﺪ : ﺷﻤا ﺗﻨﻬﺎ ﮐﺸﻮﺭﯼ ﺑﻮﺩﯾﺪ ﮐﻪ ﺍﻣﺮﯾﮑﺎ بر ﻋﻠﯿﻪ‌ﺗﺎﻥ ﺍﺯ ﺑﻤﺐ ﺍﺗﻢ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﺮﺩ، ﻗﺎﻋﺪﺗﺎ ﺷﻤﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﺩﺷﻤﻦ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺑﺎﺷﯿﺪ، ﭘﺲ ﭼﺮﺍ ﻫﯿﭽﻮﻗﺖ مردم ژاپن ﺷﻌﺎﺭ «ﻣﺮﮒ ﺑﺮ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ» ﺳﺮ نمی‌دهند؟ ﺍﻭ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﺍﺩ: «ﺷﻌﺎﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﻣﺎﻝ کسانی است ﮐﻪ ﺩﺭ ﻋﻤﻞ کاری از دست آنها بر نمی‌آید ﻫﻤﯿﻨﮑﻪ ﺭﻭﯼ ﻣﯿﺰ ﺭﺋﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﺍﻣﺮﯾﮑﺎ تو کاخ سفید ﺗﻠﻔﻦ ﭘﺎﻧﺎﺳﻮﻧﯿﮏ ﻣﺎ ﻧﺸﺴﺘﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﻣﺎ ﭘﯿﺮﻭﺯ ﺷﺪﯾﻢ شعار دادن مال انسان و ملت بی عمل است.»

اما این همه واقعیت نیست. واقعیت ژاپن چیز دیگری است که برای افراد غیرتمند و انقلابی دردناک است. آقای رحیم پور ازغدی تعریف می‌کردند: «به ژاپن رفته بودیم تا در یکی از دانشگاه ها سخنرانی کنیم. یک دانشجوی 18 تا 19 ساله ای را دیدیم . با او به صحبت نشستیم. از او پرسیدیم نظرت راجع به بمباران هیروشیما و ناکازاکی توسط آمریکا چیست؟» رحیم پور می‌گوید جوابی به ما داد که دهان مان باز ماند. او گفت «حتماً نیاز بوده که آمریکا بمب اتم بر سر ژاپن بریزد‌! »نمی‌دانم متوجه شدید، یک قربانی که تحت تجاوز قرار گرفته می‌گوید حتماً نیاز بوده که آمریکا تجاوز کند. این گونه آمریکا روحیه انقلابی مردم ژاپن را از بین برده که جوان او که آینده ساز ژاپن است به متجاوز چراغ سبز نشان می دهد و او را به عنوان کدخدا قبول کرده است.

رهبر معظم انقلاب بارها خواسته‌اند در برابر خوی شیطانی آمریکا، ملت ایران، شعار مبارزه با استکبار را باید به عنوان پرچم و مشعل استقلال و عامل هویت بخش حفظ کند. چرا؟ «چون اگر این عَلمِ برافراشته حفظ نشود و این شعار، افسرده و گم شود، راه ملت گم خواهد شد. استدلال واضحی هم دارد. چون دشمنیِ آن دشمن، آشکار است و برای اهل بصیرت، مخفی نیست و دشمنِ آشکار هم، با وجود این‌که دشمنیش آشکار است، شیوه‌هایی برای فریب دارد. غالب ملتهایی که فریب خوردند و دولتهایی که اشتباه کردند، از این‌جا اشتباه کردند که روشهای دشمن را درست نشناختند. اگر ما روشهای دشمن را نشناختیم و مبارزه با دشمنی که می‌خواهد ما را نابود کند، به فراموشی سپردیم، بدیهی است که راهی را خواهیم رفت که دشمن می‌پسندد؛ یعنی راه نابودی، راه ویرانی، راه فساد.»
 

 

انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات