پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | رواج «فرهنگ سکوت» در جرائم ناموسی/ ممانعت از انگ زدن را از خودمان شروع کنیم

در گفتگوی اختصاصی با فانوس

رواج «فرهنگ سکوت» در جرائم ناموسی/ ممانعت از انگ زدن را از خودمان شروع کنیم

سرویس اجتماعی - متاسفانه برای جلوگیری از انگ خوردن، «فرهنگ سکوت» در جرائم ناموسی در جامعه ما همچنان رواج دارد.

فانوس- هدی نتاج: افسر افشار نادری جامعه شناس در گفتگوی اختصاصی با گروه اجتماعی فانوس، اظهار داشت: متاسفانه برای جلوگیری از انگ خوردن و حفظ آبرو، «فرهنگ سکوت» در جرائم ناموسی در جامعه ما همچنان رواج دارد.

وی تصریح کرد: امروزه فضای مجازی بیشتر به این موضوع دامن زده به طوریکه برخی از خانواده ها برای جلوگیری از درز وقایع هر چند دردناک، حاضر به مشورت با اطرافیان و یا مراجعه به دستگاه قضایی نیستند.

افشار نادری گفت: البته این موضوع که در جرائم ناموسی معمولا فرد قربانی مورد ظلم چه از طرف خانواده و چه از جانب دستگاه های قضایی قرار می گیرد، عجیب نیست حتی در برخی از مواقع با وجود اثبات جرم و احراز هویت متهم، باز هم قربانی سرزنش شده و انگ انحرافات اخلاقی به او زده می شود.

این جامعه شناس گفت: آگاهی والدین در خصوص حقوق فرزندان، رعایت آن و نیز آشنایی فرزندان از حق و حقوق خود، مهارت آموزی، اقدامات محافظتی از سوی خانواده، تقویت قوانین و در نظر گرفتن مجازات فوری برای متهم از جمله مهمترین مواردی هستند که موجب شکستن سکوت در مقابل ظلم می شوند.

افشار نادری در پایان مصاحبه به فانوس گفت: در واقع اگر هر شهروند از حق و حقوق خود اطلاع داشته باشد نباید ظلمی که بر وی روا می شود را تنها برای حفظ آبرو تا مرز از جان گذشتن متحمل شود بنابراین برای تقویت و رعایت حق و حقوق دیگران ابتدا باید فرهنگ ممانعت از  برچسب زدن را از خودمان شروع کنیم.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات