پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | تأکید بر اهمیت علم انگل‌شناسی در سلامت جامعه/ رتبه نخست انگل‌شناسی ایران در خاورمیانه

در سومین کنگره بین‌المللی انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی مطرح شد

تأکید بر اهمیت علم انگل‌شناسی در سلامت جامعه/ رتبه نخست انگل‌شناسی ایران در خاورمیانه

سرویس اجتماعی - آیین آغاز به کار سومین کنگره بین‌المللی و دهمین کنگره ملی انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

به گزارش فانوس، محمدهادی ایمانیه در آیین آغاز به کار سومین کنگره بین‌المللی و دهمین کنگره ملی انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران، با بیان اینکه تنها مرکزی که در کشور کار پیوند کودکان را انجام می‌دهد، شیراز است، گفت: گرچه پیوند کبد بزرگسالان در چند دانشگاه دیگر هم شروع‌ شده، اما پیوند کبد کودکان در حال حاضر تنها در شیراز انجام می‌شود و همه‌ روزه با بیمارانی که پیوند کبد شده‌اند، مواجه هستم.

وی ادامه داد: در میان پیوند گیرندگان، از سنین یک سال و گاهی کمتر از یک سال تا نوجوانان و جوانان هستند و از همین بابت اهمیت توجه به موضوع انگل‌شناسی ضرورت می‌یابد.

ایمانیه افزود: هم‌اکنون نیز در بخش، بیمارانی بستری هستند که پیوند کبد شده‌اند و مشکوک به بیماری‌های انگلی هستند، به همین دلیل اهمیت علم انگل‌شناسی برای هر استاد بالینی که با علم جدید کار می‌کند و روش‌های تشخیصی و درمانی جدید را انجام می‌دهد، انکارناپذیر است و تلاش شما می‌تواند بسیاری از مسائلی را که با آن‌ها مواجه می‌شویم برطرف کند و مسائل مبهمی که با آن‌ها روبرو می‌شویم را از پیش پای ما بردارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: از طرف دیگر فارس یکی از استان‌های سالک‌خیز کشور است که در بعضی از سال‌ها با بالاترین آمار بروز سالک مواجه هستیم و گاهی این مورد به یک مسئله اجتماعی تبدیل می‌شود و گاهی مشکلات سیاسی و امنیتی ایجاد می‌کند، اهمیت توجه به این موضوع نیز به این دلیل است که باید همه‌جانبه باشد و تنها حضور وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کافی نیست؛ دخالت فرمانداری‌ها، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، شهرداری‌ها، شوراهای شهر و روستا نیز در موضوعات مختلف مانند جونده‌کشی و جمع‌آوری مصالح ساختمانی فراوانی که در اطراف شهرها و روستاها، جاده‌ها و خیابان‌ها رها می‌کنند و مرکز رشد جونده‌ها می‌شود، لازم است.

ایمانیه با اشاره به اینکه شیراز قطب پیوند عضو در کشور است، یادآور شد: امروز با بیماری‌های خود ایمنی بسیاری مواجه هستیم، همچنین شیوع سرطان‌ها و نیاز به پیوند اعضا که همه این‌ها باعث شده با بیماری‌های انگلی بازدید و نوپدید مواجه باشیم؛ علم انگل‌شناسی یک علم بسیار مهم است و مسؤولان سلامت باید در ارتباط با تربیت افراد صاحب علم مربوطه برای تشخیص و درمان این موارد، دقت به خرج دهند تا از مشکلات بعدی پیشگیری کنیم.

وی اضافه کرد: نقش فعالان این عرصه برای راهنمایی ما، همچنین برای روش‌هایی که می‌توانیم به کمک سازمان‌ها کمک بگیریم و برای آموزش دادن به مردم و راهنمایی سایر سازمان‌ها و ارگان‌ها که بتوانیم پیشگیرانه عمل کنیم، بسیار اهمیت دارد؛ باید علم تشخیص را به‌ اندازه کافی داشته باشیم، آزمایشگاه‌های مجهزی داشته باشیم و پس‌ازآن هم درمان‌های مؤثری داشته باشیم و در تمام این موارد نقش شما ارزشمند و گران‌بها است.

ایمانیه با اشاره به اینکه گروه انگل‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، جزء رتبه‌های برتر گروه‌های کشور، رتبه‌های برتر گروه‌های علوم پایه دانشگاه و دانشکده پزشکی است، از حاضران خواست تا پس از برگزاری این کنگره، بخشی از پیشنهاد‌های عملیاتی را آماده و به وزارت بهداشت ارائه کنند.

دبیر اجرایی سومین کنگره بین‌المللی و دهمین کنگره ملی انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران گفت: این کنگره هر سه سال یک‌ بار در یکی از شهرهای ایران برگزار می‌شود که میزبان کنگره امسال گروه انگل‌شناسی و قارچ‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.

غلامرضا حاتم یادآور شد: با توجه به اهمیت بیماری‌های انگلی و اینکه بسیاری از بیماری‌های فراموش‌ شده در دنیا ناشی از بیماری‌های انگلی هستند، همچنین اهمیت انگل‌ها در مسائل نوپدید و بازدید، دفع پیوندها در افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند و انگل‌های زیادی که می‌توانند باعث مرگ‌ومیر انسان‌ها شوند، اهمیت کنترل و پیشگیری این انگل‌ها، موجب شده تا دانشمندان سراسر کشور و تعدادی از کشورهای خارجی که در زمینه انگلی مطالعه دارند، دور هم جمع شوند.

وی در خصوص محورها این کنگره، ادامه داد: معرفی مهم‌ترین انگل‌های شایع در ایران و جهان و روش‌های کنترل و پیشگیری و درمان این انگل‌ها و میزگردهای علمی‌های مختلفی که درزمینهٔ تمام موارد جدیدی که در دنیا کشف‌شده، به‌ویژه در مورد بیماری‌هایی مانند لیشمانیوز یا سالک و بیماری‌های نوپدید و بازدیدی مانند بیماری‌های قابل‌انتقال از حیوانات به انسان، بحث می‌شود.

حاتم تصریح کرد: در کودکان افرادی که ضعیف‌تر هستند، سیستم ایمنی ضعیفی دارند و دچار بحرانو افرادی که پیوند عضو می‌شوند، به دلیل اینکه داروهایی می‌خورند که سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف است، یک سری از انگل‌ها می‌توانند باعث دفع پیوند یا مرگ آن‌ها شوند که در این چند روز تمام محققان شرکت‌کننده در کنگره، با تمام توان در این موارد بحث و تبادل‌نظر می‌کنند.

دبیر اجرایی سومین کنگره بین‌المللی و دهمین کنگره ملی انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران ادامه داد: مهمانان مدعو این کنگره سه نفر از کشورهای آلمان و بلژیک هستند، اما مهمانان مستقل خارجی که از کشورهای دیگر برای شرکت در کنگره ثبت‌نام کرده‌اند، حدود 20 نفر از کشورهایی مانند آلمان، ترکیه، تاجیکستان، آذربایجان، قزاقستان، افغانستان و پاکستان هستند.

حاتم بیان کرد: از داخل کشور حدود 700 مقاله داشتیم که بیش از 600 مقاله پذیرفته‌ شده است و حدود 600 مهمان برای شرکت در این کنگره ثبت‌نام کردند.

دبیر علمی این کنگره نیز گفت: تمام موارد بیماری‌های انگلی که حرف روز جهان است، بیماری‌های پوستی ناشی از انگل‌ها و بیماری‌هایی که اندام‌های مختلف بدن را گرفتار می‌کنند مانند گوارش، مغز یا کبد، در این کنگره سه‌روزه مطرح و بررسی می‌شود.

سید محمود سجادی افزود: راه‌های مختلفی که باعث انتقال بیماری‌های انگلی می‌شود، باعث بیماری می‌شوند، کنترل بیماری و به‌ ویژه روش‌های جدیدی که باعث تشخیص و درمان این بیماری‌ها وجود دارد در این کنگره بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: 20 سمپوزیوم در این کنگره‌ داریم که هر کدام از آن‌ها به یک موضوع اختصاص پیدا کرده و هرکدام از آن‌ها موضوعات تخصصی انگل‌شناسی هستند؛ حدود 431 پوستر داریم که در سالن غدیر مجموعه ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سه روز مختلف به نمایش درمی‌آید؛ همچنین چهار سخنرانی جامع ارائه می‌شود، حدود 92 سخنرانی از مقالات ارسال‌ شده و 26 سخنران مدعو از ایران و خارج از کشور در این کنگره حضور دارند.

دبیر علمی این کنگره با اشاره به قرائت پیام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیین آغاز به کار این کنگره، افزود: وزیر بهداشت در این پیام، موارد مختلفی که مربوط به بیماری‌های انگلی است را مطرح کرده است.

سجادی در زمینه جایگاه انگل‌شناسی ایران گفت: در زمینه انگل‌شناسی در حال حاضر به گواه تمام منابع سنجش در دنیا، ایران رتبه نخست خاورمیانه را دارد و چندین سال است از کشورهایی مانند مصر و ترکیه پیشی گرفته‌ایم؛ انگل‌شناسی در ایران رقابتی را با کشورهای پیشرفته جهان آغاز کرده است.

سومین کنگره بین‌المللی و دهمین کنگره ملی انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران 10 تا 12 آبان‌ماه در مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار می‌شود.

منبع : روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات