پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | چند توصیه مهم در درمان خود زشت پنداری/ از مُدگرایی دوری کنید

در گفتگوی اختصاصی با فانوس مطرح شد

چند توصیه مهم در درمان خود زشت پنداری/ از مُدگرایی دوری کنید

سرویس اجتماعی - روزی چند بار چهره خود را در آینه بررسی می کند و هر بار ناامیدتر ار قبل با خود فکرمی کند که چقدر زشت است.

فانوس – هدی نتاج: افسر افشار نادری، جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگوی اختصاصی با فانوس اظهار داشت: در خود زشت پنداری به دلیل تصور وجود یک نقص خیالی در ظاهر، افراد به شدت درگیر آن شده و در بسیاری از مواقع حتی در برخورد اجتماعی و روابطشان با دیگران، تاثیرگذار می شود. 

وی تصریح کرد: در این بیماری، تصوری که فرد از اجزای بدن خود دارد به صورت بیمارگونه  غیرواقعی و منفی گونه است تا جایی که با تکرار این موضوع به فکر عمل های زیبایی می افتد.

افشار نادری با بیان اینکه بسیاری از عمل های زیبایی به دلیل اعتماد به نفس پایین اتفاق می افتد، افزود: از آنجایی که بانوان حساسیت بیشتری به وضع ظاهر و اجزای صورت خود نشان می دهند، با مبتلا شدن به این بیماری هیچ گاه به رضایت از خود نمی رسند.

این جامعه شناس با تاکید بر تاثیر خودزشت پنداری در فعالیت های اجتماعی گفت:  فرد مبتلا با اعتماد به نفس پایین وارد جامعه می شود که تاثیرات این موضوع از همان بدو ورود به دانشگاه تا ازدواج با او همراه است.

وی بیان کرد: با ورود به دانشگاه به دلیل اعتماد به نفس پایینش، هیچگاه در کنفرانس و جلسات علمی شرکت نمی کند حتی اگر کاملا به آن اشراف داشته باشد، در محیط  کار نیز با کوچکترین خطا، خود را سرزنش کرده و تمامی ضعف ها را به زشت بودن خود ربط می دهد، در بحث ازدواج نیز به دلیل تصور غیرواقعی و بیمارگونه از خود، ترس از نپسندیده شدن، بسیاری از راه ها را بر او سلب می کند.

این جامعه شناس با ارائه راهکارهای پیشگیری از بیماری خودزشت پنداری، تاکید کرد: انتخاب الگوی مناسب، دوری از مدگرایی و تقلید از چهره های مشهور، آموزش مهارت تقویت اعتماد به نفس با انجام مشاوره و روان درمانی و توجه به ارزش های درونی و معنوی از جمله مهمترین راهکارهای پیشگیری از بیماری خود زشت پنداری هستند. 

انتهای پیام/


 

لینک سریع

#

تبلیغات