پایگاه اطلاع رسانی فانوس | کشاورزی و دامداری

سازمان دامپزشکی تأیید کرد
مشاهده ۴ مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ۳ استان شمالی کشور

۴ مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ۲۴ ساعت گذشته در استان‌های مازندران، گیلان و اردبیل در سامانه اطلاع‌رسانی سازمان دامپزشکی کشور گزارش شده است.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
نوسان بازار ارز به گوشت قرمز هم رسید

درحالی سرانه مصرف گوشت قرمز کشورمان کاهش یافته که قیمت این ماده پروتئینی همواره رو به افزایش بوده و بسیاری از مصرف‌کنندگان را نگران کوچک‌ تر شدن سهم این ماده در سبد غذایی خود کرده است.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران خبرداد
بازهم افزایش قیمت محصولات لبنی

مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران گفت: نه تنها مصوبه افزایش قیمت خرید شیر خام به 1440 تومان اجرا نشده بلکه دو ماه است که کارخانجات با وجود افزایش قیمت محصولات لبنی شیر خام را از دامداران 50 تومان کمتر یعنی 1200 تومان می‌خرند.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
معاون امور تولیدات زراعی وزارت جهاد کشاورزی:
افزایش قیمت در خرید تضمینی گندم سال 96 باید اعمال شود

معاون امور تولیدات زراعی وزارت جهاد کشاورزی از احتمال تغییر و افزایش قیمت خرید تضمینی گندم برای سال ۹۶ خبر داد.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
کشتی‌های ایرانی مشکل بارگیری و تخلیه در دریای خزر دارند

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با وجود امضای برجام مشکلات بخش مالی و بانکی دو کشور ایران و قزاقستان حل نشده و شاهد فقدان روابط کارگزاری میان دو کشور هستیم.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
با اعلام خطر نسبت به شیوع آنفلوانزای پرندگان
آذربایجان و اقلیم کردستان عراق واردات مرغ و تخم مرغ از ایران را متوقف کردند

برخی منابع خبر دادند که اقلیم کردستان عراق و آذربایجان به علت پیدا شدن نمونه هایی از آنفلوانزای پرندگان در دو مرغداری تهران، واردات محصولات مرتبط با طیور را از ایران متوقف کردند.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی خبر داد
پرورش 85 درصد مرغ کشور با مصرف آنتی‌بیوتیک است

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی گفت: برای تولید مرغ در کشور از هیچ هورمونی در مرغداری‌ها استفاده نمی‌شود و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مرغ تولیدی در کشور بدون مصرف آنتی‌بیوتیک (مرغ سبز) است.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
هیچ موردی از آنفلوآنزای پرندگان در کشور مشاهده نشده است

مدیرکل دفتر کنترل بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی با بیان اینکه علیرغم بروز آنفلوآنزای پرندگان در 6 کشور موردی از این بیماری در ایران مشاهده نشده، گفت:مرغداران خودشان حساس باشند و در صورت تلفات غیر عادی به دامپزشکی مراجعه کنند.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
نگهداری زعفران گران‌ترین ادویه جهان در پنچرگیری+عکس

در حالی که ایران مهد تولید زعفران جهان است، اما برخی افراد دلال این ادویه گران قیمت جهانی را به صورت غیر بهداشتی و غیر اصولی نگهداری و عرضه می‌کنند.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
مجلس ممنوعیت واردات تراریخته را بررسی می‌کند

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به فشارهای وارده به نمایندگان مجلس برای توقف پیگیری واردات محصولات تراریخته گفت:‌ بر اساس مصوبه کمیسیون کشاورزی مجلس واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته بدون رعایت ضوابط و قوانین سلامت ممنوع شده است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
طلب ۳.۴ میلیارد تومانی کشاورزان بلا تکلیف مانده است

در حالی که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی قول داده بودند، مطالبات کشاورزان بابت خرید تضمینی گندم را تا پایان مهرماه تسویه کنند، اما با گذشت ۸ روز از آبانماه سیاست این وزارتخانه سکوت رسانه‌ای است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
در نیمه نخست امسال
صادرات سیب ۴ برابر شد

بر مبنای آمار گمرک ایران در شش ماهه نخست سال جاری، صادرات سیب کشور رشد قابل توجه ۴ برابری را تجربه کرده است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
گوشت گوسفندی ۶ هزار تومان گران شد

هر کیلوگرم گوشت گوسفندی شقه بدون دنبه در بازار مصرف به ۳۴ هزار تومان تا ۳۷ هزار تومان رسیده که در مقایسه با دو ماه گذشته افزایش قیمت کم‌سابقه ۶ تا۷ هزار تومان را تجربه کرده است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
درخت توت عامل افزایش مگس سفید در سطح خیابان‌های پایتخت

معاون وزیر جهاد گفت: علت افزایش آفت مگس سفید در سطح شهر کاشت درخت توت است که میزبان خوبی برای تغذیه این ‌آفت به شمار می‌رود و بهترین گونه‌های گیاهی برای تصفیه آلایندگی هوا در پایتخت درختان عناب، انجیر، زیتون و زرشک همیشه سبز است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
پیشنهادی که پشت درهای شورای اقتصاد ماند
نرخ‌های وزارت جهاد برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی سال زراعی 96-95

وزارت جهاد کشاورزی از 2 ماه پیش پیشنهاد خرید 22 قلم محصول کشاورزی را که میانگین بین 9 تا 12 درصد افزایش دارد را به شورای اقتصاد داده که با گذشت 18 روز از پاییز این پیشنهاد همچنان منتظر تصویب شورای اقتصاد و هیأت دولت است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی:
واردات گوشت آلوده را تکذیب می‌‌کنم

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی واردات گوشت آلوده را تکذیب کرد و گفت: از ۶ میلیون راس دام سبکی که در ۶ ماهه امسال تولید شده یک درصد صادراتی است و نمی‌توانیم بازار صادرات را به بهانه تنظیم بازار از دست بدهیم، مضاف بر آنکه کنترل قیمت گوشت در بازار ربطی به ما ندارد.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
ورود دولت به تنظیم بازار مرغ

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی اعلام کرد: شرکت پشتیبانی امور دام به منظور جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت مرغ، در چند روز اخیر مرغ‌های ذخیره خود را وارد بازار کرده است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
حجتی خبرداد:
۵ هزار میلیارد ریال برای خسارت کشاورزان اختصاص یافت

وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت برای رفع مشکل کشاورزان با تصویب پنج هزار میلیارد ریال (۵۰۰ میلیارد تومان) برای پرداخت خسارت به آنها موافقت کرد.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس:
واردات و تولید محصولات تراریخته ممنوع می‌شود

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: طرحی ارائه کرده‌ایم که در برنامه ششم فقط اجازه تحقیقات علمی روی محصولات تراریخته داده شود، اما مجوزی برای واردات این گونه محصولات یا تولید آن در کشور داده نشود.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
رکورد تولید و خرید گندم شکسته شد

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: رکورد تولید و خرید تضمینی گندم در فصل خرید امسال شکسته شد و میزان خرید 11.5 میلیون تنی گندم که تاکنون محقق شده، در تاریخ کشور بی سابقه است.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)
۳هزار میلیارد تومان به حساب گندمکاران واریز شد

سه هزار میلیارد تومان دیگر از مطالبات گندم‌کاران به حساب آنان واریز شد و مجموع پرداختی‌های دولت به کشاورزان بابت خرید تضمینی گندم به ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
وزیر جهاد کشاورزی از دستور پرداخت رئیس جمهور خبرداد:
بدهی دولت به کارخانه های قند پرداخت می شود

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کارخانه‌دارن حدود ۱۵۰ میلیارد تومان از دولت طلب دارند گفت: رئیس‌جمهور دستور پرداخت بدهی کارخانه‌های قند را صادر کرد، این بدهی باعث شده که چغندرکاران نیز نتوانند طلب خود را از کارخانه‌ها دریافت کنند.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
مراجع عظام تقلید فتوا دادند/«تحقیقات»، آزاد و «کشت تجاری» تراریخته حرام شد

حضرات آیات عظام مکارم شیرازی و علوی گرگانی، در فتاوایی جداگانه، تحقیقات بر محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) را بدون اشکال، اما «کشت تجاری» این محصولات را حرام اعلام فرمودند.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
گوشت گوسفندی ارزان نمی‌شود

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: پیش بینی نمی‌شود قیمت این نوع گوشت تا پایان ماه محرم ارزان شود.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
دبیر کارگروه فروش انجمن ارگانیک خبرداد:
تجمیع فروشگاه های عرضه محصولات ارگانیک در سال جاری

دبیر کارگروه فروش انجمن ارگانیک کشور از تجمیع فروشگاه های عرضه محصولات ارگانیک در سال جاری خبر داد و گفت: نخستین گام برای توسعه استفاده از این محصولات، افزایش بازار فروش و فرهنگ استفاده از تولیدات ارگانیک است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
حجتی: گران‌فروشی مرغ به ما ربطی ندارد

در شرایطی که طی ماه‌های گذشته برخی محصولات اساسی کشاورزی مانند گوشت قرمز، مرغ، شکر و برنج بازار پر نوسان و گرانی را تجربه کرده‌اند، وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: گران فروشی یک محصول مانند گوشت مرغ در خرده‌فروشی‌ها و مغازه‌های سطح شهر به وزارت جهاد کشاورزی ارتباطی ندارد و این وزارتخانه تا مراکز عمده فروشی موظف به پاسخگویی است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
صادرات دام زنده متوقف شد

در حالی که چند روز بیشتر تا عید قربان باقی‌ نمانده، رئیس مجمع صادرکنندگان دام زنده از توقف صادرات دام تا دهم مهرماه امسال خبر داد و گفت: طی سال جاری ۵۸۰ هزار راس گوسفند صادر شده است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تأیید کرد
افزایش دوباره قیمت گوشت در بازار

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با تأیید افزایش قیمت گوشت در بازار پایتخت گفت: متأسفانه مسئولان درباره عرضه دام در بازار برای تعدیل قیمت تنها حرف می‌زنند و نتیجه آن افزایش قیمت گوشت در بازار در هر هفته است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
بازداشت و برکناری رئیس یکی از سازمان‌های وزارت جهاد به اتهام زمین خواری

رئیس یکی از سازمان‌های تابعه وزارت جهاد که به اتهام زمین خواری بازداشت شده بود در یک ماه اخیر بی سر و صدا از سمت خود برکنار شد.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
قیمت شکر رکورد زد

رئیس اتحادیه قنادی و شیرینی فروشی تهران گفت: در یک ماه اخیر قیمت هر کیلوگرم شکر از 2200 تومان به 3800 تومان افزایش یافته است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
سوء‌استفاده ۲ کارخانه در فروش شکر سهیمه‌ای

معاون شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این که هیچ کمبود شکری با توجه به رصد بازار این شرکت وجود ندارد، گفت: متأسفانه دو کارخانه از سهمیه شکر خود سوء‌استفاده کرده و در بازار آزاد فروختند.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
قیمت مرغ تا عید فطر پایین نمی‌آید

یوسف خانی قیمت مرغ زنده را 5200 تومان و قیمت مرغ آماده به طبخ در عمده فروشی میدان بهمن و درب کشتارگاه را 7200تومان و توزیع درب واحدهای صنفی را 7300تومان اعلام کرد.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
برنج های آلوده "الکل" می شود

۱۲۰۰ تن برنج وارداتی شرکت بازرگانی دولتی ایران به دلیل منقضی شدن تاریخ مصرف و ممنوعیت مصرف انسانی و دامی، تبدیل به الکل می شود.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
مدیر روابط عمومی کاله:
اخراج ۴۰۰ کارگر کاله صحت ندارد

مدیر روابط عمومی کاله گفت: اخباری که در خصوص اخراج ۴۰۰ نفر از کارگران این شرکت مطرح شده درست نیست و ما در سال جاری هیچ اخراجی نداریم.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
دستور ویژه شریعتمداری برای معدوم‌سازی برنج‌‌های آلوده + سند

معاون اجرایی رئیس‌جمهور دستور داد برنج‌های وارداتی باقی‌مانده در انبارهای شرکت بازرگانی دولتی پس از انجام آزمایشات لازم توسط وزارت بهداشت، درصورتی که برای انسان و دام غیرقابل مصرف تشخیص داده شد، معدوم شود.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
رئیس سازمان جهاد کشاورزی تهران :
سبزی‌های تهران دیگر با پساب خام آبیاری نمی‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی تهران گفت: بررسی‌های انجام‌شده در شهرستان‌های استان تهران نشان می‌دهد که محصولاتی نظیر سبزی و صیفی به‌طور مستقیم از پساب فاضلاب استفاده نمی‌کنند و اگر موردی باشد حتماً با آنها برخورد می‌شود.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران
نرخ تورم سالانه تولید کننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی 3.5 درصد افزایش یافته است

مرکز آمار ایران اعلام کرد شاخص قیمت تولید کننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی در این فصل در مقایسه با مدت مشابه پارسال (نرخ تورم سالانه) ۳.۵۴ درصد افزایش داشته است.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
وزارت کشاورزی اعلام کرد:
فراوانی خرما برای ماه رمضان/ قیمت منطقی 5000 تومان

خرما یکی از پرمصرف‌ترین اقلام سفره افطار مردم در ماه رمضان است که هر ساله با نوسانات قیمتی نیز در این ایام مواجه می‌شود اما مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت کشاورزی از وجود حدود 100 هزار تن ذخیره خرما در انبارهای کشور خبر داده و می‌گوید با توجه به نرخ خرید خرما از باغداران در سال گذشته، قیمت منطقی برای این محصول در ماه رمضان حدود کیلویی 5000 تومان است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
وفور گوشت و مرغ برای ماه رمضان

با توجه به اینکه یک هفته تا ماه مبارک رمضان باقی مانده است، مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که تولید گوشت مرغ و گوشت قرمز مناسب است و به دلیل وفور محصول و کافی بودن ذخایر، هیچ نگرانی برای تنظیم بازار این محصولات در ماه رمضان وجود ندارد و قیمت‌ها نیز رو به کاهش بوده است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
آمار تکان‌دهنده فائو از هدرروی سالانه ۳۵ میلیون تن غذا در ایران/غذای ۱۵ میلیون نفر دورریز می‌شود

برآوردهای فائو نشان می دهد هر سال ۱.۳ میلیارد تن غذا در جهان هدر می رود که ۳۵ میلیون تن از این رقم معادل ۲.۷ درصد در ایران دور ریخته می شود.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)

آمارگیر وبلاگ