پایگاه اطلاع رسانی فانوس | گردشگری

سفرنامه نوروزی ایران؛
از «سفره پرکنون» تا گنبدی که الهام بخش سانتا ماریا شد

بهار برای ما ایرانی ها فصل جشن گرفتن و شادمانی است، ما نیز همراه با رویش جوانه ها و شکوفه ها و همصدا با نغمه های دل انگیز پرندگان بر شاخسار درختان، تازه شده و درهای زندگی را به سوی نور و آفتاب می گشاییم.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو فسا:
توصیه های دارویی در ایام نوروز

مسافران محترم هیچگاه داروهای مصرفی خود را در اتومبیلی که زیر نور آفتاب پارک شده و یا پشت شیشه عقب اتومبیل قرار ندهند وداروهای یخچالی را همراه با یخ و یا در ظروف خنک کننده حمل کنند.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
سفرنامه نوروزی ایران؛
ردپای نوروز در جایی که خالص ترین اکسیژن جهان را دارد!

در سیزده روز تعطیلی ایام نوروز، هر روزه شما را با آیین و رسوم دو استان از استان های کشورمان آشنا می سازد. بد نیست پس از سفر به این شهرها با آداب و رسوم کهن آنان آشنا شوید تا بر جذابیت سفرتان بیفزاید. بهار زیباترین فصل سال است که در آن جشنواره ای از رنگ های شاد قابل تماشاست. این فصل تولد و رویش دوباره زمین است.

(زمان مطالعه : ۶ دقیقه)
سرگیجه‌هایی‌ که سفر را تلخ می‌کند

در این عارضه، فرد معمولا دچار سرگیجه و حالت تهوع می‌شود. آشنایی با راه‌های پیشگیری و درمان این عارضه می‌تواند این حالت را بهبود بخشد. ‌

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
سفرنامه نوروز در ایران
غوغای بهار در میان درختچه های ارغوان و زمزمه های بوشهری دریا

در سیزده روز تعطیلی ایام نوروز، هر روزه شما را با آیین و رسوم دو استان از استان های کشورمان آشنا می سازد. بد نیست پس از سفر به این شهرها با آداب و رسوم کهن آنان آشنا شوید تا بر جذابیت سفرتان بیفزاید. به جای او گنجشگان پرگو سخن می گویند و زبان گنجشگان یعنی: بهار، برگ، نسیم، عطر. آری با رسیدن نوروز، بهار روح حیات را بر پیکره ی طبیعت می دمد و جریان خون در شاهرگ هستی جاری می شود.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
پیشگیری از مشکلات اسکلتی –عضلانی در سفرهای نوروزی

هر ساله با نزدیک شدن به فصل بهار بازار سفرهای نوروزی داغ است، اما رعایت یکسری از اصول و ضوابط ایمنی در خصوص مسائل اسکلتی – عضلانی بویژه در مورد افرادی که مبتلا به آرتروز و کمر درد هستند می‌تواند شیرینی این سفر‌ها را بیشتر کند.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)
آداب و رسوم نوروزدر ایران؛
از بوی سمنو در پس کوچه های اصفهان تا سکه سال در اردبیل

چنین مراسمی به عنوان یکی از روزهای ماندگار در زندگی مردم کارکردهای گوناگونی دارند و همواره به شکل خاطرات شیرین در دفتر زندگی مردم این سرزمین ثبت می شوند و عید نوروز یکی از این اعیاد است.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
جاذبه‌های گردشگری ارسباران، جامانده از قافله جهانی
ارسباران؛ بهشت گردشگری ناشناخته ایران

هیجان گشت و گذار در طبیعتی بکر و دست نخورده، شوق دیدن درختانی که شاید نمونه آنها را در هیچ جای دیگر کشور نتوان یافت و یا حتی دیدن پرندگانی که تنها زیستگاهشان همین جنگل‌های تودرتو است، همسفر تمام مسافران ارسباران است.

(زمان مطالعه : ۹ دقیقه)
ساخت شهر روی سیاره سرخ

ساخت شهر روی سیاره سرخ از برنامه‌های ملی کشور امارات در صد سال آینده است تا بتواند با استفاده از ثروتی که دارد مانند کشورهای اروپایی در زمینه فراهم کردن شرایط افراد برای زندگی در مریخ قدم بردارد.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی لرستان:
استان لرستان قدمت 60 هزار ساله دارد

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی لرستان گفت: پژوهشگران دریافته‌اند که استان لرستان قدمت 60 هزار ساله دارد.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
معطلی مسافران در مرز رازی / صف طولانی ورود خودروها برای ورود به ترکیه

ازدحام بیش از حد و صف طولانی خودروهای در انتظار برای ورود به استان شرقی ترکیه از مرز رازی ساعت ها مسافران را معطل می کند.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
افزایش چشم‌گیر سفر نوروزی ایرانی‌ها به ارمنستان

دبیر مطبوعاتی اداره کل شرکت هواپیمایی ارمنستان بر تعداد چشم‌گیر مسافران ایرانی مسافران ایرانی به این کشور در آستانه نوروز اشاره کرد.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
نوروزخوانی در شهرهای شمالی کشور + فیلم

نوروزخوانی یکی از آیین های سنتی مازندرانی هاست که هر سال حدود دو هفته قبل از بهار در شهرهای شمالی اجرا می شود.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
اگر قصد سفر به ترکیه دارید حتما این مطلب را بخوانید
استان های نا امن ترکیه را بشناسیم

ناامنی‌های منطقه‌ای خصوصا در ترکیه صنعت گردشگری در این منطقه را با مخاطراتی مواجه کرده که مسافران باید نسبت به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

(زمان مطالعه : ۴ دقیقه)
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی کاشان خبر داد
حمل‌ و نقل مسافران نوروزی با قطار و اتوبوس ویژه گردشگری

مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی کاشان و حومه از برقراری اتوبوس و قطار ویژه گردشگری در بافت تاریخی کاشان برای سهولت گردشگران خبر داد.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
اسراری که مهمانداران هواپیما می‌دانند!

هیچ کس به اندازه مهمانداران هواپیماها از اسرار داخل کابین و پرواز اطلاعات ندارند. ما با چند تن از مهمانداران کارکشته مصاحبه کردیم و همچنین چندین مقاله و وبسایت را بررسی کردیم تا برخی از حقایق ناگفته پرواز را برایتان برملا کنیم.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
ساوه، شهر تاریخ چندهزار ساله و یاقوت سرخ

آورده‌اند که نام "ساوه"، شهرستانی که امروز در شمال استان مرکزی قرار گرفته بر وزن کاوه، از نام پهلوانی تورانی به نام «ساوه‌شاه» گرفته شده و در جای دیگر آمده است که "ساوه تغییریافته واژه سه‌آبه به معنای مکانی با سه رودخانه خوانده شده‌ است"، دیگری گفته است که "ساوه نام شهری است نامدار در عراق عجم و گویند دریاچه‌ای در آن جا بود که هر سال یک کس را در آن غرق می‌کردند تا از سیلاب ایمن بمانند و در شب ولادت پیامبر اسلام آن دریاچه خشک شد".

(زمان مطالعه : ۹ دقیقه)
گردشگری ایران در سایه اخلال چینی‌ها/ وقتی واحدهای مسکونی خوابگاه چشم بادامی‌ها می‌شود

فعالیت و نقش آفرینی غیرسازنده چینی‌ها در بازار گردشگری ایران از معضلاتی است که با هشدار برخی از کارشناسان حوزه گردشگری همراه شده است.

(زمان مطالعه : ۴ دقیقه)
غرش ببر بر روی سنگ نگاره‌های گلپایگان

در میان سنگ نگاره‌های شهرستان گلپایگان در سه بوم سنگی مختلف، نقش گربه‌سانی با بدنی شبیه به ببر و با خطوطی بر روی بدن آن یافت شده که نزدیک‌ترین گونه‌ای که می‌توان به آن نسبت داد، ببر است.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)
سفر به نخستین شهر خشتی جهان در عید باستانی نوروز/ گذری بر تاریخ و طبیعت

استان باستانی یزد چند سالی است که به دلیل بهره‌مندی از جاذبه‌های بکر تاریخی و طبیعی مقصد بسیاری از گردشگران قرار گرفته و امسال نیز نخستین شهر خشتی جهان برای میزبانی از مهمانان نوروزی خود آماده می‌شود.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
قلعه قدیمی یادآور تمدن کهن و دژ نفوذ ناپذیر شبه‌قاره

قلعه قدیمی یکی از دژهای قدیمی و نفوذ ناپذیر شبه‌قاره هند است که توسط «همایون» پادشاه مقتدر سلسله پادشاهی مغول ساخته شد.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان عنوان کرد
ماسوله و قلعه‌رودخان نگین جاذبه‌های گردشگری ایران

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان گفت: شهرک تاریخی ماسوله و قلعه‌رودخان نگین جاذبه‌های گردشگری ایران بوده و همواره مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی قرار می‌گیرند.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
نبود ابتدایی ترین امکانات گردشگری در برج میلاد تأسف آور است

برج میلاد یکی از مهمترین بخش های گردشگری شهر تهران است اما چند مسئله سبب شده این مجموعه زیبا در چشم گردشگران خیلی جدی شمرده نشود و به عبارتی چند لکه سیاه تمامی سفیدی این مجموعه را آسیب رسانده است.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
ارزان ترین شهرهای ایران برای سفر در نووروز 96+ اینفوگرافی

نوروز بهترین فرصت برای خانواده هایی است که والدین هر دو شاغل هستند یا فرزند محصل یا دانشجو دارند. اما هزینه سفر یک دغدغه مهم برای خانواده ها است.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
نخستین تصویر از نمای جدید میدان ولیعصر+ عکس

نخستین تصویر از نمای جدی میدان ولیعصر تهران منتشر شد.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
«گنجنامه»، گنج گردشگری همدان

گنجنامه همدان با کتیبه‌های به یادگار مانده از دوران هخامنشی، گوشه‌ای از تاریخ 3 هزار ساله هگمتانه است که در دل این طبیعت زیبا حکاکی شده و با دیدن آن می‌توان به شکوه این تاریخ پرعظمت بالید.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
استفاده رایگان مردم خوزستان و سیستان و بلوچستان از امکانات گردشگری دیزین

استفاده از امکانات گردشگری پیست بین المللی دیزین برای هموطنان ساکن خوزستان و سیستان و بلوچستان رایگان شد.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
جزییات حمل خودرو با قطار در ایام نوروز

با وجود آنکه بخش عمده‌ای از تمرکز حوزه ریلی در ایام نوروز به جابه‌جایی مسافران اختصاص پیدا می‌کند، اما یکی از گزینه‌های موجود در کنار سفر مستقیم قطار بحث حمل خودرو با ریل و جابه‌جایی آن به مسیرهای مختلف است.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
روستایی قدیمی در قلب کیش - باغو

روستای باغو از آبادی‌های قدیمی کیش است که در جنوب غربی جزیره قرار دارد. در حال حاضر این آبادی جز چند خانواده دامدار، سکنه دیگری ندارد.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
تبلیغات زودهنگام اجاره ویلاهای اشرافی برای ایام نوروز
ویلایی که شبی سه تا پنج میلیون تومان کرایه می کنند+ عکس

با نزدیک شدن به ایام نوروز آگهی های عجیب و غریب برای کرایه دادن ویلاهایی که زندگی اشرافی را برای همه حتی در حد چند روز امکان پذیر می کند در فضای مجازی داغ شده است.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
مراقب تورهای ارزان نوروزی باشید/ معیارهایی برای تشخیص اصالت آگهی های جذاب

تورهای ارزان نوروزی معمولا برای خیلی از ماوسوسه انگیز است.امادقت در انتخاب موسسه ای که پیشنهاد تور ارزان می دهدمانع از آن است که با این وسوسه گرفتار سفری پرعذاب و سخت شویم.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
تفریحات ساحلی در ارتفاع 570 متری دریا
ساحل نشینی در استان فارس + عکس

ساکنان خنج از شهرهای بخش جنوبی استان فارس که در فاصله 670 متری از سطح دریاست، این روزها ساحل نشین شده اند و تفریحاتی ساحلی می کنند.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
جاذبه های گردشگری استان فارس -باغ ارم

این باغ در جبهه شمال غربی، خارج از شهر شیراز در استان فارس و در دامنه کوه آسیاب سه‌تایی قرار داشته و در حدود 3-2 کیلومتر تا کوه معروف بابا کوهی، در شهر شیراز فاصله دارد. اطراف آن بیابان و رودخانه و سنگلاخ بوده، با گسترش شهرنشینی در جبهه غربی، به تدریج این باغ در داخل بافت شهری قرار گرفته است. در حال حاضر در انتهای خیابان ارم و در تقاطع بلوار شرقی ـ غربی و بلوار شمالی ـ جنوبی جام جم و آسیاب سه تایی، باغ ارم قرار گرفته است.

(زمان مطالعه : ۴ دقیقه)
توییت گردی فانوس
نقاشی دانش آموز سیستانی درباره حادثه پلاسکو+ عکس

یک عضو جمعیت امام علی که به سیستان و بلوچستان سفر کرده است از غم آتش نشان های شهید در حادثه پلاسکوی تهران نشانه ای قابل تامل یافته است.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
توصیه های مهم جهت مسافرت نوروزی

نوروز در راه است و عید نوروز فرصتی مناسب برای مسافرت نوروزی است. اگر به هر دلیلی، تصمیم به مسافرت نوروزی گرفته اید و یا در نظر دارید برای مدتی از محل دائمی تان دور شوید، در این صورت شرایط جدیدی را تجربه خواهید کرد که بر وضعیت جسمیتان تأثیر می گذارد.

(زمان مطالعه : ۶ دقیقه)
نکات طلایی جهت مسافرت در زمستان

سفر در فصل سرما برای بیشتر افراد جامعه به درستی تعریف نشده است. بسیاری معتقدند فصل زمستان علاوه بر سختی‌هایی که در ترابری ایجاد می‌کند، همواره یادآور بیماری و مشکلات دیگر است.

(زمان مطالعه : ۶ دقیقه)
جاذبه های گردشگری استان یزد-چاپارخانه میبد

چاپارخانه میبد واقع در بلوار قاضی میرحسین ، جنب کاروانسرای شاه عباسی قرار دارد که جزیی از مجموعه کاروانسرا، آب انبار، یخچال و ساباط می باشد و قدمت آن به دوره قاجار بر می گردد یکی از مراکز عمده پستی و چاپاری قدیم بوده است که در مسیر راه باستانی ری کرمان احداث شده است .

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
ولایت شیرازی ها در قلب آفریقا

اینجا زمانی یکی از مراکز اصلی تجارت برده در آفریقا بود. شهر آفریقایی «کائوله» در 70 کیلومتری دارالسلام پایتخت کشور تانزانیا. اینجا روزگاری یکی از مهم ترین بندرگاه هایی بود که اسیران و بردگان سیاه پوست را در آن سوار و پیاده می کردند. این شهرستان کوچک اما دلایل بیشتر و خاص تری برای معروف شدن دارد؛ ساکنان اینجا اصلیتی ایرانی دارند! آفریقای های ساکن این بخش کوچک از تانزانیا، شهرشان را شبیه شیراز بنا کرده اند و معتقدند که تبارشان به اهالی فارس می رسد. این ادعا چقدر واقعیت دارد؟

(زمان مطالعه : ۸ دقیقه)
قزوین از فهرست گردشگران‌خارجی خط می‌خورد؟

کاروانسراها و آب‌انبار‌های قزوین یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران دیگر مکانی برای گردشگران نیست از قزوین به عنوان بزرگترین باغشهر زنده جهان یاد می‌کنند، که از زمان ساسانیان تا یک سده پیش بسیار پررونق و فعال بوده است، اما وضعیت نگهداری و رصد آثار تاریخی در قزوین، تا آن اندازه نابسامان و آشفته است که گویی میراث قزوین در محاق رفته است.

(زمان مطالعه : ۷ دقیقه)
جاذبه های گردشگری استان گلستان
پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان منطقه حفاظت شده‌ای در شرق استان گلستان در ۱5 کیلومتری شهرستان گالیکِش.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)

لینک سریع

#

تبلیغات