پایگاه اطلاع رسانی فانوس | گردشگری

گزارشی از تنها گرمابه دارای حمام عمومی دایر در تهران
کسی از گرمابه‌های ایرانی خبر دارد؟

شاید عجیب به نظر برسد، اما همین حمام های عمومی که مدت هاست از زندگی روزمره آدم ها حذف شده اند صنف دارند و اتفاقا برای حفظ همین تعداد حمام باقیمانده در تهران تلاش می کنند.

(زمان مطالعه : ۱۷ دقیقه)
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی
چند شهر به عنوان پایلوت «شهر گردشگر» انتخاب شده‌اند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: اقداماتی که تا کنون برای رفع مشکلات حوزه گردشگری انجام شده، مانند زدودن شاخ و برگ‌های زائد بوده و از این پس باید مشکلات ریشه‌ای را برطرف کنیم.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)
روز جهانی گردشگری با تِم محرم برگزار می‌شود

معاون گردشگری کشور از برگزاری روز جهانی گردشگری با تِم «محرم» خبر داد.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
چگونه برای رفتن به موزه‌ها برنامه‌ریزی کنیم

معاون فرهنگی کتابخانه موزه ملی ملک گفت: خوبی تهران یا کل ایران این است که آنقدر تنوع موزه دارد که شما برای هر سوژه ای می‌توانی یک موزه پیدا کنید. حتی اگر به شهرهای مختلف ایران بروید. البته دو سوم موزه‌های تهران تحت مدیریت سازمان میراث فرهنگی نیست.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
موزه‌های ایران یک ساعت دیرتر باز می‌شوند

مدیر اداره‌کل موزه‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: زمان بازدید از موزه‌های زیر نظر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نیمه دوم سال یک ساعت کاهش می‌یابد.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
راهنمای تاریخ گردی در شهرستان سلماس

شهرستان سلماس یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است که از یک سو به سواحل شمالی دریاچه ارومیه راه دارد و از سوی دیگر به مرکز ترکیه کنونی یا همان عثمانی و روم در سده های کهن تر؛ شهری که سابقه سکونت طولانی در آن وجود دارد.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
غار خفاش یکی ازغارهای تاریخی زیبا

غار خفاش یکی ازغارهای تاریخی زیبا،این غار به علت زندگی خفاش ها در داخل آن(حدود 20.000 خفاش)، به غار خفاش معروف شده است.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
فریاد های شبانه از عمق جنگل سربرج مشهد

جنگل سربرج مشهد سربرج روستایی از توابع بخش طرقبه شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی ایران است در ابتدای روستای “سربرج” جنگلی انبوه دیده می‌شود.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)
ترفندهایی برای سفر راحت با قطار

سفر با قطار، اگر خوب و با کیفیت باشد می تواند حتی حساس ترین مسافران را راضی کند. اکثر کسانی به دلیل ترس از پرواز و ارتفاع از هواپیما دوری می کنند، یا با شنیدن آمار بالای تصادفات جاده ای از سفر کردن با خودروی شخصی و اتوبوس وحشت دارند، قطارها را وسایلی امن می پندارند.

(زمان مطالعه : ۶ دقیقه)
سفر به سد اکباتان، در نزدیکی همدان

وجود سدهای آبی در کنار شهرها، همیشه و مخصوصا در فصل گرما، یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی در اطراف شهرها هستند.

(زمان مطالعه : ۴ دقیقه)
سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ایران در تایلند نیز پاسخگوی آن‌ها نبود.

(زمان مطالعه : ۶ دقیقه)
فقط ردپایتان را به جای بگذارید

طبیعت‌گردی از عادات دیرینه ما ایرانیان محسوب می‌شود و امروزه با وجود گسترش تفریحات دیگر هنوز محبوبیت خود را بین خانواده‌های ایرانی حفظ کرده است. روزهای آفتابی و طولانی تابستان هم بهانه‌ای بیشتر برای گردش در طبیعت و گرم کردن بازار تورهای گردشگری است. در این میان دغدغه‌ بسیاری از دوستداران طبیعت نحوه رفتار گردشگران با طبیعت است بگونه‌ای که پس از ترک محل تنها ردپای آنان باقیمانده باشد و نه انبوهی از تخریب‌های زیست محیطی.

(زمان مطالعه : ۹ دقیقه)
حذف ۳۰۰ دلار، مسافری را شوکه نمی‌کند

حذف ۳۰۰ دلار ارز مسافرتی که اختلاف آن با بازار آزاد، تنها ۱۷۰ هزار تومان بود به مسافران شوک وارد نمی‌کند.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
«سی» روز پشت درهای بسته کاخ

موزه رفتن در ایران مثل کتاب خواندن است، همانقدر کم شماره. در خارج اما برای این که مردم از در آشتی با موزه‌ها بیرون آیند، سال‌هاست بیشتر آنها بازدید از موزه‌ها را رایگان کرده‌اند. برای همین در برخی کشورها تعداد بازدیدکنندگان موزه‌ها آن هم در یک نوبت، گاهی به اندازه‌ی تماشاچی‌های یک مسابقه پرطرفدار فوتبال است. در ایران اما ۳۰ شب درحالی که مردم به هوای دیدن یک کنسرت نمایشی، از کاخ موزه‌ای در شمال شهر تهران سر درآوردند، درهای موزه‌ها را بستند تا از دیده‌ها دور بماند!

(زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه)
گرجستان؛ مهد آرامش و زیبایی

گرجستان کشوری است در شرق دریای سیاه و از دیدنی ترین و زیباترین مناطق جهان محسوب می شود. این شهر این روزها ایرانیان زیادی را به خود می بیند؛ از آنهایی که برای گردش چند روزه می روند گرفته، تا آنهایی که کسب و کارشان اینجاست.

(زمان مطالعه : ۶ دقیقه)
توصیه های تغذیه‌ای به مسافران فصل گرم

درست است که یکی از لذت‌های سفر، غذا خوردن است، اما همه ما می‌توانیم در تمام طول سال، هرآنچه که دوست داریم را در شهر یا خانه خودمان مصرف کنیم، بنابراین اگر به شهر یا کشوری می‌روید که علاقه چندانی به غذاهای آنها ندارید، اصراری به غذا خوردن به هر قیمتی نداشته باشید.

(زمان مطالعه : ۶ دقیقه)
پاریس یکی از زیبا ترین شهرهای دنیا

پاریس پایتخت فرانسه و بزرگترین شهر این کشور است که در شمال فرانسه و در مجاورت رود سن مستقر شده است.و یکی از پرجمعیت ترین کلان شهرهای اروپا به شمار می آید.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
علت به وجود آمدن حیاط در خانه ها

معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به دلایل چگونگی ایجاد حیاط در منازل پرداخت.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
چگونه در سفرهای گروهی، پول کم نیاوریم؟

وقتی به صورت گروهی سفر می کنید، گاهی وقت ها پول می تواند دلیلی برای به وجود آمدن تنش باشد. در اینجا 8 توصیه در مورد بودجه بندی پول ارائه می دهیم تا بتوانید از مسافرت خود لذت ببرید و نگران مسائل مالی نباشید.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
تعطیلات آخر تابستان کجا برویم؟

کم‌کم هوا رو به خنک شدن می‌رود و فصل جذاب و پرهیجان تابستان به انتهای خود نزدیک می‌شود. به همین مناسبت در نظر داریم چند مقصد گردشگری از طبیعت زیبای ایران را برای دوستانی که تا این لحظه موفق نشده‌اند به سفر بروند، معرفی کنیم.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
سفرهای تابستانی به استان البرز افزایش یافت

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی استان البرز با اشاره به سفرهای تابستانی در استان البرز در مقایسه با سال‌های گذشته، گفت: در سال جاری افزایش اقامت و ورود مسافران به استان البرز وجود داشته است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
ایران "فرش" هدیه می دهد

معاون گردشگری کشور گفت: برندهای معروف دنیا جاذبه‌های گردشگری ایران را تبلیغ کنند و در مقابل در دنیا به مصرف کنندگان کالای این برندها فرش ایرانی، صنایع‌دستی و سفر جایزه می دهیم.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
دریاچه ولشت

دریاچه ولشت در یک منطقه کوهستانی در جنوب غربی شهر چالوس و 7 کیلومتری شمال شرقی شهر کلاردشت قرار دارد. در این دریاچه امکان ماهیگیری، شنا و قایقرانی وجود دارد

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
روند کشف آبراهه‌های تخت‌جمشید/شناسایی دیواره تختگاه جنوبی

سال ۱۳۹۱ دومین تیم کاوش در محوطه‌ی جهانی تخت‌جمشید کار خود را به منظور مطالعه و بررسی مسیر خروجی آبراهه‌های تخت‌جمشید و حفاظت از این بنای سنگی جهانی آغاز کرد. اعضای این تیم تا امروز و با انجام سه فصل کاوش در این محوطه‌ جهانی، نتایج جالب و شگفت‌انگیزی از کاوش در این محوطه به دست آورده‌ است.

(زمان مطالعه : ۱۴ دقیقه)
منطقه حفاظت شده خوش ییلاق

منطقه حفاظت شده خوش ییلاق در شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار گرفته و به دو بخش دشتی و کوهستانی تقسیم می‌شود. از آنجایی که این منطقه بین کویر و جنگل‌های پهن برگ خزری قرار دارد، از تنوع زیستی بالایی برخوردار بوده و هریک از بخش‌های آن دارای تنوع پوشش گیاهی و حیات وحش ویژه‌ای است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
هدیه‌های سران جهان در مراسم تحلیف رئیس جمهور تا ۵ ویروس «صنایع‌دستی»

می‌گویند کسی که با دست کار می‌کند کارگر است،کسی که با دست و عقل کار کند پیشه‌ور است و کسی که با دست، عقل، احساس کار می‌کند، هنرمند است؛ حال در گفتگویی از جنس «گل برجسته،قالی دورویه و جاجیم »؛ معاون سازمان میراث فرهنگی از حال و روز صنایع دستی می‌گوید.

(زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه)
جنگل زیبا و محصور کننده بامبوی ژاپن

جنگل بامبوی ساگانو در منطقه‌ای به نام «آراشیاما» در شمال غربی مطقه کیوتو در کشور ژاپن واقع شده است. مساحت این جنگل حدود ۱۶ کیلومتر مربع بوده ویکی از زیباترین جنگل‌های طبیعی در ژاپن به حساب می‌آید

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
گردشگری در اطراف تهران؛ سفر به آبشار آیینه رود

آبشار «آیینه رود» در تنگه «روح افزا» که در نزدیکی شهر دماوند است، از آبشارهای زیبای منطقه به شمار می رود که گردشگران خسته از هوای تابستان را به ویژه در آخر هفته ها به سوی خود می کشاند.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
پیشنهاد ارائه ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه گردشگری عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: مبلغ پیشنهادی این سازمان برای اجرای طرح‌های در دست اجرا و طرح‌هایی که در آینده به اجرا در می‌آید حدود ۲ هزار میلیارد تومان است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
 آبشار شیخ علی خان کوهرنگ

آبشار شیخ علی خان در ۴۰ کیلومتری روستای سر آقا سید در نزدیکی شهر چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ، قرار دارد. آب این آبشار از ارتفاعات اطراف روستا سرچشمه می گیرد. فاصله این آبشار زیبا از شهرکرد در حدود ۹۲ کیلومتر است. این آبشار بر خلاف زیبایی های بی نظیرش، هنوز برای گردشگرانی که برای اولین بار از جاذبه های کوهرنگ بازدید می کنند ناشناخته مانده است.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
روش های سرگرم کردن بچه ها در سفر

اغلب اوقات، سفر کردن برای بچه‌ها کسل‌کننده است و معمولا بعد از نیم ساعت یکجا نشینی، نق زدنشان شروع می‌شود. چه در حال مسافرت با هواپیما هستید، چه با اتوبوس یا حتی قطارهای بین‌شهری، باید مجهز به ایده‌هایی باشید که بچه‌ها را تا رسیدن به مقصد ساکت و خوشحال نگه می‌دارد.

(زمان مطالعه : ۴ دقیقه)
غذاهایی که قبل از پرواز نباید مصرف شوند!

شاید شما هم جزو آن دسته از مسافران هواپیما هستید که در طول سفر با خود غذا یا اسنک می آورند. اگر چه ممکن است غذاهایی که شما به همراه خود می آورید سالم و مفید باشند اما شاید گزینه مناسبی برای سفرهای هوایی نباشند.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
جنگل زیبای ساگانو در کیوتو که باید ببینید و بشنوید

جنگل بامبوی ساگانو در شمال غربی کیوتو در ژاپن قرار داشته و ۱۶ کیلومتر مربع مساحت دارد.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

برگ جهان، روستایی زیبا نزدیک تهران که خوراک یک سفر یک روزه برای تعطیلات آخر هفته است.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
 فنگ هوانگ، یکی از شهرهای باستانی کشور چین

یکی از شهرهای باستانی کشور چین، شهر فنگ هوانگ است که ین شهر در گذر زمان به خوبی حفظ شده است، شهری با آداب و رسوم، سنت ها، هنر و معماری خاص و گیرایی که از گزند مدرنیزه شدن در امان مانده است. بنابراین اگر دوست دارید امروزه نمونه ای از چین باستان را به معنای واقعی کلمه در جلوی چشمتان داشته باشید.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
چشمه آب معدنی تاپ تاپان

یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری در 3 کیلومتری جنوب غربی ‌آذرش‍‍ه‍رچشمه آب معدنی تاپ تاپان می باشد.آب‌ م‍‍ع‍دن‍‍ی‌ چشمه ت‍‍اپ‌ ت‍‍اپ‍‍ان‌ ق‍‍اب‍ل‌ آشامیدن‌ ن‍ی‍س‍ت‌.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
پارک ملی ویرونگا، اولین پارک ملی آفریقا

پارک ملی ویرونگا، به پاردلیل زیبایی و دارا بودن خصوصیات طبیعی و حیات وحش زیاد موجود در خود، در سال ۱۹۲۵ بعنوان اولین پارک ملی آفریقا ثبت شد و سپس در سال ۱۹۷۹ در سازمان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسید.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
دریاچه ی زیبای کومو در ایتالیا

در مرز سوئیس و اتریش در منطقه‌ی لومباردی واقع در شمال ایتالیا، شهری بنام کومو وجود دارد که در کنار آن دریاچه‌ای بر اثر تجمع آب کوهستان‌ها، رودخانه‌ی آدا و سایر رودخانه‌ها، با نام کومو یا لاریو بوجود آمده است. این دریاچه سومین دریا‌چه‌ی بزرگ ایتالیا و یکی از عمیق‌ترین دریاچه‌های اروپاست.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
۷ خودروی جدید به تاکسی گردشگری یزد اضافه می شود

حالا که اسم شهر یزد در لیست آثار جهانی قرار گرفته تعداد گردشگران آن روز به روز بیشتر می شود برای همین است که خبر می رسد در هفته دولت قرار است ۷ خودوی جدید به تاکسی گردشگری یزد اضافه شود.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
چطور در حین سفر خوش اندام باقی بمانیم؟

وقتی که می خواهید به یک سفر کوتاه و یک روزه ای آخر هفته بروید، شاید لازم نباشد چندان به خودتان سخت بگیرید و مراقب هر چیزی که میل می کنید باشید اما اگر می خواهید به یک سفر طولانی مثلا سفری ۲ هفته ای یا بیشتر بروید، کار عاقلانه آن است که مراقب بدنتان باشید

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)

لینک سریع

#

تبلیغات