پایگاه اطلاع رسانی فانوس | گردشگری

ولایت شیرازی ها در قلب آفریقا

اینجا زمانی یکی از مراکز اصلی تجارت برده در آفریقا بود. شهر آفریقایی «کائوله» در 70 کیلومتری دارالسلام پایتخت کشور تانزانیا. اینجا روزگاری یکی از مهم ترین بندرگاه هایی بود که اسیران و بردگان سیاه پوست را در آن سوار و پیاده می کردند. این شهرستان کوچک اما دلایل بیشتر و خاص تری برای معروف شدن دارد؛ ساکنان اینجا اصلیتی ایرانی دارند! آفریقای های ساکن این بخش کوچک از تانزانیا، شهرشان را شبیه شیراز بنا کرده اند و معتقدند که تبارشان به اهالی فارس می رسد. این ادعا چقدر واقعیت دارد؟

(زمان مطالعه : ۸ دقیقه)
قزوین از فهرست گردشگران‌خارجی خط می‌خورد؟

کاروانسراها و آب‌انبار‌های قزوین یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران دیگر مکانی برای گردشگران نیست از قزوین به عنوان بزرگترین باغشهر زنده جهان یاد می‌کنند، که از زمان ساسانیان تا یک سده پیش بسیار پررونق و فعال بوده است، اما وضعیت نگهداری و رصد آثار تاریخی در قزوین، تا آن اندازه نابسامان و آشفته است که گویی میراث قزوین در محاق رفته است.

(زمان مطالعه : ۷ دقیقه)
جاذبه های گردشگری استان گلستان
پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان منطقه حفاظت شده‌ای در شرق استان گلستان در ۱5 کیلومتری شهرستان گالیکِش.

(زمان مطالعه : ۵ دقیقه)
جاذبه های گردشگری استان قم -کوه خضر نبی

کوه خضر نبی در ۶ کیلومتری از مرکز قم به سمت جنوب و در جوار شهرک ایثار قرار دارد و از فراز این کوه تمام شهر قم دیده می‌شود. کوه خضر نبی منسوب به حضرت خضر‌(ع)‌ دارای بیش از سه هزار سال قدمت است.

(زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه)
اینجا الاغ ها شلوار می پوشند!+ عکس

الاغ هایی که در این جزیره هستند از نژاد معمولی نیستند ، به آنها پویتو گفته می شود که جثه بزرگتری نسبت به الاغ های ‏معمولی دارند.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
دیدنی های استان همدان
غار علیصدر – کبودرآهنگ همدان

غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. علیصدر همچنین بزرگ‌ترین غار آبی جهان می‌باشد.  این غار در فاصله 75 کیلومتری شمال غربی همدان در کوههای زاگرس در ارتفاع 1980 متر از سطح دریا واقع شده‌است.

(زمان مطالعه : ۸ دقیقه)
دیدنی های چهارفصل استان گیلان
خانه میرزا کوچک خان جنگلی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی به واقع زادگاه یونس استادسرایی معروف به میرزا کوچک خان از مبارزان انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل است . این خانه تاریخی شاید مقصدی مناسب برای سفر کوتاه در هر فصلی از سال باشد.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
غار نباتی یزد

غار نباتی در60  کیلومتری شمال غربی شهرستان تفت در حوالی روستای تاریخی و زیبای «ندوشن» از توابع بخش خضرآباد شهرستان صدوق (اشکذر) واقع شده است.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
تخت جمشید – پرسپولیس

تخت جمشید ،مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال ب512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید.

(زمان مطالعه : ۸ دقیقه)
چشمه آب گرم مرتضی علی یزد

چشمه آبگرم مرتضی علی، از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان کویری طبس در استان یزد است.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
باغ موزه قصر تهران

باغ موزه قصر که در خیابان شریعتی، خیابان پلیس تهران واقع شده است از موزهای دیدنی تهران است و جالب است بدانید که زندان قصر در تاریخ ۱۱ آذرماه ۱۳۰۸ به دست رضا شاه افتتاح گردید.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)
روستای ابیانه، روستایی تاریخی

روستای ابیانه در چهل کیلومتری شمال غربی نطنز در استان اصفهان در دامنه کوه کرکس واقع است روستای ابیانه را به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش باید از زمره استثنایی ‏ترین روستاهای ایران به شمار آورد ابیانه نقطه ‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است.

(زمان مطالعه : ۶ دقیقه)
مرداب عینک ـ استخر عینک رشت

استخر عینک یا مرداب عینک رشت یک آبگیر طبیعی است که در دل شهر رشت در بخش غربی در مسیر جاده رشت به فومن و در بلوار شهید افتخاری واقع گردیده است.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
آب انبار هفت بادگیری عصر آباد

آب انبار هفت بادگیر در استان یزد ، شهر صدوق ( اشکذر) ، روستای عصرآباد واقع شده است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
قلعه فلک الافلاک – خرم آباد

فَلَک‌الافلاک یا دژٍ شاپورخواست قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است. فلک‌الافلاک با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می‌شود. قلعه فلک‌الافلاک بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه خرم‌آباد قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری درون شهر خرم‌آباد است. این بنا مربوط به دورهٔ ساسانیان است و به در فهرست آثار ملی ایران به شماره ۸۸۳ ثبت شده‌است.

(زمان مطالعه : ۱۹ دقیقه)
چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت واقع در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
غاری از دل تاریخ ،غار دوشه

 غار دوشه، یکی از غارهای تاریخی استان لرستان است که در روستای «کرشوراب» از توابع بخش چگنی خرم‌آباد واقع شده و حاوی نقاشی‌ها و کتیبه‌های تاریخی متعدد و جالب توجه است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه که معروف ‌ترین و پرافتخارترین خانه تاریخی شهر تبریز است در اوج انقلاب مشروطه محل تصمیم ‌گیری ‌های سرنوشت ساز سران مشروطه بوده است خانه مشروطه تبریز در یکی از محله‌ های قدیمی شهر تبریز به نام راسته کوچه روبروی مسجد جامع و در غرب بازار تبریز در خیابان شهید مطهری قرار گرفته ‌است.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)
موزه دریانوردی و عمارت کلاه فرنگی در بوشهر

موزه دریانوردی خلیج فارس در بوشهر شامل ساختمان کنسولگری و عمارت کلاه فرنگی است که در آن غرفه‌های مختلف ادوات و تجهیزات نظامی و نیروی دریایی به نمایش درآمده است.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
گزارشی از آیین سنتی قالی‌شویان مشهد اردهال
جمعه قالی ؛ روز عزای اهالی روستای" فین" در شهادت یک امامزاده

مراسم قالیشویان هرساله در دومین جمعه مهر که بنا به روایتی سالگرد شهادت امامزاده است، در مشهد اردهال برگزار می گردد.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
جاذبه های گردشگری استان اصفهان
عصارخانه به قدمت بازار بزرگ اصفهان و از آثار مهم دوره شاه عباس اول

عصارخانه شاهی اصفهان با مساحت تقریبی 500 مترمربع و زیربنای 850 مترمربع، یکی از آثار مهم تاریخی و گردشگری استان اصفهان است که در میدان نقش ‌جهان، بازار قنادی ‌ها ابتدای بازار مخلص، روبروی بازار مرکزی طلا قرار دارد. این بنا در سال 1021 هجری قمری در دوره شاه عباس اول و همزمان با احداث بازار بزرگ اصفهان بنا شد.

(زمان مطالعه : ۶ دقیقه)
جاذبه های گردشگری استان مازندران
دشت ناز؛ پناهگاهی امن برای گوزن زرد ایرانی

پناهگاه‌ حیات وحش دشت ناز که در حدود ۵۵ هکتار وسعت دارد و در شمال شرقى سارى با فضایى از جنگل‌هاى جلگه‌اى قرار گرفته، از سال ۱۳۴۶ به صورت محل تکثیر گوزن زرد ایرانى درآمده است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
باغ هشت بهشت اصفهان؛ میراثی ارزشمند از سلاطین صفوی

عمارت تاریخی کاخ هشت بهشت اصفهان که درون بافت شهری اصفهان و در غرب خیابان چهارباغ عباسى در مقابل خیابان کنونى شیخ بهائى واقع شده است نمونه ‌ای از کاخ های محل سکونت آخرین سلاطین دوره صفوی است.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)
"مضیف" پذیرایی گردشگران بصرف قهوه

مهمان نوازی ایرانی، با آداب و رسوم ویژه به همراه سرو قهوه زیر سقف سازه ای خاص به نام "مضیف" یکی از جاذبه‌هایی است که گردشگران را به جنوب کشور می‌کشاند.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
"مضیف" پذیرایی گردشگران بصرف قهوه

مهمان نوازی ایرانی، با آداب و رسوم ویژه به همراه سرو قهوه زیر سقف سازه ای خاص به نام "مضیف" یکی از جاذبه‌هایی است که گردشگران را به جنوب کشور می‌کشاند.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
اختلال خواب در سفر و مقابله با آن

خستگی، سردر گمی و تاخیر در پرواز هواپیما برای مسافران بین المللی بسیار آشنا است. هیچ راه حلی برای تاخیر هواپیما وجود ندارد

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
چگونه از گم شدن چمدان ها جلوگیری کنیم؟

یکی از مهمترین و بزرگترین مشکلات سفر هوایی دستیابی به چمدان ها در پایان پرواز است.افرادی که با هواپیما به سفر می روند همیشه این استرس را دارند.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
نکات مهم برای سفر با خودرو شخصی

آشنا نبودن رانندگان با برخی از اصول رانندگی باعث خسارات سنگین جانی و مالی می شود. تلاش کنید درست برانید تا دچار مشکل نشوید.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
هرکول کجاست؟

،مجسمه «هرکول» یکی از 28 اثر تاریخی مجموعه ثبت جهانی شده بیستون و تنها اثر باقیمانده از دوران سلوکیان در ایران است.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)
جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی
موزه مردم شناسی و حمام مهدی قلی‌بیک مشهد

این موزه در کنار مقبره امیر غیاث الدین ملکشاه در ضلع غربی حرم مطهر رضوی واقع در خیابان اندرزگو ۱۳، در بنای تاریخی حمام مهدی قلی بیک تأسیس شده است .

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
پنج نکته برای داشتن سفری سالم

وقتی تصمیم می‌گیرید کوله‌ بار سفر را ببندید، به چه نکته‌هایی دقت می‌کنید؟ به وسیله سفر؟ هزینه سفر؟ محل اقامت؟ مدت اقامت؟ به همسفرانتان؟ پوشاک؟ تغذیه؟ ...

(زمان مطالعه : ۶ دقیقه)
جاذبه های گردشگری استان فارس
آرامگاه خواجوی کرمانی زیر سایه دروازه قرآن

آرامگاه خواجو در شمال شیراز، در دامنه کوه صبوی و در ابتدای جاده شیراز به اصفهان، در تنگ الله اکبر قرار گرفته است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
چگونه سفری ایمن برای سالمندان داشته باشیم

بایدها و نبایدهای سفر ایمن برای سالمندان شما و همسرتان، دوران بازنشستگی را می‌گذرانید. با هم قرار می‌گذارید امسال تعطیلات به یک مسافرت کوتاه خارج از کشور بروید

(زمان مطالعه : ۶ دقیقه)
دیدنی های استان ایلام
دریاچه دو قلوی سیاه گاو؛ پدیده ای بکر در دل رشته کوه زاگرس

دریاچه دوقلوی سیاه گاو واقع در شهرستان آبدانان در جنوب استان ایلام به عنوان یکی از نادرترین پدیده های طبیعی کشور شناخته می شود.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)
آشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد
میراث باستانی و طبیعی ؛ مقصدی منحصر به فرد برای گردشگران

کمتر کسی است که پای به کهگیلویه و بویراحمد گذاشته اما زبان به تحسین زیبایی‌های خدادادی این سرزمین بکر و چشم نواز زاگرس جنوبی نگشوده باشد. سرزمینی چهار فصل در میان کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس در جنوب غربی ایران، که نمایشگاهی از تنوع آب و هوایی، کوه، رود، جنگل، دشت، چشمه، آبشار و گل‌های دیدنی است، قرار دارد.

(زمان مطالعه : ۸ دقیقه)
اطلاعات مسافرتی
نکاتی در مورد سفر طولانی با کودکان

گاهی اوقات دلهره ی سفر با کودکان و خانواده به قدری زیاد است که از مسافرت رفتن پشیمان می شوید .

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
کاخ خورشید کلات مشهد؛ از زیباترین بناهای عصر افشاری

کاخ خورشید در شهر کلات و در ۱۵۰ کیلومتری شهر مشهد دراستان خراسان رضوی واقع شده است، کاخ خورشید یا عمارت خورشید یکی زیباترین کاخ های موجود در ایران است که به دستور نادر شاه افشار موسس سلسله افشاریه در اوایل به سلطنت رسیدنش در سال ۱۱۵۱ خورشیدی ساخته شده است.

(زمان مطالعه : ۱ دقیقه)
قبل از خروج از ایران این نکاتی را باید بدانید

قبل از خروج از ایران دانستن باید و نباید ها می تواند متضمن سفری خوش برای شماست باشد، در زیر نکاتی که باید قبل از خروج از ایران بدانید را یادآور شده ایم.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
سایت موزه عصر آهن تبریز

سایت موزه عصر آهن تبریز محوطه باستانی است که در شمال، شمال شرقی و شمال غربی مسجد کبود تبریز واقع شده ‌است که شامل گورستان و آثار سفالی مربوط به عصر آهن است. سایت موزه عصر آهن یکی از شگفت آورترین موزه های کشور بوده که مردگانی با قدمت چهار هزار سال در آن همراه با لوازم زینتی شان خفته اند.

(زمان مطالعه : ۲ دقیقه)
جاذبه های گردشگری استان آذربایجانشرقی
خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه که معروف ‌ترین و پرافتخارترین خانه تاریخی شهر تبریز است در اوج انقلاب مشروطه محل تصمیم ‌گیری ‌های سرنوشت ساز سران مشروطه بوده است خانه مشروطه تبریز در یکی از محله‌ های قدیمی شهر تبریز به نام راسته کوچه روبروی مسجد جامع و در غرب بازار تبریز در خیابان شهید مطهری قرار گرفته ‌است.

(زمان مطالعه : ۳ دقیقه)

آمارگیر وبلاگ