پایگاه اطلاع رسانی فانوس | سنت

آخرین اخبار کلیدواژه سنت (۱۰)

۹۵/۱۲/۳۰
احیای آیین سنتی مارمه به مناسبت نوروز + گزارش تصویری

مارمه یا مادرمه از آیین‌های سنتی آغاز هر ماه تبری یا زمینی در مازندران بود که گذر زمان آن را به فراموشی سپرده است.

۹۵/۱۲/۳۰
آیین های نوروزی از منظر اسلام/ ریشه های مذهبی و دینی عید نوروز

بسیاری ازآیین های عید نوروز با وجود ریشه ملّی، در مفاهیم اسلامی مورد تأکید واقع شده و این به علت هماهنگی آن سنت ها با مبانی عقلی و کمک به افزایش همبستگی ملی و انسجام است.

۹۵/۱۲/۲۲
«چهارشنبانه» در پایتخت گیلاس ایران

یک مردم‌شناس گفت: چهارشنبه‌سوری و در کل، نوروز در مناطق کردنشین به‌شکل ویژه برگزار می‌شود. در «اُشنویه» که منطقه کردنشین آذربایجان غربی است نیز به این مراسم «چهارشنبانه» می‌گویند که با برخی آیین‌ها در مناطق دیگر شباهت دارد.

۹۵/۱۲/۲۰
قیمت طلا کاهش یافت

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۴ درصد کاهش به ۱۱۹۶ دلار و ۲۱ سنت رسید.

۹۵/۱۲/۱۹
فرقه‎گرایی بر خلاف رابطه سازنده و عقلانی مسلمانان است

محقق اهل سنت دانشگاه المصطفی ضمن بیان اینکه فرقه‎گرایی از قرون گذشته تا کنون وجود داشته و برخلاف تعامل سازنده و عقلانی بین مذاهب است، درباره عوامل انحراف از تعامل مذهبی به سمت فرقه‎گرایی سخن گفت.

۹۵/۱۲/۱۰
جنگ سنت و مدرنیته، آمار خودکشی را افزایش داده است

عضو هىیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه گفت: در استان‌های غربی کشور بنا به هر دلیلی نتوانسته‌ایم کاملاً با مرحله گذار همراه و همگام باشیم، به طوری که نه از بافت سنتی رها شده‌ایم و نه کاملاً با مدرنیته پیش رفته‌ایم و این جنگ و تقابل، آمار خودکشی را افزایش داده است.

۹۵/۱۱/۴
از فقدان آیت‌ا...هاشمی در انتخابات پیش رو تا آزمون سخت دستگاه قضا

سرمقاله‌ها و یادداشت‌های امروز برخی از روزنامه‌های رسمی و مهم کشور به موضوعاتی نظیر آغاز ریاست‌جمهوری ترامپ، «آستانه»؛ نشست متفاوت، آقای تناقض، سناریوهای آینده برای سوریه از نگاه معارضه، نسخه حقوق بشری، فقدان آیت‌ا...هاشمی و انتخابات پیش رو، اگر همه آتش‌نشان بودیم، تنش‌آفرینی ترامپ در خلیج‌فارس، سنت در مقابل مدرنیسم، بیمه و چند پرسش درباره ساختمان پلاسکو و آزمون سخت دستگاه قضا اختصاص دارد.

۹۵/۱۰/۸
گاز برای صنایع داخلی ۲.۸ سنت برای صدور به ترکیه ۴۰ سنت

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اشتباه بودن واگذاری صنایع به بخش غیرخصوصی گفت: اموال دولتی تحت عنوان رد دیون به شرکت‌های غیر متخصص واگذار شد و این موجب وارد شدن ضربه سنگین به آن صنعت شد.

۹۵/۹/۲۸
بازار داغ بوقلمون در آستانه کریسمس‎+ تصاویر

در آستانه فرا رسیدن کریمس، بازار خرید و فروش بوقلمون در انگلیس حسابی داغ شده است. خوردن گوشت بوقلمون در شب کریسمس یکی از سنت های قدیمی این عید مسیحی است

۹۵/۸/۱۵
پذیرایی موکب‌داران خوزستانی از زائران اربعین با چای زغالی و دمنوش زعفرانی

موکب‌های بین راهی و نزدیک مرزهای شلمچه و چذابه، تعارف قهوه، دمنوش زعفران و چای به زائران اربعین حسینی را یکی از ملزومات خود می‌دانند و برای این منظور نیز سنت‌های زیبایی دارند.