پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | راز سعادتمندی خانواده‌ها؛ پیوند ناگسستنی خرد پدر و مهر مادری

یادداشت/ به مناسبت روز خانواده

راز سعادتمندی خانواده‌ها؛ پیوند ناگسستنی خرد پدر و مهر مادری

سرویس اجتماعی - راقم این سطور به مناسبت‌های مختلف در تهران و سایر مناطق کشور در میان گروه‌های مردمی حضور می‌یابد و هرگاه فرصت دست دهد، مشتاقانه پای صحبت‌های آنان می‌نشیند و به پرسش‌های پرشمار و متنوع آنان گوش فرا می‌دهد.

دکتر سعید منتظر المهدی -معاون اجتماعی ناجا

یکی از پرسش‌هایی که اغلب از سوی خانواده‌ها طرح می‌شود، شاخص‌ها و ملاک‌های "خانواده خوشبخت" است. آنان از من ، به عنوان کسی که به سبب نوع تحصیلات و نیز حرفه‌ام ارتباط و تعامل زیادی با خانواده‌های مختلف دارد، می‌خواهند تا ملاک‌هایی را ارائه دهم که با برخوردار شدن از آنها بتوان خانواده‌ای خوشبخت و زیستی لذت بخش و توأم با آرامش داشته باشد. در پاسخ به درخواست آن خانواده‌های مکرم ، اغلب تاکید می‌ورزم که شاخص‌های خوشبختی پر شمارند، لیکن آن گونه که من فهم کرده‌ام، از آن میان شماری شاخص از اهمیت فزون‌تری برخوردار ند و لاجرم همه ما برای برخودار شدن از آن‌ها باید جهد وجد مستمر بورزیم. حال که در  آستانه روز خانواده  قرار داریم و به ویژه شاهد انتشار "سیاست‌های کلی خانواده" از سوی رهبر معظم انقلاب هستیم ، فرصت را مغتنم می‌شماریم و برخی از مهم‌ترین شاخص‌های خانواده خوشبخت و تعالی یافته را یاد آور می‌شوم .

از بین شاخص‌های خانواده خوشبخت دو شاخص در صدر قرار می‌گیرند. آن دو شاخص یکی "مادر مهربان" است و دیگری "پدر خردمند" شاهد این مدعا انبوهی یافته پژوهشی و تجربه بالینی درمانگران و مشاوران است که آشکار می‌سازد این دو شاخص، یعنی مهربانی مادر و خردمندی پدر، از یکسو زیست و تعامل و ارتباط درون خانواده را سرشار از رضایت،خرسندی ،کامیابی و تعالی جویی می‌سازد و از دیگر سو از فرو غلتیدن اعضای خانواده در باتلاق انواع کژروی ها و اقسام متعدد آسیب ها "پیشگیری" می‌نماید. افزون بر آن،، بین دو ویژگی مذکور و موفقیت تحصیلی و شغلی فرزندان و شکو فایی و درخشندگی آنان پیوند و همبستگی معناداری وجود دارد.

مادر مهربان چگونه مادری است و پدر خردمند  چه نوع پدری است ؟ این  پرسش است که ممکن است  ذهن هر یک از ما را مشغول خود سازد . چه ، هر مادری دوست دارد بداند که آیا در شمار مادران مهربان جای می‌گیرد  و هر پدری  علاقمند است دریابد که آیا می‌توان او را خردمند نام نهاد . در پاسخ  می‌توان گفت "مادر مهربان" مادری است که :

-    درونش سرشار از مهر، احساس و عاطفه است.
-    پر شور و پر اشتیاق است.
-    از هر فرصتی  برای نوازش  فرزندان خود بهره می‌جوید .
-    عاطفه و عشق و علاقه او به اعضای خانواده "غیر مشروط" است.
-    اجازه نمی‌دهد آلام روزگار  ذهن و ضمیر و روان او را آزرده سازد.
-    خوش بین و امیدوار است و بذر امید را در ذهن اعضای خانواده می‌کارد.
-    محبت او تمام ناشدنی است.
-    در کلام او جز حلاوت و مهر و تحسین نمی توان نشان کرد.
-    رو به بخود ، همانند سایر اعضای خانواده ، مهر می‌ورزد.
خردمندی پدر را نیز ، همانند مهربانی مادر، می‌توان با چند ویژگی و ملاک معین ساخت. آن ویژگی‌ها را چنین می‌توان خلاصه کرد :
-    قدرت تصمیم‌گیری و اراده مشکل گشایی.
-    صبوری و شکیبایی ، حتی در برابر مصائب
-    دور اندیشی و آینده نگری
-    جدیت و اقتدار و صلابت
-    دانایی و عقلانیت و منطقی بودن
-    عقل معاش و تدبیر امور زندگی
-    مشورت طلبی و مشاوره جویی و خود را عقل کل نپنداشتن.
-    خویشتنداری و مهار خشم و هیجانات منفی

شاید پرسیده شود این دو ویژگی (یعنی مهربانی و خردمندی) چگونه خانواده را در مسیر تعالی و خوشبختی  قرار می‌دهند؟ پاسخ این است که مادر مهربان فضای خانه و خانواده را مملو از گرمی و صمیمت و هیجان خوشایند می سازد و نیاز اعضای خانواده به عاطفه، مهر، وابستگی و دلبستگی خاطر را برآورده می‌سازد.

او با ویتامین عاطفه  بیکران خود، ظرفیت و استعداد عاطفی تمام اعضای خانواده را پرورش می‌دهد و آنان را به انسان‌های مهربان و نوع دوست و خونگرم تبدیل می‌کند. پدر نیز با خردمندی خود برای یکایک اعضای خانواده آسایش و رفاه و ایمنی و سلامت به ارمغان می‌آورد. افزون بر آن، او با شکیبایی و تاب آوری و جدیت و سخت کوشی خود، مقاومت ورزی و سخت ورزی  را به اعضای خانواده می آموزد. خلاصه آن که، مادر،  نیمی از تکلیف رشدی را که همانا برآوردن و پرورش نیاز عاطفی است، به سامان می‌رساند و پدر آن نیم دیگر را ، که همانا پرورش عقلانیت و صلابت و تاب‌آوری است.

به عنوان نکته آخرین به یاد داشته باشیم که خوشبختی و تعالی درون خانواده زمانی حداکثری خواهد شد که هر یک از زوجین خود را بی‌نیاز از ویژگی‌های دیگری نبیند . به تعبیر روشن‌تر، گر چه  تکلیف و شاخص  نخست مادر مهربانی و مهر ورزی است. اساساً  او نیز بی‌نیاز از خردمندی نیست. پدر نیز گر چه باید خردمند باشد اما او نیز نباید مهربانی و محبت و صمیمیت را فرو گذارد. بنابراین در یک کلام  چنین می‌توان گفت که خانواده خوشبخت خانواده‌ای است که پدر "خردمند مهربان" است و مادر "مهربان خردمند" .
انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات