پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | تعطیلی یک ماهه مدارس مسکّن یا چاره کار؟

گزارش فانوس از طرح پیشنهادی کاهش آلودگی هوا

تعطیلی یک ماهه مدارس مسکّن یا چاره کار؟

سرویس اجتماعی - این روزها همزمان با آغاز سال تحصیلی؛ طرحی از سوی سازمان محیط زیست به هیات دولت ارایه شده که پیشنهاد تعطیلی یک ماه مدارس را به عنوان راهکاری برای رهایی از پدیده وارونگی هوا و آلودگی پایتخت مطرح می‌کند.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس؛ پیشنهادی که پیش از آن که به عنوان یک راهکار بتوان به آن امیدوار بود، طرح‌های مقطعی دیگری را تداعی کرد که هیچ کدام تاکنون نتوانسته دوای درد آلودگی هوای تهران و سایر کلانشهرها باشد.

هر چند طرح تعطیلات یک ماه مدارس در فصل پاییز هنوز در حد پیشنهاد است و برخی کارشناسان معتقدند این طرح می‌تواند در روزهایی که پدیده وارونگی هوا ایجاد می‌شود، جلوی تشدید وضعیت آلودگی هوا را بگیرد، اما این گزارش بهانه مناسبی است تا مطرح کنندگان این طرح به این سؤال پاسخ دهند که  اگر دانش‌آموزان تعطیل شوند، در خانه می‌مانند؟ یا همین تعطیلات خود باعث افزایش ترددها  در سطح شهر خواهد شد؟ آیا اگر در فصل پاییز یک ماه مدارس تعطیل شود و در فصل زمستان هم پدیده وارونگی موجب تشدید آلودگی هوا شد، آن موقع  باز هم مدارس باید یک ماه دیگر  تعطیل شوند؟

مجلس با تعطیلی یک ماه مدارس موافق نیست

در این باره "مجتبی ذوالنوری"، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فانوس با اشاره به این که مجلس مخالف پیشنهاد تعطیلی مدارس است،  عنوان می‌کند: مافیای بنزین وارداتی در کشور همچنان بر واردات آن اصرار دارد در حالی که در شهرهایی که این بنزین توزیع شده است، آلودگی هوا همچنان وجود دارد و باید مسئولان پاسخ دهند فایده این بنزین‌ها چیست؟

او می‌گوید: طرح مذکور هنوز به مجلس نیامده اما فضای کلی مجلس نیز موافق این پیشنهاد نیست.  به دلیل این که منشأ آلودگی مدارس نیستند. همچنین نمی‌شود مدارس  شهرهای بزرگ را  یک ماه تعطیل کرد و دانش‌آموزان دیگر شهرها به مدرسه بروند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه می‎دهد: حتی با فرض تصویب چنین طرحی در مجلس، سفرهای درون شهری که مسبب افزایش آلودگی شهرها هستند، افزایش خواهد یافت. بنابراین ضربه این تعطیلات تنها بر پیکره آموزش کشور وارد می‌شود و روی هم رفته اثرات زیانبارش بیش از منفعت برای وزارت آموزش و پرورش است. 

وی با بیان این که سال گذشته در برخی روزهای دی و بهمن ماه مشکل تشدید آلودگی هوا وجود داشت، می‎گوید: حتی در روز ۲۹ دی  روز هوای پاک در سال گذشته به وضعیت هشدار رسیده بودیم. بنابراین نمی‌توان با این گونه پیشنهادها و طرح‌ها به دنبال حل مشکل آلودگی هوا بود.

اعلام آلودگی هوا با سازمان هواشناسی است

"جبار کوچکی نژاد"، عضو کمیسیون آموزش نیز درباره تعطیلی مدارس می‌گوید: تعطیلی مدارس به علت آلودگی هوا ضوابطی دارد و باید تخصصی در بخش‌های مختلف بررسی شده و بعد از آن نتایج به عموم مردم اعلام شود.

 کوچکی نژاد می‌افزاید: این که یک سازمان ورود پیدا کند و برای سازمان دیگر تعیین تکلیف کند، کار خوبی نیست. باید این مسئله کارشناسی  شود.

او اظهار می‌کند: نباید تا مشخص نشدن موضوعی آن را  اعلام کرد، چرا که با این کار جنگ روانی ایجاد شده و سیستم یک وزارتخانه به هم می‌ریزد و دچار هرج و مرج می‌شود.

کوچکی نژاد ادامه می‌دهد: واورنگی هوا را باید سازمان هواشناسی که متخصص این کار است اعلام کند نه این که سازمان حفاظت محیط زیست یک ماه زودتر این مسئله را پیش‌بینی کند.

تعطیلی یک ماه مدارس طرحی مخصوص تهران

اما "نوید ادهم"، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی فانوس مواضع آموزش و پرورش درباره طرح پیشنهادی رییس سازمان محیط زیست مبنی بر تعطیلی یک ماه مدارس چنین توضیح می‌دهد و می‌گوید: این طرح نخستین بار در ستاد رفع آلودگی هوا در ریاست جمهوری مطرح شد و از آن جا که مجلس درباره زمان آغاز و پایان سال تحصیلی تصمیبم گیرنده است، قرار بر این شد تا طرح مذکور در قالب یک طرح دو فوریتی به مجلس شورای اسلامی ارایه شود.

او می‌گوید: طرح مذکور تنها به شهر تهران اختصاص دارد و همه شهرها و استان‌های کشور و حتی شامل همه شهرستان‌های تهران نیز نمی‌شود و در صورتی که مجلس با اصل آن موافقت کند، به طور حتم زمان آغاز و پایان سال تحصیلی در پایتخت به طورحتم تغییر می‌کند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در بخش دیگری از گفته‌هایش اجرای طرح تعطیلی یک ماه مدارس در شهر تهران از سال جاری را منتفی اعلام می‌کند و  می‌گوید: به طور حتم درباره  زمان اجرای این طرح از نظر کارشناسان امر استفاده  می‌شود.

انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات