پایگاه اطلاع رسانی فانوس | چرا ممیزی به ناشران واگذار شد؟

توضیحات وزیر ارشاد در گفتگوی ویژه خبری:

چرا ممیزی به ناشران واگذار شد؟

سرویس فرهنگی و هنری - وزیر ارشاد در گفت‌وگوی ویژه خبری به طرح واسپاری ممیزی به ناشران اشاره کرد و کفت: ممیزی قانوناً برعهده ارشاد است.

به گزارش فانوس به نقل از تسنیم، گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو در شامگاه هفتم شهریور ماه، به گفت‌وگو با علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص داشت. 

جنتی در بخشی از این برنامه در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص واسپاری ممیزی به ناشران و طرح جدید ارشاد در این زمینه گفت: در حال حاضر طی سه سالی که در وزارت فرهنگ و ارشاد هستم، کار ممیزی در ارشاد انجام می‌شود و هیئت نظارت بر ضوابط نشر نیز کار را پیگیری می‌کند. 

وی ادامه داد: آنچه که اخیراً مطرح شده این است که ما کار ممیزی را به تعدادی از ناشران باسابقه که مثلاً 40 سال در این حوزه فعال هستند، کتاب چاپ می‌کنند، هیئت علمی دارند، به ضوابط آشنا هستند، عمل می‌کنند و در این مدت تخلفی نداشتند، به صورت آزمایشی ممیزی واگذار شود که در حال حاضر نیز در مواردی این کار صورت گرفته است. 

وزیر ارشاد با بیان اینکه واسپاری ممیزی به ناشران برای همه ناشران نیست، افزود: در اجرای آن اگر تخلفی صورت بگیرد، حتماً برخورد خواهد شد. از سوی دیگر، ممیزی به همه ناشران واسپاری نخواهد شد. 

جنتی در پاسخ به پرسش مجری در این رابطه که آیا اجرای این طرح به این شیوه، نوعی تبعیض در قبال ناشران دیگر نیست، گفت: این تبعیض از آن جهت است که این ناشران خاص صلاحیت خود را نشان دادند. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برخی از آثار اصلاً نیاز به ممیزی ندارند، یادآور شد: ما در حوزه‌های علمیه شخصیت‌های برجسته علمی داریم که کتاب‌های آنها بارها در طول سال‌های مختلف چاپ شده است، امثال این کتاب‌ها را چه کسی می‌تواند ممیزی کند؟ انواع مختلفی از کتاب‌ها هستند که به برای ممیزی به ارشاد سپرده می‌شود. 

جنتی در سخنان خود به مشکلات چاپ رمان در کشور و هم چنین به لغو کنسرت‌ها در برخی از شهرها هم پرداختند .