پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | مصائب یک تصمیم

فانوس وضعیت لغو کنسرت های مشهد را بررسی می کند:

مصائب یک تصمیم

سرویس سیاسی - مصائب علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم در خصوص اتخاذ تصمیم اخیرش در خصوص لغو اجرای کنسرت در شهر مشهد با موجی از واکنش های منفی از جناح حامیان دولت مواجه شده است. بسیاری از این منتقدین بر این باورند موضع گیری اخیر علی جنتی به تضعیف پایگاه اجتماعی دولت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری می انجامد.

به گزارش گروه سیاسی فانوس عقب نشینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در قبال درخواست لغو کنسرت های موسیقی در مشهد مقدس با واکنش های تند و منفی حامیان دولت مواجه شده است.در همین ارتباط علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون امید در واکنش به خبر لغو کنسرت های موسیقی در مشهد مقدس گفت:معنی ندارد بگوییم که یک استان از قانون مستثنی است. در اینجا وزیر ارشاد عقب‌نشینی کرده و کارش هم درست نیست و حتی می‌شود در مجلس مورد سؤال واقع شود.

مطهری درباره شرایط خاص شهر مشهد نیز گفت: این موضوع از کجا آمده است؟ چنین چیزی اصلاً معنی ندارد. اگر یک کنسرتی اشکال شرعی دارد، در هیچ‌جا مجاز نیست و نباید اجرا شود و اگر اشکال شرعی ندارد، برای همه شهرها قابل اجراست.

در همین ارتباط مصطفی ایزدی ایزدی یکی از فعالین اصلاح طلب نیز با نتشار نامه سرگشاده ای خواستار ارائه توضیح علی جنتی در خصوص این تصمیم شد و نوشت:مخالفان دولت یازدهم، تمام سعی، همت و امکانات رسانه‌ای خود را در راستای تضعیف دولت و شکست اقتدار آن به کار برده و می‌برند. در این وانفسای تضعیف همه‌جانبه دولت دکتر روحانی، با کوتاه آمدن یکی از وزرای آن، بسی سنگین است. شما البته با آیت‌الله جنتی، اختلاف دیدگاه زیادی در بخش‌های گوناگون دارید، اما نمی‌دانم چرا همانند پدر، بر مواضع‌تان که می‌دانید حق است، ایستادگی نمی‌کنید؟ تاکنون دیده‌ایم که ایشان در مقابل همه درخواست‌ها و گفته‌های دیگران که حتی جنبه قانونی دارد، سرسختانه مقاومت می‌کند، همچنان که برای ارسال پرونده خانم مینو خالقی، نماینده منتخب مردم اصفهان برای طرح در مجلس تمکین نکرد و یک تنه ایستاد. چه اشکال داشت که مقاومت در برابر فشار امام جمعه مشهد برای اجرا نشدن موسیقی در دومین شهر بزرگ ایران را این‌بار از پدرتان یاد می‌گرفتید؟ اگرچه بر ایستادگی جناب والد ایراد وارد است، اما فشار برشما نه جنبه قانونی دارد و نه صدور مجوز کنسرت‌ها در اختیار امام جمعه است

 می‌دانید که آقای علم الهدی قبل از شروع ریاست احمدی‌نژاد بر قوه مجریه، به امامت جمعه مشهد منصوب شده است، اما دیده و شنیده نشده که ایشان در طول آن ٨ سال مدیریت اصولگرایان افراطی و انحرافی در دولت، از برگزاری کنسرت‌های موسیقی جلوگیری کند. در صورتی که هم رییس دولت یازدهم و هم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این دولت که مسوولیت رسمی صدور مجوز برای اجرای موسیقی‌های سراسر کشور را به عهده دارد، از دانش‌آموخته‌های اندیشمند حوزه علمیه قم هستند و قطعا بهتر از اسلاف خود که از افراد غیر مرتبط بودند با مبانی شرعی وظایف و تصمیمات خود آشنا و مقید هستند. چرا از نظر سید احمد علم الهدی موسیقی آن وقت حلال بود و اخیرا حرام شده است؟ آیا جوانان مشهدی در آن سال‌ها همه متدین و مطیع بودند و حالا لاابالی و سرکش شده‌اند؟ آیا میزان احترام به مضجع شریف رضوی، دیروز و امروز تفاوت کرده است؟ بر این اساس فکر نمی‌کنید که برخورد با کنسرت‌های موسیقی در مشهد، از نوع برخورد سیاسی برای مقابله با دولت و تصمیمات آن است؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، منتظر توضیح شما در قبال کوتاه آمدن‌تان هستیم.

 جنابعالی به دلیل اینکه چندین سال نماینده عالی دولت در استان خراسان بوده‌اید، بیش از دیگران می‌دانید که خراسان و به ویژه شهر مشهد چه مشکلات عظیمی دارد که رفع آنها تنها به دست دولت امکان‌پذیر نیست و بیش از همه به عهده مقامات محلی غیر دولتی است، ازجمله مصایب فرهنگی اجتماعی است که شخص امام جمعه باید به آن توجه مخصوص داشته باشد. حتما به یاد می‌آورید که در مناطق دور دست و حتی در منازل و محل‌های فرسوده اطراف بیوتات متبرکه، وضعیت فرهنگی در چه حدی‌بوده‌است؟ جز این، مشکلاتی را که خیل عظیم زائران امام همام در فصل‌های زیارتی با آن دست به گریبان بوده و هستند و... چه گرفتاری‌هایی بار دوش مقامات ملی و محلی می‌کند. حال چه شده که همه این مشکلات از نظر آقایان بزرگ جلوه نمی‌کند، اما امر مباح و شادی‌‌آور و امید بخش به جوانان، یعنی اجرای موسیقی‌های فاخر و مجوزدار، ممنوع می‌شود. باز هم به نظرتان موضع‌گیری علیه کنسرت‌ها، گامی در جهت تحکیم پایه‌های نظام اسلامی است که با آن همگام شده‌اید؟ آیا حریم چندصد کیلومتر مربعی که اخیرا برای مرقد مطهر حضرت امام رضا(ع) تعریف شده است، فقط برای کنسرت مجاز موسیقی ممنوع‌الورود است؟ اما مفاسدی که باکمال تاسف، بنیاد خانواده‌ها را سست می‌کند و بیش از یک امر مباح، حرمت‌شکنی می‌کند، در درجه دوم اهمیت است؟

آیت‌الله خامنه‌ای درباره موسیقی‌های با ارزش، چندان که باید و شاید، اطلاع دقیقی ندارند. اگر عقب‌نشینی شما، آنان را نیز تشویق کند که از برگزاری کنسرت در استان‌های خود ممانعت کنند، موسیقی و موسیقیدانان، با دست‌اندازهای فراوان روبه رو می‌شوند. برای برخورد با شرایط فردا چه می‌کنید؟

با توجه به مراتب بالا تقاضا می‌شود با قدرت تمام موضوع موسیقی و برگزاری کنسرت در مشهد را با همه سختی‌هایش حل کنید، در غیر این صورت با توجه به شناختی که از امام جمعه مشهد وجود دارد، سینما، تئاتر، مجسمه‌سازی و... هم در آن شهر و در آن استان که از مناطق مهم رویش موسیقی و هنر میهن اسلامی‌مان است، دستخوش ناملایمات می‌شود.

به هرترتیب مصائب علی جنتی در خصوص اتخاذ تصمیم اخیرش با موجی از واکنش های منفی از جناح حامیان دولت مواجه شده است. بسیاری از این منتقدین بر این باورند موضع گیری اخیر علی جنتی در خصوص لغو کنسرت ها در شهر مشهد به تضعیف پایگاه اجتماعی دولت می انجامد به هر سو باید منتظر بود و دید سر انجام این کش ومکش های درون گروهی به کجا ختم خواهد شد.

لینک سریع

#

تبلیغات