پایگاه اطلاع رسانی فانوس | ظاهراً کودتایی در سازمان محیط زیست رخ داده است

ظاهراً کودتایی در سازمان محیط زیست رخ داده است

سرویس اجتماعی - مدیرکل دفتر مشارکتهای مردمی سازمان محیط زیست در یاداداشتی با انتقاد از صحبتهای اخیر کلانتری در فاقد منطق خواندن منتقدان تراریخته، نسبت به حضور قره‌یاضی رئیس انجمن ایمنی زیستی در مناظره شبکه خبر واکنش نشان داد.

به گزارش فانوس به نقل از تسنیم،محمد درویش؛ مدیرکل مشارکتهای  مردمی سازمان محیط زیست و از کارشناسان این حوزه با انتشار یادداشتی نسبت به برخی عملکردهای  عیسی کلانتری؛ رئیس جدید سازمان محیط زیست انتقاد کرد.

متن این یادداشت به شرح ذیل است:

پخش مناظره زنده بین یک طرفدار و یک مخالف ورود محصولات دستکاری شده ژنتیکی به سفره مردم در شبکه خبر - ساعت 22:15 یازدهم شهریور - سبب شگفتی و تاسف عمیق نگارنده شد!

آدم افسوس می خورد از عیسی کلانتری که چگونه در آغازین روزهای ورودش به پردیسان، به جای ایجاد همدلی و اتحاد در بین نکات مشترک و گرایه‌های راهبردی مورد وفاق بین اغلب محیط زیستیها، از جمله پایان دادن به بهره برداری آزمندانه از اندوخته‌های آبی، کاهش وابستگی معیشتی به منابع آب و خاک، اتمامِ غلبه تفکر سازه‌ای در مدیریت آب، افزایش اقتدارِ سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یک نهاد یاد گیرنده و دانش محور، کاهش نگاه امنیتی به سرمایه‌های اجتماعی در حوزه محیط زیست، بالفعل کردن ارزش زونهای تفرج گسترده و متمرکز در مناطق تحت مدیریت، حمایت از تاسیس وزارت منابع طبیعی و استقلال سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور از وزارت جهاد کشاورزی، حمایت از تخصیص اعتبار لازم برای اجرای دقیق طرح تنفس جنگل، حمایت از استحصال انرژیهای نو، حمایت از تصویب قانون منع حیوان آزاری، حمایت از تغییر مبلمان شهری از خودرومحوری به انسان محوری، حمایت از گسترش مکتب تربیتی مدارس طبیعت و حمایت از مشارکت واقعی یا شراکت حقیقی مردم در مدیریت زیستگاههای کشور؛ خود را درگیرِ یک دعوای قدیمی و بی حاصل بین موافقان و مخالفان محصولات دستکاری شده ژنتیکی کرد و نه تنها با ادبیاتی شگفت آور، مخالفان پندارینه خود را آدمهایی احساساتی، سیاسی و فاقد منطق خواند که در مقام نماینده خویش، اجازه داد تا شخصی به نام بهزاد قره‌یاضی با ادبیاتی طلبکارانه و توهین آمیز در رسانه ملی ظاهر شود تا همه دریابند که گویا در پردیسان، فقط جابجایی مسالمت آمیز در صندلی قدرت برای استفاده بهتر از اندیشه‌های نو و پیش برنده رخ نداده، بلکه ظاهراً کودتایی شده و یک شبه قرار است جابه جایی در مفهوم رنگها و ارزشها رخ دهد! چرا؟

 جناب آقای عیسی کلانتری عزیز!

اینجانب، محمد درویش با سه دهه سابقه خدمت در عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست کشور اعلام می‌کنم: راه نجات محیط زیست وطن از آفرینش هم‌افزایی بین دلسوزان واقعی این حوزه، پایان دادن به اتهام‌زنیها، کمک به ارتقای توان معیشتی و آموزشی پرسنل سازمان، ارزشگذاری اقتصادی مواهب طبیعی و مهار پروژه محیط زیست‌هراسی در بین برخی از دولت سالاران قدرتمدار می‌گذرد.

1ـ شما خود شجاعانه و به درستی، بیش از یک دهه پیش به افشای فلسفه ماجرای خودکفایی در گندم و رسوایی دولت وقت عربستان سعودی پرداختید.

2ـ شما خود اعتراف کردید به ردپای مهندسین نادان در بلایی که به نام توسعه و اشتغال بر سر طبیعت وطن آمد.

3ـ شما از فاجعه گذشتن از مرز 12 تن فرسایش خاک در هر هکتار از زاگرس سخن گفتید؛ ریشه‌گاهی که مامن 45 درصد آب شیرین ایرانیان است.

4ـ شما در طول 4 سال گذشته شجاعانه از بلای غلبه تفکر سازه‌ای و صدور آب مجازی به بهانه توسعه کشاورزی ناپایدار در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه سخن گفتید.

5ـ  شما هوشمندانه به افشاگری ناسازه‌های برنامه ششم توسعه پرداختید که چگونه تعهد ایجاد شده برای خودکفایی در چند محصول کشاورزی، می‌تواند به مفهوم پایانِ نامیمون اندوخته‌های آبی کشور و نقض آشکار دیگر تعهدات این برنامه منجر شود.

 اینک سزاوار نبود و نیست که این دیدگاههای شجاعانه و مترقی که سبب افزایش اتحاد و امید بین مردم، کنشگران محیط زیست و عالی‌ترین مقام پردیسان می‌شود را نادیده گرفته و درگیر ماجرایی شوید که نیاز به صبر و حوصله داشته باید با منطق، بی‌طرفی، پذیرندگی و خردمندی در فضایی علمی و به دور از اتهام‌زنیهای رایج مورد مداقه و گفت‌وگوهای آزاد و محترمانه قرار گیرد.

 یادمان باشد:

اگر طبیعت ایران در دومین دوره از دولتی که خود را محیط زیستی ترین دولت تاریخ ایران می‌داند، نتواند ژینایی خود را بازیابد، آیندگان هرگز ما را نخواهند بخشید.

همین و تمام.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات