پایگاه اطلاع رسانی فانوس | طوطی سخنگو

فانوس اظهارات روسای آژانس بین المللی انرژی اتمی را بررسی می کند

طوطی سخنگو

سرویس سیاسی - آژانس بین المللی انرژی اتمی که با ادای "اتم برای صلح" راه اندازی گردید، این روزها تبدیل به ابزاری در اختیار لابی های صهیونیستی برای مقابله با ملت های آزادی خواه و جویای پیشرفت و توسعه شده است.

فانوس، امیرتوحید فاضل؛ آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریکا در سال 1957 طی یک سخنرانی مفصل در سازمان ملل خواستار تشکیل و راه اندازی سازمانی با هدف نظارت بر فعالیت های اتمی کشورها شد.

این پیشنهاد از سوی یک کشور دارای بمب اتم مطرح گردید و از همان روزهای نخست نیز مشخص بود سازمانی که با ادعای تلاش در جهت صلح تاسیس شده، تا چه اندازه می تواند ادعای خود را عملی کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال 1957 تشکیل گردید و "دبلیو استرلینگ کول" از آمریکا نخستین مدیرکل آن بود.

پس از کول، "سیگوارد اکلوند" و "هانس بلیکس" از سوئد، "محمد البرادعی" از مصر و "یوکیا آمانو" از ژاپن ریاست این آژانس را بر عهده داشتند که همگی آنها با سفارش و تایید لابی های صهیونیستی مستقر در آمریکا به ریاست رسیدند.

به همین دلیل است که می بینیم مدیران کل آژانس هرگز اظهاراتی بر خلاف نظرات کاخ سفید و تل آویو مطرح نمی کنند و آنچه که برای آنها اهمیت دارد، رضایت مندی حکام غربی است تا گزارش های رسمی بازرسان آژانس.

بنابراین بارها شاهد بودیم بازرسان آژانس گزارش هایی را تهیه و اعلام کرده، اما در نهایت مدیرکل آژانس اظهارات دیگری را مطرح می کند.

به عنوان نمونه طی حدود دو دهه اختلاف ایران با کشورهای غربی در خصوص فعالیت های صلح آمیز هسته ای، بارها بازرسان آژانس از فعالیت های هسته ای کشورمان بازدید کرده (ایران بیشترین بازرسی ها را در میان تمام کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است) و سپس گزارش هایی مبنی بر عدم انحراف در فعالیت های ایران منتشر کرده اند.

اما در نهایت البرادعی و یا آمانو در پایان گزارش رسمی بازرسان، با اضافه کردن عبارت مبهمی چون "عدم اطمینان" کل گزارش را منحرف کرده و می کنند. از جمله آنکه البرادعی مدیرکل سابق آژانس بارها اعلام می کرد که هیچ مستندی از برنامه غیر صلح آمیز هسته ای در ایران یافت نشده، اما شورای حکام آژانس به فعالیت های ایران اعتماد ندارد!

تمام اختلاف نظرهای ایران با وجود بازرسی های گسترده، به ارسال پرونده کشورمان به شورای امنیت سازمان ملل و صدور چند قطعنامه منتهی شد و در نهایت گروه 5 + 1 با ایران توافقنامه برجام را امضا کردند. این توافقنامه تاکنون از سوی آمریکا به عنوان یکی از کشورهای حاضر در مذاکرات و امضاکننده، به اجرا گذاشته نشده است.

این در حالی است که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده و به تازگی بازرسان آژانس و حتی کاخ سفید به صراحت پایبندی جمهوری اسلامی به تعهدات برجام را تایید کرده اند.

زمانی که متعهد بودن ایران به توافقنامه برجام تایید شد، ناگهان آمریکایی ها تمام مذاکرات را به بیراهه برده و به تازگی اظهاراتی عجیب و خلاف قانون بین الملل و خلاف مذاکرات و توافقنامه برجام را مطرح کردند.

 

تلاش برای نفوذ جاسوسان آمریکایی و صهیونیستی به مراکز دفاعی ایران

موضوع مربوط به بازرسی از مراکز نظامی ایران است. در هیچ یک از جلسات مذاکره ایران با 5 + 1 چنین موضوعی مطرح نشده بود و هیچ یک از بندهای برجام نیز چنین خواسته ای را مطرح نکرده است، اما می بینیم "نیکی هیلی" نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز سوم شهریور به وین سفر کرده و پس از دیدار با مقام‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله یوکیا آمانو مدیرکل آژانس، گفت: "آژانس برنامه راستی‌آزمایی بسیار قدرتمندی در ایران دارد. از شنیدن کارهایی که آنها انجام می‌دهند، خرسند شدم، اما آژانس با همه محاسنی که دارد تنها به اندازه‌ای معتبر است که به آنها اجازه داده شود، آنچه می‌خواهند را مشاهده کنند. ایران علنا اعلام کرده که اجازه دسترسی به مراکز نظامی‌اش را نمی‌دهد ولی برجام تفاوتی بین مراکز نظامی و غیرنظامی قائل نشده است."

وی در این اظهارات که خبرگزاری فارس متن آن را منتشر کرده، مدعی می شود: "به علاوه مراکز اعلام ‌نشده متعددی وجود دارند که تا کنون از آنها بازرسی به عمل نیامده است. مشکل اینجا است. من اعتماد زیادی به آژانس اعتماد دارم اما آنها با کشوری سر و کار دارند که سابقه‌ای آشکار از دروغگویی و دنبال کردن مخفیانه برنامه‌های هسته‌ای دارد. ما آژانس را ترغیب می‌کنیم برای راستی‌آزمایی پایبندی ایران از تمامی اختیاراتش استفاده کرده و تمامی زوایای ممکن را مورد بررسی قرار دهد. ما در این فرایند از آژانس حمایت می‌کنیم."

انتظار ابتدایی این بود که بلافاصله مسئولان آژانس به ویژه دبیر کل به اظهارات نیکی هیل پاسخ داده و اعلام کنند که بازدید از مراکز نظامی هر کشوری از جمله ایران تابع قوانین و مقررات خاص بوده و آژانس بر اساس هیچ یک از قوانین و آئین نامه های بین المللی به ویژه برجام چنین حقی را ندارد.

اما این انتظار از آژانس بین المللی انرژی اتمی بیهوده است، چرا که هیچ زمانی آژانس و مدیرکل آن از حق و حقیقت دفاع نکرده اند.

به همین دلیل است که می بینیم، چند روز پس از اظهارات "نیکی هیل" نماینده آمریکا در سازمان ملل، "یوکیا آمانو" مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد میدان شده و می گوید: "آژانس تحت مدیریت او به گزارش های خبری واکنش نشان نمی دهد، اما بر اساس توافق برجام ایران متعهد شده اجازه بازرسی از هر مرکزی که نظام بازرسی آژانس اقتضا می کند - چه نظامی و چه غیر نظامی - را بدهد و بازرسی آژانس بر اساس برجام به مراکز نظامی و غیر نظامی تقسیم بندی نشده است!

آمانو در گفتگو با آسوشیتدپرس با رد تفسیرها درباره مستثنی بودن مراکز نظامی ایران از بازرسی های آژانس، گفته است: بر اساس توافق برنامه جامع اقدام مشترک بازرسی از مکان های مختلف ایران به نظامی و غیر نظامی تقسیم نشده وبازرسان آژانس در صورت تشخیص وجود فعالیت های مشکوک در هر مرکزی از ایران، می توانند در چارچوب سازوکار پیش بینی شده، از آن مرکز بازرسی کنند.

این اظهارات آمانو را نمی توان موضع گیری مستقل یک سازمان بین المللی دانست، زیرا تکرار سرمشقی است که آمریکایی ها برای وی تعریف کرده اند. به طور قطع اگر فردا سران کاخ سفید به هر دلیلی اعلام کنند که نیازی به بازرسی از مراکز نظامی ایران نیست، آمانو گزارش جدیدی را اعلام و مدعی می شود که اساسا بازرسی از مراکز نظامی کشورها منطقی نیست!

در چنین شرایطی، مسئولان ایران باید بر اساس ظرفیت ها و توامندی های بومی و داخلی، پاسخ قاطعی به اظهارات غربی ها بدهند.

از جمله آنکه چند روز قبل وزیر جدید دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در واکنش به ادعای نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل مبنی بر امکان بازدید آژانس از مراکز مشکوک نظامی ایران طبق برجام، گفته بود: نیکی هیلی در سطحی نیست که چنین ادعایی داشته باشد و ادعای وی حتی در حد مطرح شدن نیست.

وزیر خارجه نیز در واکنش به این اظهارات گفته بود: نیکی هیلی آرزوهای خود را به عنوان برجام مطرح نکند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در این ارتباط تاکید کرده است: "ما تسلیم زیاده خواهی دولت‌های خاص نخواهیم شد."

بیان خواسته های آمریکا و لابی های صهیونیستی از سوی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی امر تازه این نیست، اما باید توجه داشت که مسئولان ایران تحت هیچ شرایطی نمی توانند اجازه بازدید از مراکز نظامی ایران را به دول متخاصم دهند.

این موضع از منظر قانونی نیز قابل استناد است. در همین رابطه امروز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد که راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام تنها بر اساس متن توافق است.

وی با انتشار پیامی در فضای مجازی نوشت: راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) براساس متن توافق است، نه براساس انگیزه‌های پنهانی مقامات آمریکایی یا لابی‌گران.

و بالاخره اینکه، حضرت آیت الله خامنه ای رهبری معظم انقلاب اسلامی در تاریخ 30 اردیبهشت 1394 شرایط امروز را پیش بینی فرموده و تاکید کردند: "درباره بازرسی ها گفتیم که اجازه نمی دهیم از هیچ یک از مراکز نظامی هیچگونه بازرسی از سوی بیگانگان انجام شود."

به طور قطع رهنمودهای معظم له خط قرمزی است که احدی از مسئولان حق نادیده گرفتن  این فرامین را ندارد.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات