پایگاه اطلاع رسانی فانوس | ۱۲۰ وزراتخانه و نهاد عمومی به پایگاه ثبت احوال متصل شدند/ ۶۰۰۰ استعلام در هر ثانبه

رئیس ثبت احوال کشور خبر داد

۱۲۰ وزراتخانه و نهاد عمومی به پایگاه ثبت احوال متصل شدند/ ۶۰۰۰ استعلام در هر ثانبه

سرویس اجتماعی - رئیس ثبت احوال کشور از اتصال ۱۲۰ وزراتخانه و نهاد عمومی به پایگاه ثبت احوال خبرداد و گفت: این پایگاه در ثانیه حدود ۶۰۰۰ استعلام را در ۲۰۰ هزار نقطه کشور پاسخ می دهد.

به گزارش فانوس، دکتر حمید درخشان نیا در یک برنامه رادیویی با بیان اینکه نزدیک به یک قرن از عمر سازمان ثبت احوال کشور می گذرد، گفت: ثبت احوال از سال ۱۲۹۷ تشکیل شده است و نخستین شناسنامه به نام خانم فاطمه ایرانی صادر شد و  همزمان با شکل گیری این سازمان، صدور مدارک هویتی، زمینه ساز شناسایی اتباع ایرانی بود که مهمترین کارکرد اداری و اجتماعی سازمان ثبت احوال محسوب می‌شود. در حقیقت هویت و مدارک هویتی زمینه‌ساز حضور قانونی و اجتماعی افراد و مبنای شکل گیری تمامی ارتباط است.

رئیس ثبت احوال کشور درباره وظایف سازمان ثبت احوال  با بیان اینکه ثبت رویدادهای حیاتی، ولادت، مرگ، ازدواج و مهاجرت در کنار تولید و انتشار آمارهای جمعیتی است، خاطرنشان کرد: سازمان ثبت احوال یکی از اداراتی است که از نظر الکترونیکی شدن خیلی پیشرفت داشته است و در این حوزه جزو سازمان های پیشرو محسوب می شود.

معاون وزیر کشور اضافه کرد: در حال حاضر سازمان ثبت احوال متولی پایگاه اطلاعاتی جمعیتی کشور است. این پایگاه به عنوان زیرساختی ترین پایگاه انسانی و زمینه ساز اصلی شکل گیری دولت الکترونیک است زیرا در این پایگاه اسناد سجلی مربوط به بیش از ۱۲۰ میلیون ایرانی زنده و فوت شده از ابتدای تشکیل سازمان ثبت را در خود جای داده است و مرتبا به روز رسانی می شود.

وی با اشاره به همکاری سازمان ثبت احوال با سازمان های دیگر، عنوان کرد: به پایگاه ثبت احوال بیش از ۱۲۰ وزارت خانه و اداره نهاد عمومی و خصوصی متصل هستند و به صورت آنلاین از این پایگاه استفاده می کنند و خدمات هویتی اشخاص را دریافت می کنند. این پایگاه در ثانیه حدود ۶۰۰۰ استعلام را در ۲۰۰ هزار نقطه کشور پاسخ می دهد.

وی با ذکر نمونه‌ای از عملکرد تعاملی سازمان ثبت احوال، ادامه داد: وقتی کسی به بانک می رود، مسئولین بانک با دریافت کارت ملی، بلافاصله به پایگاه اطلاعات جمعیت کشور متصل می شوند و با تطبیق اطلاعات شخص، به شخص خدمات ارائه می کنند.

رئیس سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه برخی افراد با وجود داشتن شناسنامه و کارت ملی، هویت شان تائید نمی شود، عنوان کرد: این افراد عموما دارای مشکلاتی در حوزه قضایی هستند یعنی از طریق دستگاه قضایی دستور داده شده است به این افراد خدمت داده نشود زیرا ممکن است در شناسنامه شان جعل کرده باشند و یا اینکه اصلا ممکن است آن کارت و شناسنامه متعلق به فرد نباشد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات