پایگاه اطلاع رسانی فانوس | چرایی «دلهره» ظریف و پیامدهای آن

در حاشیه نامه ظریف و دیدار آمانو-هیلی

چرایی «دلهره» ظریف و پیامدهای آن

سرویس بین الملل - نیکی هیلی قبل از دیدار با آمانو گفته بود که در گذشته ایرانی ها علاوه براماکن نظامی، حتی در دانشگاهها هم فعالیت مخفیانه داشته اند. وی در ادامه سوالاتی را مطرح کرده است.

فانوس-مصطفی احمدی،چند روز پیش محمدجواد ظریف،وزیر خارجه کشورمان به رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اقدام نماینده آمریکا، نامه نوشت.گفتنی است نماینده آمریکا با دستور کار بازرسی از مراکز نظامی ایران با آمانو دیدار کرده بود.

ظریف در این نامه که ابتدا در واشنگتن پست منتشر شد و سپس رسانه های داخلی آن را بازنشر دادند،می نویسد:«نحوه برنامه‌ریزی و عمومی کردن آن و پیامی که مخابره می‌کند، تبعات مخرب قابل توجهی برای اجرای موفقیت‌آمیز برجام دارد.»

نیکی هیلی قبل از دیدار با آمانو گفته بود که در گذشته ایرانی ها علاوه براماکن نظامی، حتی در دانشگاهها هم فعالیت مخفیانه داشته اند. وی در ادامه سوالاتی را مطرح کرده است: «آیا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اطمینان از اینکه آن مسائل دیگر وجود ندارند، این اماکن را مد نظر قرار داده‌اند؟ آنها اکنون این اختیار را دارند که اماکن نظامی را بازرسی کنند. آنها این اختیار را دارند که اکنون از هر مکان مشکوکی بازرسی کنند. آیا آنها این اقدامات را انجام می‌دهند؟»
حسن روحانی،رئیس جمهور کشورمان هم در دفاع از ظریف در رای اعتماد مجلس گفت: یکی از بزرگترین وظایف وزارت خارجه ما در این دوره فعالیت اقتصادی است. اولا وزیر خارجه باید کنار برجام بایستد و نگذارد آمریکا ودشمنان ایران پیروز شوند... بزرگترین وظیفه وزارت خارجه، حراست از نهال نوپای برجام است.علی‌اکبر صالحی هم در جایی گفته بود:برجام را آسان بدست نیاوردیم که آسان از دست دهیم.

شمخانی-دبیر هیئت نظارت بر اجرای برجام-هم در 11مرداد گفته بود:آمریکا به دنبال خروج از برجام با هزینه ایران است که قطعاً این فرصت از سوی ما در اختیار این کشور قرار داده نخواهد شد، البته این به مفهوم حفظ برجام با هر هزینه‌ای نیست.این ها اظهار نظر مسئولان اصلی مرتبط با برجام است.

از نامه ی وزیر خارجه برمی آید که وی  اقدام آمریکایی ها را به خوبی رصد می کند :" نحوه برنامه‌ریزی" و" عمومی کردن آن "و پیامی که مخابره می‌کند.ظریف نگران است و دلهره دارد چون ماموریتی دارد که روحانی اعلان کرده است.هیلی این را به خوبی متوجه می شود و بعد از نامه ی ظریف به آمانو به واشنگتن‌پست می گوید:«این برایم جالب است که ایران تا این حد نگران سفر من به وین است. اگر چیزی برای پنهان کردن ندارند، نباید نگران پرسش‌های من از آژانس باشند.»ظریف هم در نامه اش به آمانو تاکید می کند که مواظب باشد.

آمریکایی ها هم از آمانو می خواهند که در گزارش 3ماهه بعدی-چون هرسه ماه یکبار گزارش های آزانس منتشر می شود-اعلان کند که ایران  تعهدات خود را به طور کامل انجام نداده است یا حداقل گزارش آژانس طوری باشد که مانع طراحی های  آینده آمریکا در مورد ایران نباشد.البته آمریکا از طرق دیگر هم می تواند به این مهم دست یابد.

 این کار به راحتی و آسانی برای آمریکا در برجام تدارک دیده شده است. بندهای ۱۱ و ۱۲ متن قطعنامه شورای امنیت.کافی است آمریکا یا یکی از کشورهای 5+1ادعا کند که ایران به تمامی تعهدات خود پایبند نبوده است.کلمه ی notificationآمده یعنی اعتراض.گفته نشده است که مدرک هم برای ادعایش ارایه کند. کافی است نماینده ی آمریکا فقط یک ادعای توخالی کند! تحریم ها دوباره برمی گردد.
بنابراین فراموش نکنیم خودمان قبول کردیم که آژانس داور و ناظر قضیه باشد.

حالا چرا آژانس؟

تجربه نشان داده است که خیلی از ماموران و بازرسان آژانس جاسوس هستند. شهادت دانشمندان هسته ای مبین این واقعیت است.رهبر انقلاب قبل از اینکه توافق نهایی شود، در چند سال پیش فرمودند:
«ما با موکول کردن اجرای تعهدات طرف مقابل به گزارش آژانس مخالفیم. چون آژانس بارها و بارها ثابت کرده مستقل و عادل نیست، بنابراین ما به آن بدبین هستیم. می‌گویند «آژانس باید اطمینان پیدا کند» این چه حرف نامعقولی است؟ چگونه اطمینان پیدا کند مگر اینکه وجب به وجب این سرزمین را بازرسی کند.»( در دیدار مسئولان نظام ۱۳۹۴/۰۴/۰۲)

امریکایی ها به خوبی می داننداگر مسئولین ایران عاقل باشند، هیچ گاه اجازه بازرسی از مراکز نظامی خود را نمی دهند.اگر بدهند فبها المراد!اگر ایران اجازه نداد،به کمیسیون مشترک می رود،در آنجا رای گیری می شود.در بهترین حالت رای ما با متحدانمان 3رای است.بازهم آنها غالب هستند. واقعا چگونه ظریف می خواهد از این نوزاد ناقص الخلقه مواظب کند و اجازه بازرسی از مراکز نظامی ندهد؟منابع قدرت سخت ما قدرت هسته ای و موشکی بودند.قدرت هسته ای که از ما گرفتند.بعد ار قدرت هسته ای،به سراغ قدرت موشکی آمده اند.یعنی با دست خودمان قدرت موشکی را از بین ببریم.چه موشک و چه دانشمندان موشکی.

تاریخ چه می گوید؟

اینها توهم نیست.فرضیه یک جماعت خاص هم نیست.تاریخ میگوید صدام حماقت کرد و اجازه داد حتی کاخ هایش را هم بگردند. بعد از آن جست و جوها و قبل از اینکه ماجرای داعش در عراق بوجود بیایید،عده ای کثیری –قریب 5هزار نفر-از دانشمندان عراقی از لیسانس فیزیک بگیرید تا دکترای فلان رشته ی تخصصی-به طرز مشکوکی و تقریبا در یک بازه ی زمانی خاص به قتل رسیدند.

قذافی با وعده ی لغو تحریم ها از جانب آمریکایی ها ،تاسیسات هسته ای خود را سوار کشتی کرد و به آمریکا فرستاد.سپس وی متوجه شد که بهانه گیری آمریکا تمامی ندارد.موشک های اسکاد خود را هم از بین برد.انگلیس خبیث با لیبی یک توافقنامه ای امضا کرد که هرگاه  قدافی و حکومتش در خطر باشد و مورد حمله قرار بگیرید از او حمایت کند.

در جریان بیداری اسلامی و دگرگونی اوضاع لیبی ،ناتو برای تصرف چاههای نفت لیبی به این کشور حمله نظامی کرد. در این حمله، قدافی نه قدرت هسته ای داشت و نه موشک .حتی زیر ساخت های اقتصادی لیبی هم از بین رفته بود.انگلیسی ها هم جزء حمله کنندگان به لیبی بودند.قدافی هم در نهایت به طرز مشکوکی کشته شد.

خلاصه بگوییم  همیشه این گونه نیست که سیاست واقعی آمریکایی همانند سیاست های اعلامی شان باشد.چیزی که آنها می خواهند اتفاق افتاده است.آن هم چیزی نیست جز به غلط انداختن محاسبات دولتمردان ایران.در واقع آمریکایی ها هم خدا می خواهند هم خرما. هم به دنبال حفظ برجام هستند و هم ایجاد تحریم های جدید. اگر این گونه نیست پس چرا نمی گویند باید ساختار و اسکلت برجام از نوباید بنا شود؟

رفتار دولتمردان ایران  به آمریکایی ها این پیام را می دهد که آنها به هر قیمت به دنبال حفظ برجام هستند. هرچند که در گفته هایشان می گویند به دنبال حفظ برجام به هر قیمت نیستیم ولی رفتارشناسی شان این را می گوید.هم چنانکه که قبل از توافق و در حین مذاکرات همین گونه بود.عجله برای حصول توافق.نکته ای که بعدها رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نیروی دریایی ارتش بیان کردند.بهترین حالت برای آمریکایی ها این است که هم تحریم جدید کنند و هم ایران در مقابل، هیچ واکنشی ندهد.چه بسا  می شود بازهم از او امتیاز گرفت .چون به هر طریق می خواهد برجام را حفظ کند. نقطه ضعفش اینجا است.

نحوه ی موضع گیری را باید از رهبر انقلاب یاد گرفت:« ما برجام را نقض نمی‌کنیم لکن اگر طرف مقابل نقض کند که الان نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا دارند تهدید می‌کنند که برجام را پاره می‌کنیم؛ اگر آنها برجام را پاره کردند ما آن را آتش می‌زنیم.»چنین موضع هوشمندانه و قاطعانه اجازه هرگونه تحرک را از دشمن می گیرد.

چاره ناچار برای دولت دوازدهم چیست؟

جمله‌ای منسوب به حضرت امام(ره)  است.با این مضمون که ؛مثل استکبار مثل سگی است که اگر دنبالش کردی، فرار می‌کند.اگر جلویش ایستادی، می‌ایستد. اگر فرار کردی دنبالت می‌کند.
در حکم تنفیذ دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی از جانب رهبری انقلاب خطاب به آقای روحانی آمده است :« مطمئن باشند که ملّت غیور و شجاع، خدمتگزاران کشور را در دشواری‌ها و در مقابله با زورگویی‌ها و زیاده‌خواهی‌های استکبار تنها نخواهد گذاشت.»

انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات