پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | دفاع جان کری از توافق هسته‌ای با ایران

دفاع جان کری از توافق هسته‌ای با ایران

سرویس بین الملل - نشریه «ایندیپندنت» در گزارشی نوشت: در حالی‌که دونالد ترامپ برای نخستین بار قرار است درباره لغو موقت برخی از محدودیت‌های اعمال شده علیه ایران تصمیم‌گیری کند، وزیر امور خارجه سابق آمریکا و تعدادی دیگر از کارشناسان امنیت ملی از سازمانی حمایت می‌کنند که هدف این سازمان دفاع از توافق هسته‌ای با ایران است.

به گزارش فانوس،نشریه «ایندیپندنت» در گزارشی نوشت: در حالی‌که دونالد ترامپ برای نخستین بار قرار است درباره لغو موقت برخی از محدودیت‌های اعمال شده علیه ایران تصمیم‌گیری کند، «جان کری»، وزیر امور خارجه سابق و تعدادی دیگر از کارشناسان امنیت ملی از سازمانی حمایت می‎کنند که هدف این سازمان دفاع از توافق هسته‌ای با ایران است.
 
دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی بارها توافق هسته‌ای با ایران را «بدترین توافق» عنوان کرده و «مایک پنس» معاون وی نیز اعلام کرده بود که دولت ترامپ توافق هسته‌ای با ایران را پاره خواهد کرد، اما روز پنجشنبه و درست یک روز قبل از اولین سفر خارجی به عنوان رئیس جمهور، ترامپ باید در این راستا تصمیم‌گیری کند که آیا محدودیت‌ها علیه ایران به صورت موقت لغو خواهند شد یا خیر.
 
ایندیپندنت نوشت: در این سفر خارجی احتمالا ترامپ درباره مسائل مربوط به ایران، اسرائیل و عربستان مذاکره خواهد کرد چرا که «بنیامین نتانیاهو» دو سال پیش از این از کنگره آمریکا درخواست کرده بود تا توافق هسته‌ای با ایران را رد کند.
 
نتانیاهو دو سال پیش ادعا کرده بود: توافق هسته‌ای  به تقویت «ماشین ترور ایران» منجر خواهد شد.
 
در همین حال جان کری و چندین تن از متخصصان امنیت ملی که در دولت «باراک اوباما» حضور داشته‌اند در حال حاضر در سازمانی به نام «دیپلماسی کار می‌کند»، از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند.
 
این گروه در بیانیه‌ای اعلام کردند: مثال‌های وجود دارند که  بهتر از برنامه جامع مشترک ارزش دیپلماسی را نشان دهند، برجام راه رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای را بست و آمریکا و متحدانش را ایمن‌تر کرد.
 
«جان فینر» مسئول سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا در دولت «باراک اوباما» در مصاحبه با ایندیپندنت گفته است: در حالی که تمرکز بر روی سیاست ایران در حال افزایش است و اطلاعات نادرست زیادی درباره عملکرد برجام ارائه می‌شود، هدف این سازمان ارائه اطلاعات صحیح و فراجناحی است.
 
از اعضای سازمان «دیپلماسی کار می‌کند» میتوان به جان کری، جان فینر، و «آنتونی بلینکن»، معاون جان کری، اشاره کرد.
 
 
انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات