پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | مانیتورینگ انتخاباتی/ نقش «یارانه»، «ترس» و «مناظره» در نتیجه نهایی

رصد رسانه‌های برون‌مرزی

مانیتورینگ انتخاباتی/ نقش «یارانه»، «ترس» و «مناظره» در نتیجه نهایی

سرویس بین الملل - اهم خروجی رسانه‌های برون مرزی درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران که محصول رصد گروه مانیتورینگ جام طی ساعات اخیر می‌باشد، در قالب اخبار کوتاه از منظرتان می‌گذرد.

به گزارش فانوس،رسانه های برون مرزی موضع هایی متفاوت اما جالب توجه درباره حال و هوای انتخاباتی کشورمان اتخاذ کرده اند. برخی با ژست های بی تفاوت و برخی سوگیرانه اخبار را رصد و منتشر می کنند. بخشی از این تولیدات رسانه ای را مرور می کنیم.

نیویورک تایمز: پیروزی روحانی در انتخابات قطعی نیست.

رادیو اسرائیل: در حکومت اسلامی انتقادهای گزنده از حسن روحانی و عملکرد دولت او همچنان ادامه دارد.

در سوی مقابل، ابراهیم رئیسی گفته که برای رفع بیکاری در ایران و ایجاد اشتغال یک برنامه کارشناسی آماده اجرا، تهیه کرده است و با اشتغال زنان مخالفتی ندارد.

بی‌بی‌سی در اقدامی معنادار با تغییر برنامه‌های خود، موضوع برنامه "نوبت شما" در عصر جمعه را به "ردصلاحیت احمدی‌نژاد" اختصاص داد.

موضوع این برنامه طبق روال روزهای جمعه و اعلام قبلی، سوژه‌ای ورزشی [قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر فوتبال ایران] بود.

بی بی سی: در انتخابات امسال موضوع مشارکت مستقیم [حجت‌الاسلام] ابراهیم رئیسی در نقض حقوق بشر در جریان اعدام‌های سال ۱۳۶۷ [اعدام اعضای گروهک منافقین] به یک سوژه انتخاباتی تبدیل‌شده است.

اما در سابقه حسن روحانی هم نمونه‌های قابل‌توجهی از نقض حقوق شهروندان مانند پیگیری حجاب اجباری در اوایل انقلاب، پیشنهاد اعدام ضدانقلاب در محل نمازجمعه در سال 59، شرور، مزدور، وابسته و فاسد خواندن دانشجویان معترض در تیرماه ۱۳۷۸ و... وجود دارد.

بی بی سی: اصلاح طلبان می‌دانند تبدیل‌شدن حقوق بشر به یک گفتمان یا بستر اصلی در فضای سیاسی، می‌تواند دامن برخی چهره‌های مهم اصلاح‌طلب را به‌خاطر اقداماتشان در دوران آیت‌الله خمینی بگیرد و از چاله به چاه بیفتند.

بعضی از آن‌ها در همین حال امیدوارند در دور دوم ریاست جمهوری احتمالی حسن روحانی، بتوانند با فشار و هماهنگی بیشتر، ضعف‌های دولت یازدهم در زمینه حقوق شهروندی و آزادی‌های مدنی-سیاسی را کاهش دهند.

بی بی سی: چهره‌هایی که تأیید صلاحیت شده‌اند، جنجالی نبوده و شخصیت‌های آرامی دارند، درنتیجه این انتخابات یک «سه قطبی آرام» است؛ روحانی از یکسو و آقایان رئیسی و قالیباف از سوی دیگر؛ در شرایط فعلی هیچ‌کدام از کاندیداهای اصلی اصولگرایی حاضر نیستند به نفع دیگری کنار بروند.

لس انجلس تایمز: با وجود اینکه دولت ترامپ به تهدیدات خود علیه ایران ادامه و آن‌ها را افزایش می‌دهد، اما دولت روحانی که در آستانه انتخابات مهمی قرار دارد، تنها سکوت اختیار می‌کند.

رادیو زمانه: روحانی در آستانه انتخابات برنامه‌ای را که می‌بایست چهار سال قبل اجرایی می‌کرد، به اجرا درآورد و با حذف یارانه نقدی حدود ۴.۵ میلیون نفر، یارانه نقدی خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی را افزایش داد و در ادامه همین روند، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که حاضر به پس گرفتن لایحه اصلاح قانون کار و تعیین حداقل دستمزد بر اساس سبد معیشت نشد، از افزایش حقوق بازنشستگان خبر داده است.

ارزیابی خبرگزاری روسی اسپوتنیک از وضعیت کاندیداهای اصلی انتخابات ایران:

➖ روحانی به‌دلیل شرایط اقتصادی کشور با چالش‌های متعددی روبروست و با ریزش آرا مواجه خواهد بود. بسیاری از اصلاح‌طلبان نیز شور و شوق رأی دادن نخواهند داشت.

➖ رئیسی و قالیباف اگر بتوانند چهره آلترناتیو مقبولی از خود در جامعه نشان دهند، می‌توانند علاوه بر آرای اصولگرایان -که قطعا رأی خواهند داد- بسیاری از آرای ناراضیان از عملکرد دولت را به سمت خود جذب کنند.

➖ از این پس همه شرایط به مناظره‌های انتخاباتی و شبکه‌های اجتماعی وابسته است.

➖ کاندیداهای اصلاح‌طلب قطعا تا قبل از روز رأی‌گیری به نفع روحانی کنار خواهند رفت، اما تکلیف کاندیداهای اصولگرا هنوز در هاله‌ای از ابهام است و اگر نتوانند به اجماع برسند، فقط باید دعا کنند که انتخابات به دور دوم کشیده شود.

➖ در حالی که اصلاح‌طلبان به فضای انتخاباتی چالشی نیاز دارند و معمولا از شگرد ایجاد رعب و وحشت برای ترغیب هواداران خود استفاده می‌کنند، اصولگرایان سیاست جلوگیری از ایجاد ترس در میان رأی‌دهندگان را پیشه کرده‌اند.

➖ اگر ریزش آرای روحانی بیش از 10 درصد باشد و جناح اصولگرا به اجماع برسد و بتواند حتی یکی دو درصد از آرای سردرگم را به‌دست آورد، آن‌وقت ممکن است همه چیز تغییر کند و حتی اگر نتوانند در دور اول کار انتخابات را تمام کنند، قطعا در دور دوم موفق خواهند شد.

موضوع جمعه شب برنامه «روی خط» در شبکه صدای آمریکا:

«همزمان با تأیید صلاحیت شش متقاضی احراز مقام ریاست جمهوری ایران، رسانه ها خبر دادند مناظره‌های کاندیداها پخش زنده تلویزیونی نخواهد داشت.
حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، مصطفی میرسلیم و محمدباقر قالیباف از نامزدهای انتخابات و علی عسکری، رئیس صداوسیما، که تشکیلات زیر نظرش باید این مناظره‌ها را پخش می‌کرد، با این تصمیم مخالفت کرده‌اند.
چه نهادی این تصمیم را گرفته است؟ چه دلیلی برای لغو پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی ارائه شده است؟ سود و زیان پخش ضبط شده مناظره‌ها برای کاندیداها چیست؟»

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات