پایگاه اطلاع رسانی فانوس | نظام‌واره آسیب‌های اجتماعی در قم رونمایی شد

با حضور رئیس مجلس و فرمانده ناجا

نظام‌واره آسیب‌های اجتماعی در قم رونمایی شد

سرویس اجتماعی - نظام‌واره آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی ظهر امروز طی مراسمی با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی در قم رونمایی شد.

به گزارش فانوس، همایش «سهم من در امنیت و آرامش» ظهر امروز با حضور جمعی از مسؤولان ملی و استانی در سالن همایش‌های شهرداری قم برگزار شد و در حاشیه این همایش علاوه بر رونمایی از نظام‌واره آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی از 10 دستگاه اجرایی همیار نیروی انتظامی تقدیر شد.

در ابتدای این همایش رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قم از ارسال 100 مقاله به دبیرخانه همایش «سهم من در امنیت و‌ آرامش» یاد کرد و گفت: 30 مقاله برتر در این همایش انتخاب شده که در این مقالات مباحث راهبردی و کاربردی مطلوبی ارائه شده است که امیدواریم مورد استفاده دست‌اندرکاران امنیت و مراکز مختلف علمی قرار گیرد.

محمدرضا یوسفی با بیان اینکه پنج مورد از 30 مقاله برتر در نشست امروز ارائه می‌شود، تصریح کرد: همایش «سهم من در امنیت و آرامش» یک برنامه ملی است که در آینده شاهد توسعه و استمرار آن خواهیم بود.

همچنین فرمانده نیروی انتظامی استان قم طی سخنانی اولویت‌بخشی به مسائل فرهنگی و اجتماعی را از اهداف این همایش برشمرد و گفت: مقابله با بستر جرم به عنوان مسیر پیشگیری باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد چرا که اگر به دنبال یک امنیت پایدار و آرمانی هستیم باید از ظرفیت‌های اجتماعی جامعه استفاده کنیم.

سردار کاظم مجتبایی خاطرنشان کرد: اقدام برای فتح هدف که همان تامین امنیت است اقدام مطلوبی بوده اما کسب ارزش والاتر و رسیدن به تامین امنیت فراگیر و آرمانی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان دیگر سخنران این همایش با تاکید بر اینکه ترویج فرهنگ دینی در پیشگیری از ناامنی‌ها نقش مهمی دارد، تصریح کرد: اگر افرادی که مشکلات اقتصادی دارند و به دین پایبند نباشند بیشتر از دیگران در معرض ناامن کردن جامعه قرار می‌گیرند چرا که این افراد به دنبال عقده‌گشایی بوده و جامعه را مقصر مشکلات خود می‌دانند به همین علت برای خودنمایی تلاش و ناامنی را دنبال می‌کند.

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری با بیان اینکه بی‌توجهی به تمایلات جوانان افزایش ناهنجاری‌ها را به دنبال دارد، گفت: افراد بسیاری در عرصه امنیت تلاش می‌کنند اما اگر مشکلاتی دیده می‌شود نباید مقصر اصلی را نیروهای انتظامی بدانیم در برخی از مسائل رو به فرافکنی آورده و موضوع را به نیروی انتظامی ارتباط می‌دهیم در حالی که برخی از مشکلات به مجلس و مجموعه‌های تامینی کشور باز می‌گردد.

در ادامه این نشست استاندار قم با بیان اینکه رشد و آگاهی اقشار مختلف مردم نسبت به اهمیت موضوع امنیت در افزایش مشارکت آنها تاثیرگذار است، مطرح کرد: افزایش مشارکت‌های مردمی به صورت غیر مستقیم در کاهش جمعیت افرادی که تهدیدی برای امنیت عمومی هستند، بسیار تاثیرگذار است.

سید مهدی صادقی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی باید نسبت به تامین امنیت و آرامش جامعه احساس تکلیف کنند، عنوان کرد: یک مجموعه به تنهایی نمی‌تواند امنیت مورد نظر در ابعاد مختلف را اجرایی کند به همین علت بخش‌های مختلف باید در کار یکدیگر قرار گرفته و در راستای تامین امنیت عمومی مشارکت کنند.

همچنین فرمانده ناجا طی سخنانی از امنیت به عنوان یک موضوع چند بعدی نام برد و گفت: مشارکت مردم در امنیت تاثیر مستقیمی دارد که نمونه این تاثیرگذاری در دوران دفاع مقدس به اثبات رسیده است؛ کشورهای مختلف در جنگ تحمیلی از رژیم بعثی حمایت کردند اما ایران اسلامی با تکیه بر نیروی مردمی توانست معادله جنگ را تغییر دهد.

سردار حسین اشتری با اشاره به اینکه حضور پیروان مذاهب و اقشار مختلف مردم در دفاع مقدس تغییرات محسوسی را به دنبال داشت، اظهار کرد: خانواده‌ها و مجموعه‌های فرهنگی، آموزشی و تربیتی در تامین امنیت نقش قابل توجهی دارند و پیشگیری اجتماعی بر اقدامات نظامی و امنیتی اولویت بیشتری دارد.

در پایان این همایش رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حوزه داخل کشور امنیت در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی تعاریف مشخصی دارد به همین علت برخی از مشکلات اقتصادی و فرهنگی می‌تواند امنیت مردم را در معرض تهدید قرار دهد.

علی لاریجانی با اشاره به اینکه هر فردی در جامعه نقش تاثیرگذاری در امنیت دارد، تصریح کرد: برخی از چالش‌ها به علت سو مدیریت‌ها و برخی دیگر به علت فشارهای خارجی است اما انسان نباید ناامید شود و با روحیه متناسب در راستای رسیدن به اهداف تلاش کند.

لازم به ذکر است، آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی با ابلاغ پیامی از زحمات نیروی انتظامی در راستای برگزاری این همایش تقدیر کرد.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات