پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | از تشکیل ستاد اصولگرایان حامی روحانی تا پاسکاری در زمین سیاست

دکه گردی فانوس

از تشکیل ستاد اصولگرایان حامی روحانی تا پاسکاری در زمین سیاست

سرویس سیاسی - سرمقاله‌ها و یادداشت‌های امروز برخی از روزنامه‌های رسمی و مهم کشور به موضوعاتی نظیر پیام موضع ترامپ درباره برجام، پاسکاری در زمین سیاست، رصد تهدیدات با آمادگی رزمی بالا، قد بلندی در جمنا نیست، تروریزم و پشتیبانان ناکام، دولت روحانی یک دولت اجتماعی، اتحادیه متفرق و معترض به شورای نگهبان صلاحیت خود را برای همیشه از دست می‌دهد اختصاص دارد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی فانوس، نویسندگان سرمقاله‌ها و یادداشت‌های روزنامه‌های امروز "پنج شنبه 96.01.31" به موضوعات پیام موضع ترامپ درباره برجام، پاسکاری در زمین سیاست، رصد تهدیدات با آمادگی رزمی بالا، قد بلندی در جمنا نیست، تروریزم و پشتیبانان ناکام، دولت روحانی یک دولت اجتماعی، اتحادیه متفرق و معترض به شورای نگهبان صلاحیت خود را برای همیشه از دست می‌دهد پرداختند.

ایران

روزنامه ایران در بخشی از یادداشت امروز خود با عنوان «پیام موضع ترامپ درباره برجام» نوشت: وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا در نامه‌ای به رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان این کشور آشکارا اعلام نموده که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای با گروه 1+5 کاملاً عمل نموده و جای هیچگونه تردیدی نسبت به تمدید تعلیق تحریم‌های زیرمجموعه برجام وجود ندارد. از سوی دیگر دونالد ترامپ که در مبارزات انتخاباتی خود راه افراط را در پیش گرفته و نخست وعده کرده بود توافق هسته‌ای را پاره کند و سپس قول داد در آن تجدید نظر نماید، اکنون خواستار این شده که مجلس نمایندگان امریکا یک بررسی اصولی درباره برجام نموده و خود همین موضوع را در دستور کار شورای امنیت ملی امریکا قرار داده تا تطبیق یا عدم تطبیق آن را با امنیت ملی امریکا بررسی نماید. این در حالی است که همزمان نیز پومپئو رئیس سازمان اطلاعاتی مرکزی امریکا (CIA) دستور داده که کلیه بندهای توافق هسته‌ای مورد بررسی دقیق قرار گرفته و جاسوسان امریکایی در سرتاسر جهان اجرای دقیق این بندها را مورد ارزیابی نزدیک قرار دهند. بدین ترتیب مشاهده می شود همه مقامات و سازمان ها بویژه سازمان های اطلاعاتی و امنیتی امریکا با چنان اشتیاقی به دنبال یافتن شکافی در توافق هسته‌ای هستند تا بلکه بتوانند آن را به مردم امریکا و جهانیان معرفی نموده و به سبب آن توافق هسته‌ای را نقض نمایند. بنابراین در چنین فضایی موضع مثبت وزیر خارجه امریکا در جمع مخالفان سرسخت برجام در صحنه سیاسی امریکا از یک سو نشان از آن دارد که به رغم مخالفت جویی‌های پیشین ترامپ با برجام، حالا آنها هم با واقع بینی متمایل به حفظ آن هستند و همین امر می‌تواند زمینه را مهیای تعامل مثبت میان تهران و واشنگتن بر سر اجرای برجام نماید. از سوی دیگر مهر تأیید امریکایی‌ها بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای حاکی از استحکام متن آن در چارچوب برد- برد است که مطابق با منافع و امنیت ملی ایران منعقد گردیده به ترتیبی که این‌همه تندرو و مخالف در امریکا بسیج شده‌اند بلکه بتوانند نقطه‌ای برای ورود به آن بیابند اما تاکنون نتوانسته‌اند.

وطن امروز

روزنامه وطن امروز هم در قسمتی از یادداشت امروز خود با موضوع «پاسکاری در زمین سیاست» خاطرنشان کرد: در وادی سیاست، لزوما همه چیز مطابق میل ما پیش نمی‌رود. صبح را با شنیدن خبری خوش، سرحال آغاز می‌کنیم، در حالی که غروب، خبری ناخوش، حال‌مان را خراب می‌کند! و البته اشتباه می‌کند که خراب می‌کند! نه از اولی، مست باید شد و نه اجازه داد به دومی، که مأیوس‌مان کند. از این منظر، سیاست و فوتبال، شباهت فراوانی با هم دارند. القصه! روزگاری که در زمین پلیس بازار دوم نازی‌آباد، در تیم جوانان پاس بازی می‌کردم، همین «مهدی رحمتی» که به رغم غضب کی‌روش، هنوز هم اهل فن، او را بهترین دروازه‌بان حال حاضر فوتبال ما می‌دانند، گلر سوم تیم ما بود! و بالطبع، کمترین بازی به او می‌رسید! قصه بازمی‌گردد به حدود 20 سال پیش! به روزهایی که حتی دبیرستان هم، به جای کیف و کتاب، با ساک فوتبال و لباس تمرین می‌رفتم، بلکه با اجازه آقای ناظم، گاه حتی زنگ آخر را هم بپیچانم تا از کوچه‌پس‌کوچه‌های خیابان پاسداران، جلدی خودم را برسانم زمین چمنی واقع در نازی‌آباد دوست‌داشتنی! مربی ما «عمران عزتی» بود که ایام جوانی، رفاقتی هم با پدر داشت، عمدتا در همین مستطیل سبز و حواشی آن! قبل یا بعد تمرین، گاهی برایم از خاطرات فوتبالی بابااکبر سخن می‌گفت که خوب یادم هست، هنگام بیان یکی از همین خاطرات، مهدی رحمتی هم سر رسید! آقاعمران، همان روز، همان جا، به گلر سوم تیم، بلکه به همه ما، حرف‌هایی زد که هنوز هم آویزه گوشم است: «الان خیلی از شما بازیکن ثابت هستید، به حدی که ممکن است از این تیم و آن تیم هم پیشنهاد داشته باشید اما مغرور اگر شوید یا قدم را اگر درست برندارید یا تصمیم را اگر اشتباه بگیرید، هیچ معلوم نیست 4 صباح دیگر، اصلا در فوتبال باشید یا نه! یک روز، بازی به شما نمی‌رسد؛ آن‌روز، آسمان به زمین نخواهد آمد! یک روز هم ممکن است گلر سوم تیم باشید، اما ناامید نباید باشید! فوتبال یعنی نگاه به آینده! و نگاه به آینده، یعنی امید! پس همیشه سعی کنید جلوتر را ببینید!» از جمله همبازی‌هایی که «جلوتر» را می‌دید، اما همین مهدی رحمتی بود که معمولا زودتر از همه، می‌آمد سر تمرین و آخرین نفر هم بازمی‌گشت! مهدی رحمتی، اواخر همان فصل، گلر دوم تیم شد و فصل بعد، نفر اول دروازه جوانان پاس تهران!

جام جم

همچنین روزنامه جام جم در بخشی از یادداشت امروز خود با عنوان «رصد تهدیدات با آمادگی رزمی بالا» تصریح کرد: اقتدار و امنیت پایدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در منطقه زبانزد است و این مهم، میسر نشده است مگر با تدبیر و بصیرت نورانی ولی امر مسلمین و اجرای منویات ایشان در نیروهای مسلح. ارتش جمهوری اسلامی ایران از برکات و مولود انقلاب است و امروز ایمان و تقوا و ولایت‌مداری از نقاط بارز و نقطه قوت این نیروی مردمی است. مقام معظم رهبری (حفظه‌الله تعالی) در پیام نوروزی خود، امسال را سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» نامگذاری فرمودند. بند بند فرمایشات معظم له برای ما باید سرمشق باشد، ما نیز در این خصوص برنامه‌ها و طرح‌هایی را در دستور کار خود قرار دادیم که از جمله آنها می‌توان به راه‌اندازی چهار خط تولید بسیار گسترده در زمینه‌های قطعات و لوازم و ادوات راهبردی در حوزه دفاعی اشاره کرد. اگر قدری به آمار و اطلاعات نگاه کنیم در می‌یابیم که تحریم‌ها و تهدیدات نتوانسته است جلوی پیشرفت ما را بگیرد بلکه ما را مصمم کرد تا بیشتر تلاش کنیم و به آنچه که تاکنون خواسته‌ایم، دست یابیم. انجام رزمایش‌های بزرگ و کوچک در طول سال موید این است که نیروهای ارتش بویژه نیروی زمینی به لحاظ کمیت و کیفیت تجهیزات در جایگاه بسیار خوبی قرار دارند. برگزاری مانورها در مناطق مختلف و استفاده از تجهیزات داخلی اوج استفاده موفق از سلاح‌های ایرانی است که نشان‌دهنده فرماندهی مدبرانه فرماندهان و دوره‌دیدگان ویژه ارتش مقتدر و توانمند ایران اسلامی است که در راه تولید امنیت برای کشورمان موفق عمل کرده‌اند و گامی مهم و حیاتی در اجرای عملی فرامین ولی امر مسلمین در خصوص اقتصاد مقاومتی، بردارند.

آرمان امروز

«قد بلندی در جمنا نیست» عنوان سرمقاله امروز روزنامه آرمان امروز است که در آن می خوانید: در روزهای اخیر، برخی از چهره‌های اصولگرا، خبر از تشکیل ستاد اصولگرایان حامی روحانی را دادند. اصولگرایان میانه‌رو قصد دارند تا با تشکیل این ستاد به صورت مدون از آقای روحانی در انتخابات حمایت کنند. البته پیش از این نیز بخشی از اصولگرایان به آقای روحانی تمایل داشتند. درانتخابات سال ۹۲ نیز بخشی از آنها از آقای روحانی حمایت کردند که به نظر می‌رسد این واقع‌بینی در بخشی از اصولگرایان وجود دارد که کشور با شعارهای تندروها اداره نمی‌شود. متاسفانه جناح اصولگرا بخش عمده‌ای از نیروهای کیفی خود را به روش‌های مختلفی از دست داده و جریان اصولگرایی در اختیار جمعی از نیروهای ضعیف و «کوتاه‌قد» قرارگرفته است. در مجموعه جمنا، گروهی را جمع‌آوری کردند اما رجل سیاسی به آن معنا که نیاز است برای اداره کشور، به ندرت یافت می‌شود. این افراد برای اداره کشور فاقد رشادت لازم هستند. در اینجا دو مساله وجود دارد. یکی رویکرد رو به بیراهه تندروها که هیچ‌گاه منجر به اداره مطلوب کشور نمی‌شود و بیشتر منجر به فضای شعاری و تنش‌آلود با قدرت‌های جهانی شده و امکانات اقتصادی کشور را اتلاف می‌کند. در هیچ دوره‌ای شاهد نبوده‌ایم از شعارهای تندروها، پیشرفتی برای کشور حاصل شده باشد. مساله دوم نیز فقدان نیروهای«قدبلند» و کارآمد در این مجموعه است. نیروهایی مانند حجت‌الاسلام ناطق نوری در زمانی که فعالیت در عرصه سیاسی یک رجل قابل و مقتدر بود، اما امروز از این مجموعه کناره‌گیری کرده است. همچنین افراد دیگری مانند علی‌لاریجانی از این افراد فاصله گرفته‌اند. اما آن بخش از اصولگرایان واقعگرا تلاش دارند تا سرنوشت خود را به کشتی جمنا و جبهه پایداری گره نزنند، چرا که مشخص نیست مقصد این کشتی کجاست. آنها می‌دانند حتی اگر اختلاف سلیقه‌ای با حامیان اصلاح‌طلب آقای روحانی داشته باشند، می‌توانند این اختلاف را مدیریت کنند و بدون اینکه لازم به تغییر اساسی باشد. این اشخاص متوجه شده‌اند با اصولگرایانی که منطق مدیریت کشور را نمی‌شناسند و راه اداره کشور را نمی‌دانند، نمی‌توان زندگی کرد. به همین دلیل امروز شاهدیم که آنها به طور کلی از آن افراد فاصله گرفته‌اند و تلاش دارند تا ستاد حامیان اصولگرای روحانی را تشکیل دهند. اصلاح‌طلبان نیز باید از این موضوع خوشحال باشند و مانند انتخابات سال ۹۲ دست دوستی را به سمت آنها دراز کنند. در این میان باید به این نکته نیز اشاره کرد که در سال ۹۴ برخی افراد انتقاد داشتند که چرا برخی از چهره‌های اصولگرایی در لیست امید حضور دارند. امروز مشخص شد که راهبرد سال ۹۴ راهبردی مناسبی بوده و امروز همان چهره‌ها هستند که جزو حامیان دولت به حساب می‌آیند و تلاش می‌کنند مسیر دولت تدبیروامید ادامه پیدا کند. بنابراین نتیجه انتخابات ۹۴ و ائتلافی که شکل گرفت نتایج بسیار مثبتی درپی داشت و این موضوع نیز یکی از نتایج مثبت آن است. حرکت سیاسی این مجموعه باعث شد دامنه حامیان روحانی گسترده‌تر شود که امروز مشخص شده کار بسیار سنجیده و درستی بوده است.

کیهان

«تروریزم و پشتیبانان ناکام» نیز عنوان یادداشت امروز روزنامه کیهان است که نگارنده در بخشی از آن تاکید کرده است: پیروزی رزمندگان اسلام و به طور کلی جبهه مقاومت و مؤتلفین آن در آزادسازی حلب آنقدر مهم و راهبردی بود که می‌توان همه رخدادهای بعدی اعم از اقدامات پرفشار تروریست‌ها و حمله آمریکا به پایگاه هوایی «الشعیرات» را مرتبط با آن ارزیابی کرد از این رو از جنبه تحلیل نظامی در واقع همه این اقدامات در ردیف عملیات‌های پدافندی - واکنشی - به حساب می‌آید و جنبه «استراتژیک» ندارد. «اقدام استراتژیک» اقدامی است که شرایط میدانی را دگرگون می‌کند و وضع جدیدی پدید می‌آورد. از این منظر نیز می‌توان گفت از آنجا که اقدامات یک سال اخیر آمریکا، ترکیه، عربستان و گروه‌های تروریستی تکفیری وابسته به آنان میدان نظامی و سیاسی سوریه را دگرگون نکرده، این اقدامات جنبه صرفا تاکتیکی داشته است. البته جبهه آمریکایی به مدد رسانه سعی کرده ارزش این اقدامات را به سطح اقدامات راهبردی بالا ببرد اما در عمل موفق نشده و در نهایت خود آنها نیز اذعان کرده‌اند که - مثلا- عملیات موشکی آمریکا علیه پایگاه شعیرات واقع در شرق حمص جنبه راهبردی نداشته و یک «اقدام جزء» در میدانی بزرگ به حساب می‌آید درخصوص این موضوع نکته‌های قابل تأملی وجود دارد: گروه‌های تروریستی پس از شکست خفت‌بار در حلب که به کشته شدن دستکم ده هزار نفر از آنان منجر شد، بین 15 تا 17 هزار نیروی خود را به سرعت به منطقه‌ای در حماء منتقل کردند و دست به حمله‌ای زدند که منجر به سیطره بر بخش قابل توجهی از مناطق شمال استان حماء گردید. آنان با سازماندهی جدید ذیل عنوان «جبهه تحریرالشام، قریب یک ماه جنگیدند و بر غرب‌ حماه، جابره، حلب و منطقه «سهل‌القاب» مسلط شدند در این میان حسب خبرهایی که از سوی بعضی از اعضای رهبری  جبهه تحریر‌الشام عنوان شد، ترکیه، قطر و عربستان فشار زیادی به این گروهک تروریستی برای از سرگیری حملات وسیع وارد کردند اما در عین حال جبهه مقاومت با عملیات مقابل و طی یک دوره حدود یک ماهه این مناطق  را بازپس گرفتند که شهر «سوران» آخرین آن بود که 5-6 روز قبل آزاد شد. این در حالی بود که این گروهک با برآورد موفقیت حتمی از پذیرش آتش‌بس سر باز زد.

شرق

همچنین «دولت روحانی یک دولت اجتماعی» عنوان سرمقاله امروز روزنامه شرق است که در بخشی از آن تاکید شده است: سه‌شنبه ١٧ دی‌ ١٣٩٢ دکتر روحانی در اولین نشست با استانداران دولت تدبیر و امید در تشریح وضعیت نابسامان کشور تأکید کرد در کنار مواردی نظیر شکاف بین دولت و ملت، تضعیف شدید سرمایه اجتماعی، وضعیت سیاست خارجی کشور و وضع اقتصادی کشور، باید گفت وضعیت آسیب‌های اجتماعی نیز در کشور «در هیچ شرایطی از ابتدای پیروزی انقلاب تا سال‌های اخیر» این‌گونه نبوده است. بررسی برخی شاخص‌های حوزه‌های اجتماعی و جرم در دولت قبل نیز مؤید این نظر رئیس‌جمهور است. از سال ١٣٨٤ تا ١٣٩٠ روزانه ٧٠ نفر به جمعیت کشور افزوده شدند. شاخص طلاق به ازدواج از ١٠ درصد در سال ١٣٨٤ به ١٨ درصد در سال ١٣٩١ افزایش یافت، میزان دستگیرشدگان سرقت از اماکن دولتی بین سال‌های ٨٥ تا ٩٢ بیش از ٤٠ درصد بیشتر شد. دستگیرشدگان سرقت از منازل و مغازه‌ها در همین فاصله دو برابر شد و روند خودکشی سیر صعودی به خود گرفت. در کنار اینها برخی از اصلی‌ترین شوراهای مرتبط با حوزه رفاه و آسیب‌های اجتماعی نظیر شورای‌عالی رفاه، شورای ساماندهی کودکان خیابانی و شورای سالمندان به محاق رفت و اصولا گفتمان‌سازی، حساسیت‌زایی و سیاست‌گذاری در حوزه اجتماعی در زمره اولویت‌های آن دولت نبود. اما با اتکا به آنچه ازسال‌ ٩٢ تاکنون در حوزه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی اجرا شده و درباره آن جهت‌گیری، سیاست‌گذاری شده است، به جرئت می‌توان ادعا کرد که دولت تدبیر و امید یکی از اجتماعی‌ترین دولت‌های پس از انقلاب بوده است. شاید بتوان گفت مهم‌ترین اتفاق این حوزه، اهتمام دولت به ایجاد هماهنگی‌های بین‌بخشی در سطوح افقی و عمودی، تقویت نقش سازمان‌های غیردولتی در حوزه سیاست‌گذاری، دانش‌محورشدن عرصه مقابله با آسیب‌های اجتماعی، اولویت‌یابی رویکردها و راهکارهای منطقه‌ای و خلاصه اولویت‌یافتن مسائل اجتماعی بوده است. نگاهی گذرا به بهبود برخی شاخص‌ها در حوزه اجتماعی مؤید این ادعاست که جهت‌گیری دولت تدبیر در حوزه اجتماعی صحیح و پذیرفتنی بوده است. برای نمونه در سال ۹۴ به ازای هر صد ازدواج در کشور ۲۴ طلاق ثبت شده که نسبت به سال ۹۳ رشد شش‌درصدی را نشان می‌دهد، در‌حالی‌که رشد این شاخص در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال ۱۳۹۲ بیش از ۱۲ درصد بوده است که این امر بیانگر این است که میزان رشد نسبت طلاق به ازدواج در کشور کنترل شده است.

اعتماد

روزنامه اعتماد نیز در قسمتی از سرمثاله امروز خود با عنوان «اتحادیه متفرق!» نوشت: در میان سازمان‌های سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی، اتحادیه عرب منحصر‌به‌فرد است. این اتحادیه از یک سو خود را قیّم جهان عرب می‌داند و مدعی است که کشورهای غیرعرب حق دخالت در امور کشورهای عربی را ندارند، ولی از سوی دیگر هرکدام به تناسب هزینه دخالت قدرت‌های جهانی را در کشورهای منطقه تامین می‌کنند و خودشان نیز هرگاه فرصت کرده‌اند بیشترین کشتار را علیه مردم سایر کشورهای اتحادیه به اجرا در آورده‌اند. یمن در گذشته به دست مصر و اکنون به وسیله عربستان به خاک و خون کشیده شده است. فلسطینی‌ها در گذشته به دست پادشاه اردن و سپس به دست گروه‌های داخلی خودشان مثل ابونضال که مورد حمایت کشورهای تندرو بودند کشته می‌شدند. لبنانی‌ها به دست گروه‌های طرفدار عراق، سوریه، لیبی، عربستان، مصر و... اکنون نیز لیبی میدان این تقابل است و عراق و سوریه و یمن نیز عرصه کشت‌وکشتار فراوان به دست خودشان و سایرین است. جنایاتی که اخیرا در انتقال محاصره‌شدگان دو روستای کفریا و فوعه در سوریه علیه مردم عرب و به دست سلفی‌ها انجام شد آخرین نوع از این اقدامات است که با سکوت و حتی رضایت جامعه عرب بوده است. با این شرایط آیا چیزی به نام اتحادیه عرب وجود دارد؟ پاسخ منفی است. چرا؟ مهم‌ترین علت و دلیلی که می‌توان در نقد وجودی چنین اتحادیه‌ای ذکر کرد، فقدان هم‌سطحی اقتصادی و منافع مشترک میان آنان است. شاخص توسعه انسانی (HID) به عنوان یک معرف برای مقایسه سطح اقتصادی و اجتماعی کشورهاست. براساس قرارداد، این شاخص‌ها به ٤ طبقه تقسیم می‌شود. توسعه پایین، متوسط، بالا و بسیار بالا. چندین کشور عربی در سطح پایین توسعه قرار دارند. یمن، سودان و... برخی در سطح متوسط مثل مصر و مراکش، برخی نیز در سطح بالا هستند مثل تونس، ‌الجزایر، لبنان و تعدادی نیز مثل کشورهای حاشیه خلیج فارس دارای شاخص توسعه انسانی خیلی بالا هستند.

جوان

در پایان نیز روزنامه جوان در بخشی از یادداشت امروز خود با عنوان «معترض به شورای نگهبان صلاحیت خود را برای همیشه از دست می‌دهد» عنوان کرد: بررسی صلاحیت‌ها برای تصدی مسئولیت‌های سیاسی از طریق انتخابات، یک امر معقول و منطقی و پذیرفته شده در تمامی نظام‌های سیاسی است. در هیچ کشور دارای نظام انتخاباتی، افراد بدون عبور از مرحله تأیید صلاحیت، مجاز به شرکت در عرصه رقابت‌های انتخاباتی نیستند. براساس قانون اساسی و قوانین موضوعه، احراز صلاحیت افراد برای تصدی پست ریاست جمهوری در ایران، بر عهده شورای نگهبان است. بدیهی است افراد ثبت‌نام‌کننده برای انتخابات ریاست جمهوری، همگی خود را واجد صلاحیت می‌دانند! اما آیا اینچنین است؟ آیا تمامی 1631 نفری که ثبت‌نام کردند، واجد شرایط ریاست جمهوری براساس قانون اساسی می‌باشند؟ جواب بسیار روشن است و هیچ نیازی به توضیح ندارد. البته این نقص قانون باید برطرف شود تا در مرحله ثبت‌نام‌ها، انتخابات به سخره گرفته نشود. اما واقعیت این است که هر ثبت‌نام‌کننده‌ای، خود را واجد شرایط می‌داند. این در صورتی است که تشخیص داشتن شرایط و برخورداری از صلاحیت‌ها، طبق قانون بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده است. قانون‌پذیری، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های افراد دارای صلاحیت برای ریاست جمهوری است. رئیس جمهوری که به عنوان دومین شخصیت رسمی کشور به لحاظ حقوقی، می‌خواهد به مدت چهار سال مجری قانون اساسی باشد، باید اول خودش قانون‌پذیر و پایبند به قانون اساسی و قوانین موضوعه رسمی کشور باشد. بنابراین تمامی کاندیداهای ریاست جمهوری و هواداران آنان در این مقطع زمانی، در آزمون قانون‌پذیری مورد سنجش قرار می‌گیرند. با اعلام اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان، انتظار آن است که هم کاندیداهایی که صلاحیت آنان احراز نشده و هم هواداران آنان، پایبندی خود را به قانون، به نمایش گذارند. بدیهی است که افراد احراز صلاحیت نشده  صلاحیت‌شان صرفاً  برای تصدی پست ریاست جمهوری تأیید نشده است و معنای آن نداشتن صلاحیت برای تصدی دیگر مسئولیت‌ها در جمهوری اسلامی نیست. بنابراین شایسته است تمامی افرادی که صلاحیت‌ آنان برای ورود به عرصه رقابت‌ها تأیید نمی‌شود، با قانون‌گریزی و اتخاذ مواضع و کنش‌های نادرست، اولاً آبروی انتخابات را مخدوش نسازند و ثانیا آینده سیاسی خود را خراب نکنند. کسی که با رد صلاحیتش از سوی شورای نگهبان بخواهد با قانون‌شکنی دست به رفتارهای خلاف منافع ملی بزند، بدیهی است که با این رفتار خود اولاً نشان می‌دهد که شورای نگهبان درست تشخیص داده، ثانیاً مشخص می‌شود که این فرد برای هیچ مسئولیت دیگری هم صلاحیت ندارد.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات