پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | دستکاری 2.5 میلیون رأی در همه‌ پرسی ترکیه

دستکاری 2.5 میلیون رأی در همه‌ پرسی ترکیه

سرویس بین الملل - یکی از اعضای شورای ناظران اروپا در مصاحبه‌ای فاش کرد که احتمالا 2.5 میلیون رأی در همه‌ پرسی روز یکشنبه ترکیه دستکاری شده‌اند.

به گزارش فانوس، «آلو کرون» عضو گروه ناظران شورای 47 نفره اروپا با اشاره به اینکه احتمالا 2.5 میلیون رأی در همه‌ پرسی روز یکشنبه ترکیه دستکاری شده‌ است گفت: پرسش‎هایی درباره تعداد رأی دهندگان واقعی در این همه‌پرسی نیز وجود دارد.

وی افزود: واقعیت این است که قانون تنها برگه رأی‌های قانونی را تأیید می‌کند و این در حالی است که بالاترین مقام انتخاباتی ترکیه خلاف قانون عمل کرده و برگه‌های رأی بدون مُهر را نیز پذیرفته است.

کرون که از نمایندگان حزب سبز اتریش است ادامه داد: این سوء ظن وجود دارد که حدود 2.5 میلیون رأی در همه‌پرسی ترکیه دستکاری شده‌اند.

پیش از این نیز حزب جمهوریخواه مردم ترکیه اعلام کرده است که درباره سه میلیون رأی بدون مُهر در همه‌پرسی ترکیه دادخواست تنظیم خواهد کرد.

 در پی اعلام نتیجه این همه‌پرسی و پیروزی جنبش آری، تظاهراتی در ترکیه در اعتراض به نتیجه این همه‌پرسی به پا شده است.

روز یکشنبه مردم ترکیه با شرکت در همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی شرکت کردند که بیش از 51 درصد از مردم ترکیه به تغییر قانون اساسی رأی مثبت داده و حدود 49 درصد مردم نیز مخالف اصلاح قانون اساسی این کشور هستند.

هدف از برگزاری همه‌پرسی روز یکشنبه ایجاد تغییرات ساختاری در قانون اساسی ترکیه و تغییر نظام این کشور از پارلمانی به نظام ریاستی بود که این تغییرات به اردوغان اختیارات بیشتری داده و به او اجازه می‌دهد در صورت پیروزی در انتخابات تا سال 2029 در قدرت باقی بماند.

انتهای پیام/

منبع: میزان

لینک سریع

#

تبلیغات