پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | اختلاف بالای آرای روحانی و نامزدهای ریاست جمهوری/ آرزو می‌کنیم که اصولگرایان هر چه زودتر به انسجام برسند

نماینده مردم تهران در گفت وگو با فانوس مطرح کرد

اختلاف بالای آرای روحانی و نامزدهای ریاست جمهوری/ آرزو می‌کنیم که اصولگرایان هر چه زودتر به انسجام برسند

سرویس سیاسی - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از رای بالای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بر اساس آخرین نظرسنجی ها خبر داد و در عین حال آرزو کرد که اصولگرایان نیز هر چه زودتر بر سر انتخاب نامزد واحد به نتیجه برسند.

حجت الاسلام و المسلمین احمد مازنی، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی فانوس به بررسی آخرین وضعیت ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و میزان موفقیت کاندیدای اصولگرایان یا اصلاح طلبان در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت.

امسال برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی، رکورد ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری شکست. آیا این حجم از ثبت نام کنندگان به دلیل ضعف در قانون است؟

به اعتقاد من این شکل از ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری صحیح نیست و اگر نگوییم وهن نظام جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاده است به هر حال از توسعه نیافتگی کشور، حکایت دارد. تا جایی که از مردم شناخت دارم این طور نیست که به این حد از تشخیص نرسیده باشند چرا که ریاست جمهوری بر اساس قوانین کشور، جایگاه خاصی دارد و کاندیدا شدن برای تصدی آن ظرفیت بالایی می خواهد و هر کسی نمی تواند در این مسئولیت حضور داشته باشد.

بسیاری از افرادی که ثبت نام کردند حتی صلاحیت ابتدایی را هم نداشتند و شاید اگر در انتخابات شوراهای روستا هم ثبت نام می کردند، رد صلاحیت می شدند، برخی لمپن بودند، برخی به لحاظ روانی دارای مشکلات عدیده ای بودند و متاسفانه در این بین صداوسیما و رسانه ها با پخش مکرر فیلم ها و تصاویر آنها، به این موضوع دامن زدند. از سوی دیگر امکانات زیر ساختی آماده شده توسط وزارت کشور نظیر بکار بردن 200 میز و کاربر برای ثبت نام از کاندیداهای ریاست جمهوری، شیوه صحیحی نیست و به این موضوع دامن می زند که 80 میلیون ایرانی می توانند به ستاد انتخابات کشور مراجعه کرده و ثبت نام کنند. این کار مثل این می ماند که برای یک میهمانی خصوصی، دعوتنامه عمومی در رسانه های کشور منتشر شود.

رئیس جمهور به عنوان دومین مقام رسمی و عالیرتبه کشور، جایگاه بالایی دارد و مستقیماً با رای مردم انتخاب می شود و ثبت رکورد ثبت نام برای ریاست جمهوری، شایسته و پسندیده کشورمان نیست.

در بین افراد شاخص که برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرده اند کدامیک با اقبال بیشتری از سوی مردم روبرو می شوند؟

پیش بینی من این است که با آرایش فعلی کاندیداهای ریاست جمهوری و نظرسنجی های صورت گرفته در کشور، آقای روحانی با اختلاف رای بالایی در مرحله اول دوره دوازدهم ریاست جمهوری قرار دارند اما نه تنها در کشور ما بلکه در همه دنیا، نظرسنجی ها و تصمیم گیری ها تابع متغیرهای مختلف است و یک مناظره یا اتفاقی که در کشور می افتد و معمولاً هم خارج از کنترل است، تاثیر بسیار زیادی بر روند انتخابات می گذارد.

به نظر شما سازوکار اصولگرایان تحت عنوان جمنا در انتخابات پیش رو موفق تر عمل خواهد کرد یا جبهه اصلاحات؟

شورای هماهنگی اصلاح طلبان با یک عنوان مشخص و ثبت شده سال هاست که وظیفه مدیریت کردن این جریان سیاسی را بر عهده دارد و قطار اصلاحات در ایستگاه های مختلف افراد مهمی از جمله حجج اسلام ناطق نوری و روحانی و علی لاریجانی که از چهره های شاخص اصولگرایی هستند را سوار کرده است و این موضوع نشانگر آن است که در جبهه اصلاحات انسجام سیاسی وجود دارد. ما آرزو می کنیم که جریان اصولگرایی هم هر چه زودتر به انسجام برسد چرا که این جریان سیاسی در مقاطع مختلف زمانی و پیش از انتخابات های مختلف تحت عناوین آبادگران و غیره وارد عرصه سیاسی شد و امسال هم تحت سازوکار جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی قصد ورود به انتخابات را دارند.

گام هایی که برای انسجام جریان هایی سیاسی در کشور برداشته می شوند، ارزشمند هستند و باید قدر این حرکات را بدانیم.

من در راستای گفت وگوی ملی دیدارهای مختلفی با سران هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا داشتم و تاکید کردم که 3 حزب رسمی و فراگیر در کشور به ثبت برسانند و اکثریت جامعه را پوشش بدهند و حلقه مغفول مانده جریان و فرایند دموکراسی که تشکیل حزب و معرفی کاندیداهای پاسخگو برای انتخابات های مختلف است را تکمیل کنند. برخی از سران گروه های سیاسی از این پیشنهاد استقبال کردند و برخی دیگر معتقد بودند که با توجه به در پیش بودن انتخابات، زمان مناسبی برای این کار نیست.

به صلاح کشور نیست که یک کاندیدا بگوید من به هیچ جریان سیاسی وابسته نیستم و هیچکس هم از او حمایت نمی کند و نسبت به اعمال و رفتار خودش هم پاسخگو نیست.

احزاب باید شناسنامه دار باشند و مرامنامه و اساسنامه آنها برای همگان روشن و واضح باشد و پاسخگوی عملکردشان باشند.

در جریان اصولگرایی یک حلقه مفقوده وجود دارد و معلوم نیست که سازوکار جمنا به چه نتیجه ای می رسد و رسیدن به نتیجه درست به انسجام آنها بستگی دارد.

روحانی، کاندیدای اصلاح طلبان و حامیان دولت است و جهانگیری هم به عنوان کاندیدای پوششی برای کمک به روحانی در مناظرات و دفاع از عملکرد رئیس جمهور، نامزد انتخابات شده است. همچنین از بین اصلاح طلبان، یکی دو نفر به صورت مستقل کاندید شده اند.

در اردوگاه اصولگرایان تعداد نامزدها، چه آنهایی که به جمنا تعهد دادند و چه آنهایی که مستقل وارد شدند، بسیار بالاست و بنده معتقدم نرسیدن به انسجام در بین دو جریان سیاسی کشور، مطلوب انتخابات ریاست جمهوری نیست و باید هر دو جناح تلاش کنند تا تنها 2 کاندیدا برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کنند و این دو در رقابت مقتدرانه علاوه بر کسب آرای مردمی، آرای خاکستری را هم جذب کنند تا انتخابات پرشوری داشته باشیم.

/انتهای پیام/