پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | ایران بزرگترین شریک تجاری افغانستان است/ افزایش سطح مبادلات تجاری دو کشور به ۱.۸ میلیارد دلار

اتاق تجارت افغانستان:

ایران بزرگترین شریک تجاری افغانستان است/ افزایش سطح مبادلات تجاری دو کشور به ۱.۸ میلیارد دلار

سرویس اقتصادی - اتاق تجارت افغانستان اعلام کرد که در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران بزرگترین شریک تجاری افغانستان در سطح منطقه به شمار می‌رود.

 به گزارش فانوس به نقل از تسنیم به نقل از «رادیو آزادی»، سخنگوی اتاق تجارت افغانستان اعلام کرد با بالا رفتن سطح معادلات تجاری میان میان ایران و افغانستان، ایران به بزرگترین شریک تجاری افغانستان تبدیل شده است.

«صیام‌الدین پسرلی» سخنگوی اتاق تجارت تصریح کرد که بعد از تنش در روابط کابل-اسلام‌آباد و بسته شدن گذرگاه‌های مرزی از سوی دولت پاکستان سطح مبادلات تجاری میان افغانستان و ایران به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

وی ادامه داد: سطح مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران با افغانستان به 1.8 میلیارد دلار رسیده است.

پسرلی افزود: در مقابل، سطح مبادلات تجاری میان افغانستان و پاکستان 50 درصد کاهش یافته است.

سطح مبادلات تجاری افغانستان با پاکستان پس از تنش‌های اخیر از دو میلیارد دلار به یک میلیارد دلار کاهش یافته است.

مقامات اتاق تجارت افغانستان پیشتر نیز گفته بودند که در سال جاری سطح مبادلات تجاری افغانستان و پاکستان به حدود یک میلیارد و 300 میلیون دلار، سطح مبادلات تجاری افغانستان و چین به حدود یک میلیارد دلار، ارزش سطح مبادلات تجاری افغانستان و ترکمنستان به 700 میلیون دلار و سطح مبادلات تجاری افغانستان و قزاقستان حدود 500 میلیون دلار رسیده است.

گفته می‌شود از این میان روابط تجاری افغانستان و ایران در قیاس با سایر کشورهای فوق بیشترین رشد را داشته است.

در گذشته نیز مقامات افغان و مسئولان اتاق تجارت به تجار افغان توصیه کرده بودند تا با جمهوری اسلامی ایران به دلیل مطمئن بودن مرزها و اینکه می‌تواند شریک تجاری قابل اعتمادی باشد، روابط تجاری خود را گسترش دهند.

مقامات افغان، جمهوری اسلامی ایران را شریک تجاری مطمئن و مسیر امنی برای ترانزیت اموال تجاری تاجران افغانستان دانسته و تاکید کرده بودند که ایران می‌تواند بهترین گزینه در جایگزینی برای مبادلات تجاری و ترانزیتی با اسلام‌آباد باشد.

انتهای پیام/.

لینک سریع

#

تبلیغات