پایگاه اطلاع رسانی فانوس | وزیر خارجه ترکیه: دولت سوریه همچنان سلاح شیمیایی دارد

وزیر خارجه ترکیه: دولت سوریه همچنان سلاح شیمیایی دارد

سرویس بین الملل - «مولود چاووش اوغلو» مدعی شد که طبق تحقیقات بعمل آمده دولت سوریه همچنان سلاح شیمیایی در دست دارد.

به گزارش فانوس به نقل از فارس ، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در حاشیه نشست کشورهای گروه هفت در ایتالیا که با حضور وزرای خارجه ترکیه، عربستان سعودی، قطر، امارات عربی متحده و اردن برگزار شد، مدعی شد که دولت بشار اسد همچنان سلاح شیمیایی دارد.

چاووش اوغلو در گفت‌وگو با رادیو «ترت هابر» ایتالیا، تأکید کرد: تحقیقاتی که آنکارا انجام داده است نشان می‌دهد که دولت سوریه همچنان قدرت استفاده از سلاح شیمیایی دارد و باید اقداماتی برای جلوگیری از استفاده از آن صورت گیرد.

او بدون اشاره به اینکه کیفیت این تحقیقات چگونه بوده و چه زمانی صورت گرفته است در ادامه افزود که سوریه نیاز به دولت انتقالی دارد و تا زمانی که بشار اسد در قدرت است خطر استفاده از سلاح‌های شیمیایی نیز وجود دارد.

ادعای وزیر خارجه ترکیه درباره وجود سلاح شیمیایی در دست دولت سوریه در حالی است که سازمان ملل در اردیبهشت سال 1393 اعلام کرد ۹۲.۵ درصد سلاح‌های شیمیایی سوریه امحا و یا از خاک این کشور خارج شده است.

روسیه و آمریکا در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۳ بر سر پیمانی به توافق رسیدند که بر اساس آن قرار شد سوریه نسبت به نابودی زرادخانه‌های تسلیحات شیمیایی خود اقدام کند و امریکا نیز در عوض از حمله‌ی نظامی برنامه ریزی‌شده‌ای به این کشور عربی خودداری کند.

دور جدید حملات سیاسی و دیپلماتیک علیه دولت سوریه در رابطه با سلاح‌های شیمیایی پس از حادثه مشکوک «خان شیخون» که هنوز عاملان آن مشخص نشده‌ صورت گرفته است؛ حادثه‌ای که بدون هیچ گونه تحقیقی در رابطه با چند و چون ماجرا حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی «الشعیرات» سوریه را به همراه داشت.

انتهای پیام/ص

لینک سریع

#

تبلیغات