پایگاه اطلاع رسانی فانوس | مهمترین پروژه صنعتی استان کردستان هفته آینده افتتاح می‌شود

با حضور مسئولان عالی کشور انجام می شود

مهمترین پروژه صنعتی استان کردستان هفته آینده افتتاح می‌شود

سرویس اقتصادی - مجتمع پتروشیمی کردستان در نخستین روز کاری سال جدید با حضور مقام های عالی کشوری به طور رسمی به افتتاح خواهد رسید.

به گزارش فانوس به نقل از وزارت نفت، افتتاح رسمی از پتروشیمی کردستان به عنوان بزرگترین پروژه صنعتی این استان علاوه بر توسعه بخش پایین دستی صنایع پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزش سبب ایجاد بازارهای جدید صادراتی، اشتغالزایی و ارزش افزوده بیشتر در کشور می شود.

 

این پروژه که یکی از طرح های دوازده گانه اقتصاد مقاومتی در صنعت پتروشیمی است که در آستانه افتتاح قرار دارد، سهم بزرگی در توسعه صنعتی، ایجاد ارزش افزوده و نیز اشتغال زایی در مناطق غرب و شمال غرب کشور خواهد داشت.

مجتمع پتروشیمی کردستان بزودی با دریافت خوراک از خط لوله اتیلن غرب به بهره برداری کامل می رسد و با توجه به کارکرد این پتروشیمی به عنوان تولید کننده پلی اتیلن سبک با ظرفیت ٣٠٠ هزار تن در سال، با بهره برداری از آن زنجیره صنایع تکمیلی این محصول در استان گسترش می یابد.

عملیات ساخت پتروشیمی سنندج (کردستان) سال ٨٤ آغاز شد و پس از وقفه‌ای ۶ ساله، سال ٩٠ از سر گرفته شد و هم اکنون در آستانه افتتاح رسمی قرار دارد.

پتروشیمی کردستان در زمینی به مساحت ١٢٩ هکتار و با سرمایه گذاری ارزی ٢٥٣ میلیون یورو (٢٨٢٩ میلیارد ریال) ساخته شده است؛ بکارگیری تجهیزات و کالاهای با کیفیت در مجتمع پتروشیمی کردستان یکی از ویژگی های بارز در این طرح به شمار می آید که آمادگی دارد نیاز صنایع پایین دستی در کردستان و نیز استان های همجوار را تکمیل کند.

این مجتمع سالانه ٣١٠ هزار تن اتیلن از خط لوله اتیلن غرب و ۱.۵ هزار تن پروپیلن از پتروشیمی تبریز یا ایلام را به عنوان خوراک دریافت خواهد کرد. کاربرد اصلی محصول پتروشیمی کردستان خوراک واحدهای پایین دستی، تولیدکننده انواع فیلم پلی اتیلن، فوم پلی اتیلن، روکش سیم و کابل، قطعات پلاستیکی و ... است.

لینک سریع

#

تبلیغات