پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | ارسباران؛ بهشت گردشگری ناشناخته ایران

جاذبه‌های گردشگری ارسباران، جامانده از قافله جهانی

ارسباران؛ بهشت گردشگری ناشناخته ایران

سرویس دانستنی ها - هیجان گشت و گذار در طبیعتی بکر و دست نخورده، شوق دیدن درختانی که شاید نمونه آنها را در هیچ جای دیگر کشور نتوان یافت و یا حتی دیدن پرندگانی که تنها زیستگاهشان همین جنگل‌های تودرتو است، همسفر تمام مسافران ارسباران است.

 

به گزارش فنوس  از تبریز، به روزهای پایانی سال و فصل بهار نزدیک می‌شویم، استان  آذربایجان‌شرقی و در راس آنها منطقه ارسباران به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی، از جمله مناطق منحصر به فرد، طبیعت بکر و دست نخورده کشورمان به حساب می‌آید.

با این وجود؛ خطه ارسباران با جای دادن جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و زیارتی و به ویژه با طبیعت زیبا و جاذبه‌های زیست محیطی منحصر به فرد، که برخی از این آثار نیز به ثبت ملی و جهانی رسیده، این روزها و روزهای آینده سخاوتمندانه سفره بی‌آلایش، ساده و بکر خود را برای پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی گسترانیده است.

گذشته از اینها، باید دولتمردان و سیاستگذاران به این نکته نیز توجه داشته باشند، که در دهه اخیر حوزه صنعت توریست و گردشگری درآمد سرشاری را به جیب دولت‌ها سرازیر می‌کند، و از سویی از آنجا منطقه ارسباران از جمله یکی از مناطق محروم کشورمان به حساب می‌آید و از این رو می‌توان با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری درست و به موقع و به خصوص با بهره‌مندی از این صنعت سودآور برخی از مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی این مناطق را حل کرد.

ارسباران؛ بهشت گردشگری ناشناخته ایران

نباید فراموش کرد، وجود بخش عمده منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس و به دلیل داشتن معادن مس و طلا؛ از جمله معدن مس سونگون در منطقه ارسباران از دیگر عوامل موثری است که می‌تواند تاثیر بالایی در رشد و توسعه اقتصادی این خطه داشته باشد.

ارسباران منطقه کوهستانی وسیعی است و در گذشته این ناحیه با نام قره داغ نیز شناخته می‌شده است و گفته شده نام قره‌داغ به علت کثرت کوه‌های منطقه ساخته شده، ارسباران در شمال استان آذربایجان‌شرقی قرار گرفته، که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده است و در شرق با شهرستان مشگین‌شهر و مغان، در جنوب با شهرستان سراب، و در غرب با شهرستان تبریز و شهرستان مرند هم مرز و همسایه است.

جاذبه‌های گردشگری ارسباران، جامانده از قافله جهانی

 جاذبه‌های گردشگری و به ویژه روستاهای دیدنی، ییلاق‌های سرسبز و بکر منطقه ارسباران با جای دادن جاذبه‌های تاریخی، زیارتی و طبیعی، برای هر مسافر و گردشگر داخلی و خارخی سفر کننده به این مناطق خاطره بیادماندنی دارد؛ و بهترین زمان برای استفاده از این طبیعت بکر فروردین تا پایان تیر ماه است.

*جنگل‌های ارسباران

جنگل‌های ارسباران، از جمله یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه است. منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 80 هزار و 427 هکتار در کناره‌های جنوبی رود ارس در حوزه شهرستان‌های کلیبر و ورزقان واقع شده و در سال 1354 از طرف یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره معرفی شده و از شهرت جهانی برخوردار و به عنوان فسیل زنده نیز معروف است.

 در این جنگل بیش از یک هزار و 80 گونه گیاهی و 320 گونه جانوری شناسایی شده که سیاه خروس، قرقاول ارسبارانی، پلنگ، شوکا، کل و بز وحشی، گربه وحشی و گربه جنگلی، عقاب طلائی، عقاب شاهی، سارگپه جنگلی، طرلان، بحری، بلوط، سرخدار، گلابی، گیلاس وحشی، انار، زرشک، سماق، ارس، پیرو، زغال اخته، افرا، گردو، ممرز، گونه های متنوع گراس و نباتات علوفه ای مناطق نیمه خشک استپی و ... از جمله مهمترین گونه‌های جانوری و گیاهی مهم منطقه است.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری منطقه ارسباران می‌توان به وجود گورستان‌ها و کلیساهای تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به  کلیسای آینالو، کلیسای وینق و کلیسای ناپشته و از گورستان‌ها به گورستان وینق، گورستان داش باشی، گورستان تازه‌کند و گورستان آینالو اشاره کرد.

 قلعه تومانیانس وینق، قلعه قره قوچ، قلعه قله دره سی وینق، قلعه آغی، قلعه تاتار، قلعه تومانیانس آینالو، قلعه ابریق و قلعه مکیدی، درخت کهنسال بلوط در روستای چریق و درختان چنار کهنسال در روستاهای شاه حیدر ، مکیدی و طوعلی سفلی، یخچال طبیعی ما بین روستاهای گندم نان و شیخ حسینلو و ... از جمله دیگر جاذبه های بیشمار منطقه حفاظت شده ارسباران است.

* شهرستان اهر

از دیگر قابلیت‌های توریستی ارسباران شهرستان اهر است. در گذشته و در گویش آذربایجان این شهرستان با نام آرازبار یا ارسباران شناخته می‌شد. شهرستان اهر با وسعت 3074 کیلومتر مربع در 110 کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان‌های هوراند و کلیبر، از سمت شرق با استان اردبیل، از سمت غرب با شهرستان ورزقان و از سمت جنوب با شهرستان هریس هم‌مرز است.

شهرستان اهر در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته و مشخصه اصلی آن، رشته کوه قره‌داغ است. از اماکن تاریخی و دیدنی این شهر می‌توان به بقعه و آرامگاه شیخ شهاب‌الدین اهری اشاره کرد که این مجموعه شامل ساختمان‌های خود خانقاه، مسجد، ایوانی بلند، مناره‌ها، و تعدادی غرفه است. این خانقاه از سال 1374 به موزه ادب و عرفان تبدیل شده است که تنها موزه عرفان در ایران است.

مسجد جامع اهر، بازار سرپوشیده اهر، کاروانسرای شاه عباسی، جنگل طبیعی انداب (پارک جنگلی فندقلو در 25 کیلومتری اهر)،  جنگل طبیعی تنباکولو (واقع در بخش هوراند)، خانه دکتر قاسم اهری، سد ستارخان اهر، قلعه پشتوی هوراند و ... از دیگر نقاط تاریخی و دیدنی این شهرستان است.

سرزمین‌ اهر دارای‌ گذشته‌ای‌ دور و سوابق تاریخی درخشان است‌ که بر جاذبه های گردشگری آن منطقه افزوده است که سنگ‌ نبشتة اورارتویى‌، بر دامنة کوه‌ زاغى‌ واقع‌ در شمال‌ روستای‌ سقین‌ دل‌، در نزدیکى‌ اهر و نیز بقایای‌ دژهای‌ ساسانى‌ در این‌ منطقه گواه‌ این‌ ادعاست‌.

* شهرستان ورزقان

شهرستان ورزقان نیز با برخورداری از آثار طبیعی، تاریخی و باستانی غنی و جاذبه‌های طبیعی بکر، دیدنی و گردشگری از دیگر مقاصد مهم گردشگران به ارسباران محسوب می‌شود.

شهرستان ورزقان با وسعت 2368 کیلومتر مربع (5.2 درصد مساحت استان) در 75 کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان‌های کلیبر و جلفا، از سمت شرق با شهرستان اهر، از سمت غرب با شهرستان مرند و از سمت جنوب با شهرستان‌های هریس، تبریز و شبستر همسایه است.

آب و هوای ورزقان در تابستان معتدل تا گرم بوده و این امر موجب می شود که تعداد مسافران در این ایام از فصل سال بیشتر شود و با توجه به وجود رودخانه‌های دایمی و فصلی متعدد، تولیدات متنوع زراعی از جمله تولید حبوبات و گندم، تولید حدود 10 درصد میوه‌های نیمه گرمسیری استان(انار و انجیر)، پتانسیل مناسب جهت دامپروری و آبزی‌پروری و زنبورداری، جنگل‌های ارسباران با فلور غنی و ذخیره ژنتیکی بالا، وجود دومین معدن بزرگ مس کشور، وجود 40 کانسار و 19 اندیس، استخراج 35 درصد مرمریت استان، اختصاص 78 درصد کل سرمایه‌گذاری در معادن استان به معادن شهرستان، اولویت سرمایه‌گذاری در شهرستان ورزقان را در بخش‌های گردشگری، توسعه معادن و فعالیت‌های وابسته به آن و توسعه کشاورزی قرار داده است.

منطقه گردشگری چیچکلی (در 35 کیلومتری شمال غرب ورزقان)، مسجد جامع خاروانا (مربوط به به سده‌های 6 و 7 هجری قمری)، خانه امیر ارشد یا داش‌ساختمان(در 12 کیلومتری غرب ورزقان)، کتیبه میخی سقندل (در 5 کیلومتری ورزقان )، آبشار گل‌آخور (با ارتفاع 12 متر)، قلعه تاریخی جوشین (در 26 کیلومتری غرب ورزقان (به احتمال زیاد مربوط به زمان مادها)، امامزاده سیدخلیل جوشین، گنبد الله‌الله (مربوط به اواخر دوره ایلخانان مغول تا صفویه)، روستای آستمال (با قدمت چند هزار ساله)، روستای کرینگان (که اهالی آن به زبان تاتی صحبت می‌کنند)، تپه داش‌باشی یا ارمنی گوللویی، قلعه کندی‌بولاغ، قلعه داشی، قلعه اژدها داشی، گورستان سقای، قلعه سرخه دیزج و تپه الله‌لو (همگی با قدمت هزاره اول قبل از میلاد) و ... از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان است.

* شهرستان خدا آفرین

شهرستان خدا آفرین یکی دیگر از مناطق گردشگری منطقه ارسباران است. این شهرستان در شمال شرقی استان آذربایجان‌شرقی بین رشته کوه‌های جنگلی قره‌داغ و رشته کوه‌های قفقاز واقع شده است. شهرستان خدا آفرین با وسعت 1525 کیلومتر مربع از سمت شمال با کشور جمهوری آذربایجان، از سمت شرق با استان اردبیل، از سمت غرب با شهرستان جلفا و از سمت جنوب با شهرستان‌های کلیبر و ورزقان هم‌مرز است.

 این شهرستان دارای تابستان‌های معتدل و کوه‌های جنگلی پوشیده از درخت بوده و بیش از 86 درصد از وسعت اراضی شهرستان خداآفرین را جنگل‌ها و مراتع تشکیل می‌دهند و به خاطر همین مسئله این منطقه از جمله جاذبه‌های گردشگری منطقه ارسباران به شمار می رود.

پل‌های تاریخی خدا آفرین، برج شش ضلعی قارلوجه (واقع در قشلاق قارلوجه در کنار رود ارس)، عمارت تاریخی آینالو (باقیمانده از دوران قاجاریه)، کانتور وینق (در ورودی ده وینق و بربلندی کوهی که به رود ارس و قسمت قره داغ و راه های ساحلی ارس اشراف دارد)، تفرجگاه آینالو و ... از جمله نقاط تاریخی و دیدنی این شهرستان است.

 

بهارِ گردشگری ارسباران کی فرا می‌رسد / مناطق گردشگری ارسباران همچنان چشم انتظار گردشگران

در کنار موارد بیان شده، آنچه در این راستا اهمیت دارد اینکه آذربایجان‌شرقی و در این میان منطقه ارسباران به دلیل برخورداری از مناظر تاریخی، طبیعی و آب و هوای معتدل و خوب، و به ویژه با توجه به توانمندی‌ها و ذخایر فرهنگی، تاریخی، طبیعی، اجتماعی و ... در مقایسه با سایر مناطق دیگر استان، در ابعاد گوناگون گردشگری جاذبه بیشتری داشته است و از این رو، به نظر می‌آید در سال‌های اخیر به دلیل عدم نهادینه کردن فرهنگ گردشگری و توسعه آن در این استان، صنعت گردشگری نامی آشنا اما غریب برای ارسبارانی‌ها شده است.

از سوی دیگر، در همین ارتباط نباید فراموش کرد با توجه به ظرفیت‌های موجود صنعت گردشگری آذربایجان‌شرقی و در راس آنها منطقه ارسباران؛ دستگاه‌های ذیربط و به ویژه دست اندرکاران، مدیران و مسؤولان این عرصه توجه داشته باشند، با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری درست، به موقع و کلان می‌توان، این بخش را بیش از اینها به شکوفایی رساند و این منطقه را به یکی از قطب های گردشگری جهان تبدیل نمود.

انتهای پیام//