پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | استان لرستان قدمت 60 هزار ساله دارد

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی لرستان:

استان لرستان قدمت 60 هزار ساله دارد

سرویس دانستنی ها - عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی لرستان گفت: پژوهشگران دریافته‌اند که استان لرستان قدمت 60 هزار ساله دارد.

 

به گزارش فانوس به نقل از خرم‌آباد، سهم‌الدین خزایی امشب در همایش پاسداشت زبان مادری گفت: پژوهشگران دریافته‌اند که استان لرستان قدمت 600 هزار ساله دارد که این امر با توجه به آثار به دست آمده‌ای است که تاکنون کشف شده است.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی لرستان افزود: شاید آثار دیگری وجود داشته باشد که ثابت کند، قدمت استان لرستان بیشتر از 60 هزار سال است، چرا که هنوز آثار زیادی وجود دارد که هنوز از دل خاک بیرون نیامده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه استان لرستان از سالیان گذشته مکان مناسبی برای زندگی انسان‌ها بوده که به واسطه آب، خاک و کوه‌های این منطقه اقوام مختلفی در گذشته در این مکان ساکن بوده‌اند.

خزایی تصریح کرد: در لرستان براساس تاریخ چهار هزار سال قبل از اسلام کتیبه‌هایی سومری و ...به جا مانده که اثبات می‌کند، اقوام مختلفی در این منطقه زندگی می‌کردند.

این مسؤول گفت: طبق این آثار به دست آمده هر کدام از این اقوام زبان و لهجه خود را داشته‌اند که طبق نظر کارشناسان احتمال می‌رود، زبان ایلامی کهن هم در آن باشد.

وی یاد آور شد: زبان‌های دیگری بوده‌اند که هیچ نشانی از آن باقی نمانده، اما شواهد وجود آن را تایید می‌کنند، برای مثال می‌توان به قوم کاسیت اشاره کرد که بعد از فتح بابل 600 سال حکومت کردند و زبان آن‌ها بابلی بوده است.

خزایی عنوان کرد: با توجه به اینکه سه هزار سال قبل از میلاد نیز مهاجرت‌هایی رخ داده به این ترتیب از اقوام زاگرس چیزی باقی نمانده است و هیچ واژه‌ای یافت نمی‌شود، مربوط به بومی‌های لرستان بوده باشد.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی افزود: نتیجه‌ای که می‌توان گرفت، این است که ریشه تمام زبان‌ها یکی است، اما به دلیل تغییر و تحولاتی که پیش آمده است در زبان‌ها تحول ایجاد شده و زبان‌های مختلف به وجود آمده‌اند.

انتهای پیام//