پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | رویترز:ایران در صادرات نفت به هند از عراق پیشی گرفت

رویترز:ایران در صادرات نفت به هند از عراق پیشی گرفت

سرویس اقتصادی - رویترز بر اساس آمارهای کشتیرانی نوشت: صادرات نفت ایران به هند در ماه فوریه نسبت به ماه پیش از آن 17 درصد رشد داشته است و ایران با سبقت گرفتن از عراق در جایگاه دوم تامین‌کنندگان نفت هند قرار گرفت.

به گزارش فانوس به نقل از فارس، رویترز بر اساس آمارهای کشتیرانی نوشت صادرات نفت ایران به هند در ماه فوریه نسبت به ماه پیش از آن 17 درصد رشد داشته است و به علت توافق کاهش تولید اوپک نفت کمتری به پالایشگاه‌های هندی از سوی عربستان و عراق فروخته شد.

این افزایش یعنی ایران به جای عراق در جایگاه دوم تامین‌کنندگان نفت هند قرار گرفت. جایگاهی که پیش از اعمال تحریم‌های نفتی علیه این کشور به ایران تعلق داشت.

درحالی‌که عربستان همچنان نخستین تامین‌کننده نفت هند است، آمارهای رهیابی نفتکش‌ها نشان داد صادرات نفت ایران به هند در ماه فوریه به 647 هزار بشکه در  روز افزایش یافته که 16.7 درصد بیش از ماه ژانویه است و تقریبا 3 برابر فوریه 2016 است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک، متعهد شده است تا برای نخستین بار در 8 سال گذشته تولید نفت خود را از ابتدای ژانویه 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

در 11 ماه نخست سال مالی هند یعنی آوریل تا فوریه، هند حدود 542 هزار بشکه نفت در روز از ایران خریده است که در مقایسه با 225 هزار و 522 بشکه در روز برای مدت مشابه سال گذشته بیشتر است. متوسط حجم نفتی صادراتی ایران به هند در این مدت، بالاترین رکوردی است که ثبت شده است.

بر اساس این آمار، در 2 ماه نخست سال 2017، واردات نفت هند از ایران به طور متوسط 598 هزار و 400 بوده است که از 192 هزار و 500 بشکه در روز در مدت مشابه سال گذشته کمتر است.

پالایشگاه‌های هندی نظیر ریلاینس اینداستریز، بزرگ ترین مجتمع پالایشگاهی در جهان دوباره به جمع خریداران نفت ایران بازگشت.

در عین حال، واردات نفت هند از عربستان و عراق نزدیک به یک سوم از مدت مشابه پارسال کمتر است.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات