پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | کشف و امحاء 17هزار و 900 کیلوگرم میوه قاچاق در میناب

کشف و امحاء 17هزار و 900 کیلوگرم میوه قاچاق در میناب

سرویس استان ها - مدیر جهاد کشاورزی میناب با اشاره به توقیف 5 خودرو حامل میوه‌های قاچاق طی روزهای اخیر در میناب، گفت: با همکاری نیروهای انتظامی شهرستان 17هزار و 900 کیلوگرم میوه قاچاق کشف و امحاء شد.

به گزارش فانوس به نقل از ایسنا، محمد سالاری افزود: با حضور مسئولان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و نمایندگان جهاد کشاورزی، 17 تن میوه قاچاق کشف‌شده، امحاء شد.

مدیر جهاد کشاورزی میناب، عنوان کرد: میوه‌های قاچاق کشف‌شده شامل سیر، پرتقال، گلابی و لیمو   می‌شود.

این مقام مسئول اظهار کرد: براساس قانون میوه‌های قاچاق باید امحاء شوند، چراکه مبدأ تولید آن‌ها مشخص نیست و به همین دلیل نمی‌توان از نظر آفات، بیماری‌ها و آلودگی‌های دیگر آن‌ها را ارزیابی و بررسی کرد و اصل اول در زمینه قرنطینه گیاهی محصولات کشاورزی مشخص شدن مبدأ تولید آن‌ها برای ارزیابی آفات و بیماری‌های موجود در کشور موردنظر روی آن محصولات است.

وی تصریح کرد: در این طرح 7هزار و 980کیلوگرم پرتقال، 7هزار و 250کیلوگرم سیر،2هزار و 550کیلوگرم لیمو و 120کیلوگرم گلابی که از مسیرهای دریایی وارد میناب شده بود و در حال تزریق به‌کل کشور بود کشف و امحاء گردید.

سالاری تأکید کرد: اگر تنها مسئله سلامت انسان مطرح بود می‌توانستیم چنین فرضیه‌ای را مطرح کنیم که پس از انجام آزمایش‌های لازم و اطمینان از سلامت محصول، آن را در میان طبقات ضعیف جامعه توزیع کنیم اما از سویی آگروتروریسم و بیوتروریسم آن‌قدر اهمیت دارد که اگر حتی یک میوه در میان محموله‌های قاچاق به‌صورت عمدی آلوده‌شده باشد نمی‌توان اطمینان حاصل و آن را در بین مردم توزیع کرد.

وی یادآور شد: درگذشته کالاهای قاچاق بعد از مصادره، دوباره وارد بازار می‌شدند اما هم‌اکنون بعد از فرمایش مقام معظم رهبری در رابطه با امحای کالاهای قاچاق و خارج شدن آن از چرخه بازار این اجناس قاچاق سریعاً معدوم می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی میناب خاطرنشان کرد:   ورود کالای قاچاق باعث به وجود آمدن اخلال در نظام اقتصادی کشور می‌شود و حذف کالاهای قاچاق باعث جلوگیری از   بیکاری و افزایش تولیدات داخلی در کشور می‌شود.


انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات