پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | راهکار برون رفت از شرایط نامطلوب اقتصادی چیست؟

فانوس بررسی می کند:

راهکار برون رفت از شرایط نامطلوب اقتصادی چیست؟

سرویس سیاسی - دولت در شرایط سخت اقتصادی قرارداردو کشور با مشکلاتی از جمله بحران نقدینگی، بحران رکود، نرخ دو رقمی بیکاری، تورم ارزاق عمومی و... مواجه است به راستی راهکار برون رفت از شرایط نامطلوب اقتصادی کشور چیست؟

به گزارش گروه سیاسی فانوس، این روزها بیش از هر زمان دیگر فعالان اقتصادی، از خصوصی تا دولتی، نگران وضع اقتصادی کشور هستند. گزارش مربوط به رشد نقدینگی، تورم فقر، افزایش نرخ بیکاری، رکود و ورشکستگی بخش‌های صنعتی و تولیدی و خدماتی سبب پیچیده‌تر شدن شرایط فعلی گردیده است.

اقتصاد به‌شدت دچار روزمرگی شده و تلاطم سیاسی بین‌المللی فرصت و انگیزه‌ی لازم برای تدوین راهکارهای بلندمدت توسعه‌ی کشور را به چالش کشیده است. بدیهی است در شرایطی که به‌واسطه‌ی مشکلات روزمره، تصمیم‌گیری‌های اقتصادی اجباراً در افق زمانی کوتاه‌مدت و در جهت حل‌وفصل مشکلات روزمره شکل می‌گیرند، اهداف و آرمان‌های بلندمدت توسعه‌ی کشور به فراموشی سپرده می‌شود. ازاین‌روست که می‌بینیم سیاست‌گذاران و مجریان امر به ارائه‌ی طرح‌های ضربتی می‌پردازند و بدین‌گونه برنامه‌ها قبل از اینکه توسط کارشناسان و صاحب‌نظران تحلیل گردد، ناپخته اجرا می‌شود.

برخی از صاحبنظران بر این باورند که اگر تدوین برنامه‌ی جامع توسعه‌ی اقتصادی کشور با توجه به شرایط واقعی اقتصادی و مشارکت کارشناسان و صاحب‌نظران دولتی و خصوصی در دستورکار قرار گیرد و به مرحله‌ی اجرا گذاشته شود. بسیاری از بحران های فعلی اقتصادی حل و فصل خواهد شد.

بر کسی پوشیده نیست که ضمانت اجرای تحقق توسعه‌ی اقتصادی و مولد کردن بخش‌های پویای اقتصادی کشور مستلزم همدلی و همیاری و ترسیم اهداف استراتژیک ملی است و این کار میسر نمی‌شود مگر اینکه توانستن را یک بار دیگر به عنوان فعل اصلی حرکت ملی صرف نماییم .

لینک سریع

#

تبلیغات