پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | خطر ابتلا به کدام بیماری‌ها در هنگام تاتو وجود دارد؟

خطر ابتلا به کدام بیماری‌ها در هنگام تاتو وجود دارد؟

سرویس دانستنی ها - حتما بارها و بارها داستان شیر بی یال و دم را که از داستان های مثنوی است شنیده اید. براساس این داستان در آن زمان افراد برای اینکه شجاعت و پهلوانی خود را ثابت کنند، عکسی یا نوشته ای را که آنها را از دیگران متمایز کند، بر روی قسمتی از بدن خود خالکوبی می کردند. به عنوان مثال، لوتی‌ها، پهلوانان و شبه‌پهلوانان قدیم معمولا بر بازو یا سینه نقش شیر و اژدها می‌کشیدند.

 

به گزارش فانوس به نقل از فردا نیوز، در دوره هایی هم زنان برای زیباترشدن یا به دلایل خرافی مثل افزون‌شدن مهر شوهر، سپیدبختی یا دورکردن چشم بد، از خالکوبی استفاده می‌کردند.

از خالکوبی گاهی به‌عنوان یک روش درمانی برای گلودرد یا ترس نیز استفاده می‌شد. این کار در قدیم با اهداف پیام‌های عاطفی استفاده می‌‌‌شد.

اما امروزه، خالکوبی دیگر مختص لوتی‌ها و پهلوانان نیست بلکه به نظر می رسد نوعی کلاس برای شخص به همراه داشته و بیشتر به منظور زیبایی انجام می شود. جوانان و نوجوانان و حتی ورزشکاران نیز اقدام به خالکوبی طرح‌هایی مانند گل و ستاره و پروانه و یا خالکوبی برندهایی مانند نایک و آدیداس بر بدن خود می‌‌‌کنند. همچنین بسیاری از خانم‌ها برای برخورداری از یک آرایش دائمی اقدام به این کار می‌‌‌کنند.

روش انجام خالکوبی و هزینه های آن

در روش قدیمی خالکوبی که به نام خالکوبی گوشتی شناخته می‌شد، ابتدا نقش را با سوزنی بر پوست حک می‌کردند تا اندکی خون بیاید. سپس ماده رنگی را بر این زخم قرار می‌دادند تا به تدریج جذب پوست شود. ماده رنگی می‌توانست شامل نیل، سرمه، دوده چراغ، آب تره یا هر رنگ طبیعی ماندگار دیگر به صورت مایع یا جامد باشد. در روش‌های جدید ازسوزن‌های معروف به سوزن سرطلایی استفاده می‌شود، در ابتدا طرح خالکوبی را با خودکار روی بدن می‌کشند، سپس سوزن سرطلایی را درون جوهر می‌زنند و به آرامی به زیر پوست بدن وارد می‌کنند که بدون درد و خونریزی است. ‏

قیمت‌ خالکوبی و تاتو که اغلب هم در آرایشگاه‌های زنانه و مردانه انجام می‌‌‌شود، به نسبت نوع طرح و محل طراحی، متفاوت‌ است. قیمت تاتو در ناحیه‌های حساس بدن به نسبت بالاتر است. مثلا قیمت تاتوی طرحی بزرگ بر روی بازو چیزی در حدود 200 هزار تومان می شود. علاوه بر این، قیمت‌های تاتوی دائم از 50 هزار تومان شروع شده و تا دو میلیون تومان بالا می‌رود. البته، قیمت تاتو و خالکوبی و تاتو ممکن است در هر محله با تغییر روش کار یا با توجه به موادی که به کار می‌‌‌برند متفاوت باشد.

مثلا قیمت تاتوی ابرو در سالن آرایشی که در جنوب شهر تهران قرار دارد بین 90 تا 100 هزار تومان است اما همین کار در آرایشگاه شمال تهران قیمتی بین 250 تا 400 هزار تومان دارد.

علاوه بر این، بسیاری از زنانی که اقدام به تاتو می‌کنند، حداکثر تا 5 سال بعد به دلایل مختلف از کار خود پشیمان می‌شوند، پاک‌کردن تاتو با لیزر، مواد و کرم‌های خاص پاک‌کننده و یا با روغن‌های مخصوص انجام می‌‌‌شود که قیمت پاک‌کردن آن بسته به اندازه و نوع کار، بین 50 هزار تا یک میلیون تومان هزینه دارد.

زیبایی که مجوز ندارد

درحال حاضر هیچ یک از آرایشگاه‌های کشور مجوز انجام چنین کاری را ندارند چراکه، وزارت بهداشت به صنف آرایشگران اجازه تاتوکردن نمی‌دهد و می‌گوید این کار حتما باید تحت نظارت پزشک انجام شود. این اقدام وزارت بهداشت به این خاطر است که تاتو کاربردهایی پزشکی در زمینه پوشاندن و از میان‌بردن نقایص مختلف مانند نقایص مادرزادی یا اکتسابی دارد که دلیل خوبی برای سپردن آن به دست پزشکان است.

عوارض تاتو

به تازگی محققان آلمانی اعلام کرده‌اند یک‌سوم جوهرهایی که برای تاتوکردن مورد استفاده قرار می‌گیرند، حاوی مواد غیرمجاز و سمی است که به هیچ عنوان نباید به داخل پوست انسان تزریق شود چراکه، عوارضی مانند التهاب، تحریک پوستی، حساسیت و حتی سرطان به همراه دارد. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد دوسوم این مواد حاوی ترکیباتی است که در جوهرهای پرینتر و رنگ‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لزوم نظارت دولت بر انجام کار

یک متخصص پوست در گفتگو با خبرنگار «فردا» می گوید: جامعه پزشکی هر روز شاهد حوادث جبران‌ناپذیر این عمل است؛ تاتوهای غیراصولی با اهدافی تعریف نشده، که به سختی و با صرف هزینه‌‌ای گزاف می‌‌‌توان وجود آن را قابل ‌قبول‌تر کرد.

مریم ملکی افزود: انجام این کار با درد زیاد و با خونریزی همراه است و در صورتی که در هنگام تاتو بهداشت رعایت نشود احتمال ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مانند هپاتیت B ، C و ایدز وجود دارد. بیماری‌های عفونی دیگری مانند سفلیس، سل، تبخال، تغییر رنگ پوست و تحریک بیماری‌های زمینه‌‌‌ای نیز ممکن است از طریق خالکوبی رخ بدهد.

او تصریح کرد: مواد رنگی زیادی در تاتو استفاده می‌‌‌شود که ممکن است به بافت اپیدرم رفته و به غدد لنفاوی راه یابد. از این رو این عمل در افراد با سابقه حساسیت‌ها، بیماری‌های دیابت، هموفیلی، قلبی، اختلالات انعقادی، افراد با سابقه بیماری‌های ایمنی، افراد دارای بیماری‌های چشمی و افراد زیر 18 سال نباید انجام شود.

ملکی اظهار کرد: مشکل اینجاست که اکثر کسانی که این کار را انجام می‌‌‌دهند، اطلاعات لازم پزشکی به ویژه در زمینه عصب‌شناسی ندارند و ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری را به فرد وارد کنند بنابراین، لازم است این نیاز نادیده گرفته نشود و با کنترل شاغلین این حرفه و علمی‌کردن اطلاعات آنها با برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی مربوطه اعم از نکات بهداشتی، تکنیک اجرا و انتخاب علمی مواد مصرفی، مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته، خدمتی نظارتی به مردم ارائه شود.

این در حالی است که یک روانشناس نیز در رابطه با منشا و تبعات روانی این اقدام از سوی جوانان، گفت: خالکوبی موضوعی است که در سطح دنیا و در اغلب کشورها در بین جوانان مطرح است و مشکل و ضرر خاصی را هم متوجه کسی نمی‌کند.

امیرهوشنگ مهریار ادامه داد: در کشور ما این موضوع تا حدی دچار تبلیغات منفی شده است اما، در هر حال باید متوجه باشیم که دنیا در حال کوچک شدن است و در این دهکده جهانی فرهنگ کشوری که پیشرفت علمی کرده سریع‌تر فراگیر می‌‌‌شود و از این روست که بسیاری از فرهنگ‌های غربی وارد جامعه ما شده است ضمن اینکه پدیده خالکوبی به هیچ وجه به معنای غرب زدگی نیست و از دیرباز سابقه چنین عملی در کشور ما وجود داشته است.

او تاکید کرد: این اقدام از سوی جوانان بیشتر یک نوع بازی جوانی است که جامعه نباید نسبت به آن سختگیری کند چراکه، اگر نادیده گرفته شود بعد از مدتی فروکش می‌‌‌کند. تنها مشکل این موضوع مربوط به موارد پزشکی و بهداشتی است که دولت باید بر این موضوع نظارت داشته باشد تا عوارض منفی در این زمینه به وجود نیاید .

انتهای پیام//

لینک سریع

#

تبلیغات