پایگاه اطلاع رسانی فانوس | ۶۱۳ تن موادمخدر طی سال جاری در کشور کشف شد/ افزایش ۱۱درصدی کشفیات

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا:

۶۱۳ تن موادمخدر طی سال جاری در کشور کشف شد/ افزایش ۱۱درصدی کشفیات

سرویس استان ها - رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه، ۶۱۳تُن موادمخدر در کشور کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال۹۴، یازده درصد افزایش دارد.

به گزارش فانوس به نقل از مهر، محمدمسعود زاهدیان روز پنجشنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: مبنای تاکیدات مقام معظم رهبری درباره آسیب‌های اجتماعی برنامه ریزی و اقدام در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: مواد مخدر با توجه به تاثیری که بر وقوع سایر جرایم دارد یک موضوع زمینه‌ای برای سایر آسیب‌های اجتماعی بوده و در حال حاضر موادمخدر در تمامی دنیا یکی از پنج موضوع تهدیدکننده جوامع است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی بیان کرد: ریشه برخی از مسائل اجتماعی که می‌توانند به مباحث امنیتی تبدیل شوند همچون کودکان کار، حاشیه‌نشینی، مسائل اقتصادی، طلاق‌ و جرائم به مواد مخدر باز می گردد.

زاهدیان تصریح کرد: براساس اعلام وزیر کشور، جمعیت سرشماری شده معتاد کشور هم اکنون دو میلیون نفر برآورد شده‌ که اگر هر یک از آنها را سرپرست خانواری چهار نفره محسوب کنیم یعنی هشت میلیون نفر درگیر اعتیاد هستند که در جامعه مشکلات بسیاری را ایجاد می کنند.

وی خاطرنشان ساخت: در سال جاری ۶۱۳ تن و ۳۰۰ کیلوگرم انواع موادمخدر در کشور کشف شده که در هیچ‌ منطقه از دنیا این میزان از کشفیات مواد مخدر وجود ندارد و کشفیات مواد مخدر سال جاری نسبت به سال گذشته یازده درصد افزایش داشته است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: اولویت‌ پلیس کنترل محورها است و در استای پوشش محورهای اصلی و گلوگاه‌های جاده‌ای در نظر داریم پایگاه‌های گشت را به سگ‌های موادیاب مجهز کنیم و تجهیز و تکمیل ایستگاه‌های بازرسی را در دستور کار داریم که در استان مرکزی نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی آن این اقدامات انجام خواهد شد.

زاهدیان افزود: همچنین در راستای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر، یک مرکز مشاوره و مددکاری پلیس در حوزه مواد مخدر در شهر اراک احداث خواهد شد و اعتبار این پروژه سال آینده تخصیص می یابد.

وی ادامه داد: در حوزه نقاط آلوده و آسیب‌ زا همچون مناطق حاشیه نشین، باید برنامه ریزی جامعی صورت پذیرد در حالی که اقدامات ما در این مناطق به‌صورت جزیره‌ای بوده و ثمربخش نیست، در این زمینه باید برنامه جامع بلندمدتی تدوین شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی اظهار داشت: صنعتی بودن استان مرکزی، مهاجرپذیر بودن و همچنین میزان بالای دانشجویان در این استان، زمینه را برای افزایش آمار مصرف کنندگان مواد مخدر فراهم کرده و علاوه بر آن در حوزه دانش آموزی نیز ما با این مشکل در سطح کشور روبرو هستیم.

زاهدیان اضافه کرد: در زمینه جمع‌آوری اطلاعات جامعه از مصرف مواد مخدر، یک مرکز کشوری در سال آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد که هدف از فعالیت آن، جمع آوری اطلاعات مربوط به مصرف مواد مخدر در کشور و سایر مباحث مرتبط با این موضوع است.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات