پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | خدمات‌رسانی گروه‌های جهادی به ۴۰۰۰ روستا در سال ۹۵

گودرزی در نشست خبری اعلام کرد:

خدمات‌رسانی گروه‌های جهادی به ۴۰۰۰ روستا در سال ۹۵

سرویس فرهنگی و هنری - رئیس سازمان بسیج دانشجویی گفت: گروه‌های جهادی در سال جاری، ۴ هزار روستا عزیمت کردند و خدمات مختلف بهداشتی، فرهنگی، درمانی، عمرانی و کشاورزی آموزشی را داشته‌اند.

به گزارش فانوس به نقل از تسنیم داوود گودرزی رئیس سازمان بسیج دانشجویی عصر امروز در نشست خبری اردوهای جهادی تصریح کرد: نگاه بسیج دانشجویی به فعالیت‌های جهادی توسعه کمی و کیفی حرکت‌های جهانی است.

وی ادامه داد: در بحث نگرش روحیه خدمتگزاری دانشجویان، تلاش این است که جوانان دانشجو به خلق و خوی جهادی عادت کنند و خدمتگزاری در آنها بیشتر شود.

گودرزی با تأکید بر اینکه یکی از کارهای فرهنگی در دانشگاه‌ها تقویت روحیه جهادی است، اظهار داشت: تقویت روحیه جهادی و افزایش احساس مسئولیت در جوانان دقیقا عکس کار دشمن است. اسلام عزیز از جوانان ایرانی این را طلب می‌کند که نسبت به پیرامون خود حساس باشند.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی در مورد توسعه کمی در اردوهای جهادی خاطرنشان کرد: از سال 77 که اردوهای جهادی شکل گرفت عمدتاً اعزام‌ها به مناطق محروم جنوب و جنوب‌شرق کشور بود. اما امروز این اعزام‌ها گسترش یافته و اکثر دانشگاه‌ها دارای گروه‌های جهادی هستند. در 4 سال اخیر شاهد مسئله کمی در اردوهای جهادی بودیم و همچنین سعی شده است حرکت‌های جهادی سهم خود را در اقتصاد مقاومتی تعیین کند. لذا به دنبال اشتغال و آموزش مردم برای استفاده از ظرفیت‌های خود آنها در از بین بردن محرومیت بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: کاری که در سال 95 و همچنین در سال 96 انجام خواهیم داد توسعه مکانی فعالیت‌های جهادی است. اردوهای جهادی مخصوص برخی مناطق بوده است که سعی شده در این سال‌ها دانشجویان بتوانند در هر جایی که می‌خواهند اقدام کنند. نکته دیگر توسعه زمانی است که اردوهای جهادی محدود به ایام تعطیلات در نوروز و تابستان بود اما به دنبال این هستیم که در 365 روز سال دغدغه جهادی و خدمت به مردم کار شود.

گودرزی تصریح کرد: با رویکرد جدید، سعی شده است دانشجویان بتوانند نیازمندان شهر و محل زندگی و تحصیل خود را شناسایی و در همانجا اقدام کنند. لذا نیازمند توسعه نیروی انسانی هستیم که حتما شاهد آن خواهیم بود.

وی تأکید کرد: بسیج دانشجویی یکی از رویکردهای خود را برطرف کردن آسیب‌های اجتماعی می‌داند. مسئله اعتیاد، طلاق، بیکاری جوانان، نیازهای اساسی خانواده، کودکان کار، کارتون‌خواب‌ها و حاشیه‌نشینی را به صورت جدی در مقام علم و عمل دنبال می‌کنیم.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی با بیان اینکه بانک اطلاعات مناطق محروم در حال نهایی شدن است، بیان داشت: صحبت‌ها و رایزنی‌های زیادی با دستگاه‌های مرتبط با محرومیت‌زدایی انجام داده‌ایم تا برروی نقاط محروم تمرکز شود که برای همیشه آن مناطق از محرومیت رهایی یابد.

وی در مورد اقدامات انجام شده از سوی گروه‌های جهادی دانشجویی در سال 95 گفت: 1385 گروه اردوی جهادی تا به امروز اعزام شده‌اند که 55 هزار دانشجو در آن شرکت کردند که یک‌سوم آن خواهر و مابقی برادران بوده‌اند.

وی در این باره ادامه داد: گروه‌های جهادی در سال 95، 4 هزار روستا عزیمت کردند و خدمات مختلف بهداشتی، فرهنگی، درمانی، عمرانی و کشاورزی آموزشی را داشته‌اند.

گودرزی اظهار داشت: امسال 600 پزشک، 1000 روحانی، 200 مشاور برای امور مشاوره‌های خانواده و 100استاد برجسته و مطرح در اردوهای جهادی شرکت کردند. 123 هزار نفر در سال 95 خدمات درمانی داشتیم و 7 هزار کار فرهنگی و 1800 پروژه عمرانی انجام شده است که استان‌های کرمان، تهران و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین تعداد اعزام را داشته‌اند.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی در مورد برنامه‌های این سازمان برای اعزام جهادگر در نوروز 96 گفت: بیابان‌زدایی و رفع زیست‌محیطی خوزستان اولویت ما است. در گام اول نیز مناطقی شناسایی شده که 4 هزار هکتار را شامل می‌شود که در 25 کیلومتری اهواز قرار دارد و با منابع طبیعی هم تفاهمنامه‌هایی هم امضا شده که با امضای دانشجویان جهادی بتوانیم این 4هزار هکتار را نهال‌کاری و بیابان‌زدایی کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر خوزستان، استان‌های سیستان و بلوچستان، لرستان و کرمان نیز نیازمند خدمات‌رسانی جدی‌تری هستند که در اولویت کاری ما قرار دارند.

گودرزی در مورد تعامل دولت با جهادگران خاطرنشان کرد: برخی از جهادگران به دنبال استفاده از تجهیزات دولتی می‌روند که در برخی جاها همکاری و در برخی جاها نیز همکاری کافی صورت نمی‌گیرد. در سطح کلان نیز دولت دست رد به سینه ما نزده است اما خدماتی را که باید پای کار آورد به طور کامل انجام نداده است.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات