پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | دلیل اصلی ریزش شاخص امروز بازار بورس

دلیل اصلی ریزش شاخص امروز بازار بورس

سرویس اقتصادی - مدیر عامل کارگزاری دانا گفت: بازگشایی مپنا را عامل افت شاخص امروز بازار برشمرد وگفت:بسته بودن ۸ماهه این نماد و نبود نقد شوندگی در این سهم موجب شد که امروز بازار با افت شخص روبرو شود.


به گزارش فانوس به اعتقاد این کارگزار بورس با وجود فقر نقدینگی و نیز مشکلات سیستم بانکی برای بازار سرمایه آینده خوبی را نمی توان متصور شد.

محمد حسن شمسی به مشکلات این روزهای بازار سرمایه نیز اشاره کرد وافزود:پایان سال مالی شرکت ها و مشکل نقدینگی و نیز تسویه اعتبارات  از مهمترین عوامل رکود بازار سرمایه به شمار می رود.

وی اظهارداشت :بدهی های دولت به سیستم بانکی و دارایی های غیر مولد این سیستم  اقتصاد را فلج کرده است که باید برای حل آن  متولیان فکر چاره ای کنند.

به اعتقاد این کارگزار بورس با وجود چنین شرایطی و نیز مشکلات سیستم بانکی برای بازار سرمایه آینده خوبی را نمی توان متصور شد.

 در جریان معاملات امروز بازار سرمایه تعداد ۴۲۳۵ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۲۱۱ میلیارد تومان در ۴۸ هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت ۳۶۸ واحدی در ارتفاع ۷۶ هزار و ۷۶۶ واحد قرار گرفت.

بیشترین تاثیر منفی بر دماسنج بازار سهام در روزجاری به نام نمادهای معاملاتی رمپنا، وغدیر و فملی شد و در مقابل نمادهای معاملاتی شتران، همراه و فارس با رشد خود مانع ریزش بیشتر شاخص داشتند.
همچنین نمادهای معاملاتی شرکت های گروه دارویی برکت، ساپیا، بانک ملت، صنایع آذرآب و زامیاد پربیننده‌ترین نمادهای معاملاتی امروز بورس اوراق بهادار بودند.
بر اساس این گزارش؛ در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۶۸۰ میلیون ورقه به ارزش ۱۱۰ میلیارد تومان در ۲۹ هزار نوبت، آیفکس یک واحد افت کرد و در ارتفاع ۸۷۰ واحد قرار گرفت.
انتهای پیام/

اقتصاد آنلاین