پایگاه اطلاع رسانی فانوس | آیت‌الله علم‌الهدی: مسئله "سکولارسازی علم" در دانشگاه‌ها را حل نکنیم، ضربه می‌خوریم

مبانی معرفتی را به‌عنوان اصلی مهم در دانشگاه‌ها پیاده‌سازی کنیم

آیت‌الله علم‌الهدی: مسئله "سکولارسازی علم" در دانشگاه‌ها را حل نکنیم، ضربه می‌خوریم

سرویس استان ها - نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی گفت: اگر ما مسئله سکولارسازی علم در دانشگاه‌ها را حل نکنیم ضربه می‌خوریم و دانشگاه‌های ما در همه عرصه‌ها به ویژه عرصه دینی دانشگاه‌هایی نمونه هستند.

به گزارش فانوس به نقل از تسنیم، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در نشست علوم انسانی در دانشگاه امام رضا(ع) اظهار داشت: اقدامات صورت گرفته در برگزاری سلسله نشست‌های مرجعیت علمی و تحول علوم انسانی توسط دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) شایسته تقدیر است.

وی افزود: متاسفانه با وجود برگزاری برنامه‌های متنوع در این موضوع شاهد پراکندگی‌ها و ضعف‌هایی هستیم و باید حرکتی جدی‌تر را در نظام دانشگاهی داشته باشیم در غیر این صورت حرکت ضعیف پیش‌ می‌رود و سبب تحول در علوم انسانی و اسلامی نمی‌شود. در درجه اول باید متوجه شویم که عامل اصلی سوق دادن علوم انسانی و اسلامی به علوم غربی چه بوده و تا دلایل آن مشخص نشود در عرصه عملیات موفق نخواهیم شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی تصریح کرد: آن روزی مردم در عرصه علم و دانش به سراغ غرب رفتند فکر می‌کردند که غرب پیشرفته‌ در علوم صنایع، تجربی و غیره است و این گمان پس از رنسانس گمان بی‌معنایی نبود و در مقام توسعه فناوری‌ها به سراغ غربی‌ها رفتتد، اما سئوال اینجاست که چرا در حوزه علوم انسانی و اسلامی به سراغ غربی‌ها رفتیم. می‌شود راه‌های علم و فکر مثبت و منفی باز کنیم و یا ببندیم اما با این کار با زور و تزریق امکان‌پذیر نیست.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: آنچه که سبب شد تا جامعه ما در  مسیر توسعه و رشد علمی به‌ ویژه علوم انسانی به سمت غرب برود برخی تفکرات غلط بود و ما رهبری عالم، فرهیخته، اندیشمند و باتدبیر داریم و نیازی به غربی‌ها نداریم و باید به وادی اسلامی این موضوع توجه شود. ما باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که در مقام عملیات و اجرا دچار مشکل نشویم و آن عامل سکولارسازی علمی است، حرکتی بسیار خطرناک که دشمنان غربی در کشور انجام دادند.

وی گفت: در اسناد بالادستی سندی بالاتر از قرآن نداریم و این کتاب آسمانی جریان توسعه انسانی در مباحث دینی است و علم و ایمان در کنار هم باید باشند تا به توسعه علمی و موفقیت برسیم و این دو جدای از همدیگر نیستند و دشمن این موضوع را سال‌ها قبل تشخیص داد و جهت ایجاد انحراف در کشور به سکولارسازی در تعلیم دست زد.

آیت الله علم الهدی عنوان کرد: بزرگترین عامل پیشرفت از دیدگاه غربی‌ها پشت پا زدن به دین است و عده‌ای بودند که به غرب تکیه کردند تا به پیشرفت برسند، اما اینگونه نشد و تنها راه پیشرفت در هر عرصه‌ای حرکت در مسیر دین است و دیدگاه‌های غلط سبب  شده که غرب مرجع ما در علوم انسانی و اسلامی بشود.

وی افزود: اگر ما مسئله سکولارسازی علم در دانشگاه‌ها را حل نکنیم ضربه می‌خوریم و دانشگاه‌های ما در همه عرصه‌ها به ویژه عرصه دینی دانشگاه‌هایی نمونه هستند و باید به فرموده مقام معظم رهبری مسئله سکولارسازی علمی در دانشگاه‌ها برطرف شود و باید مبانی معرفتی را به عنوان یک اصل بسیار مهم در دانشگاه‌هایمان پیاده سازی کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ادامه داد: برپایی مسجد و برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها خوب است، اما باید راهکارهای عملیاتی در همه زمینه‌ها داشته باشیم و اگر می‌خواهیم مشکلی را حل کنیم باید در عمل نشان دهیم.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات