پایگاه اطلاع رسانی فانوس | حفظ دستاوردهای برجام جهت رفع موانع اقتصادی ضرورت دارد

معاون رئیس جمهور :

حفظ دستاوردهای برجام جهت رفع موانع اقتصادی ضرورت دارد

سرویس استان ها - معاون رییس جمهور به ضرورت حفظ دستاورد های برجام برای رفع موانع اقتصادی کشور تاکید کرد.

به گزارش فانوس به نقل از مهر، جمشیدانصاری شامگاه چهارشنبه در آیین اختتامیه نوزدهمین سمپوزیوم فولاد در تبریز با اشاره به حمایت دولت تلاش فعالان عرصه صنعت اظهار کرد: این همایش ها نشانگراهتمام جدی فعالان این عرصه در کار خود به جنبه های علمی است و مبانی اصولی کار را سر لوحه قرار می دهند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه صنعت فولاد در کشور یکی از عرصه های مهم صنایع معدنی است، افزود: تلاش های جدیدی در حوزه اکتشافات  سنگ آهن به نتیجه رسیده، که تاکنون سه میلیارد تن ماده معدنی دراین حوزه  کشف شده است که اکنون این آمار در حال عبور از ۴ میلیارد تنی است.
انصاری با اشاره به وجود بازار های نو ظهور صنعت در کشور، بیان کرد: برخلاف این موضوع در گذشته بازار های جهانی و ملی فولاد کشور وضیعت خوبی نداشت و مشکلاتی بر سر راه تولید قرار گرفته بود.
 معاون رئیس جمهور با بیان اینکه پیش بینی می شود در سال های آتی میزان تولید محصولات فولاد به ۵۵ میلیون تن برسد، عنوان کرد:  طبق گزارش بانک بین الملل، ایران از لحاظ حجم اقتصادی، رتبه ۱۸/۵ دنیا را دارد.

وی به آمار و اطلاعات مربوط به رشد اقتصادی ۹ ماهه نخست سال جاری اشاره کرد و دراین خصوص گفت: براساس گزارش ها کشور  با جهش اقتصادی مواجه شده، و طبق گزارش امروز امروز سازمان آمار که در اختیار دولت قرار گرفت، اقتصاد ملی کشور جهت سازی خود را پیدا کرده است و تدوام این مسیر قطعا وضعیت اقتصادی کشور را بهبود می بخشد.

انصاری با بیان اینکه ایران پویا ترین و با ثبات ترین اقتصاد را دارد، ادامه داد: براساس  گزارش صندوق بین المللی پول، در منطقه منا،  اقتصاد ملی ایران در سه ماهه پاییز سال جاری نسبت به مدت مشابه  سال گذشته، با نفت ۸/۸ درصد  و  بدون نفت ۶/۴ درصد رشد کرده است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد:  در بخش کشاورزی، شاهد رشد  ۵/۴ درصدی، در بخش خدمات رشد ۶/۶ درصدی و در بخش صنعت رشد ۱۴ درصدی نسبت به سال گذشته بودیم.
وی بیان کرد: شاهد رشد اقتصادی کشور ۷/۲ درصد با نفت و ۵درصد بدون نفت در ۹ ماهه  سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل  بوده ایم.
معاون رئیس جمهور اعلام کرد: در بخش کشاورزی رشد ۵/۷ درصدی، در بخش خدمات رشد ۵/۴ درصدی و در بخش صنعت، رشد ۱۰/۵ درصدی را شاهد بودیم.

انصاری  با بیان اینکه توسعه بخش ساختمانی تاثیر مثبتی را بر روی اقتصاد کشور داشته، اذعان کرد: با این حال در بخش ساختمانی در سال جاری، با رشد منفی ۱۰ مواجه بودیم.
در سال جاری صنعت نفت و گاز رشد ۱۰۱ درصدی داشته است
وی به ضرورت حفظ دستاوردهای برجام جهت رفع موانع اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: در سال گذشته تحریم ها باعث افت  صنعت نفت و گاز کشور شده بود، بعد از برجام و رفع محدودیت ها، صنعت نفت و گاز کشور در سه ماهه پاییز سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشد ۱۰۱ درصدی داشته است.

معاون رئیس جمهوربا بیان اینکه در شاخص شروع کسب وکار آمار مناسبی نداریم و به جای تسهیل با پیچ وخم های جدی مواجه هستیم، تاکید کرد: باید بخش خصوصی از سوی دولت حمایت شود، متعهد شده ایم که محیط  کسب و کار کشور را برای فعالیت های بخش خصوصی را دردستور  کار قرار داده، تا موانع کسب و کار رفع شود.

وی  به اشاره به صادر شدن  یک هزار نوع مجوز برای ایجاد کسب و کار، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید، تاکید جدی بر روان سازی مقررات و مقررات زدایی در حوزه فعالیت های اقتصادی دارد تا برای حل معضلات صنعت فولاد کشور و بهبود محیط کسب در سطح ملی نیز قدم های موثرتری برداشته شود و فرصتی را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم شود.

انتهای پیام/