پایگاه اطلاع رسانی فانوس | راه‌اندازی بانک طلا در انتظار تایید بانک مرکزی

رییس اتحادیه طلا و جواهر عنوان کرد

راه‌اندازی بانک طلا در انتظار تایید بانک مرکزی

سرویس اقتصادی - ذخیره‌سازی سکه، اسکناس و طلا در لابه‌لای بالش، تشک، زیر فرش، صندوقچه‌های قدیمی و گوشه و کنار خانه‌ها برای روز مبادا، سنتی است که از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها به ارث رسیده؛ آن هم با این استدلال که کسی از نگهداری پول و خرید طلا و سکه ضرر نمی‌کند.

به گزارش فانوس، اما این روش تا زمانی کارساز بود که رشد ارزش اندوخته همگام با نرخ تورم یا دست‌کم هم‌جهت با آن حرکت می‌کرد  یا این که از نوسان قیمت‌ها در امان می‌ماند. اما اینک شرایط اقتصادی متحول شده و دیگر ذخیره کردن پول و طلا و سکه در خانه، نه‌ تنها سودی عاید فرد نمی‌کند، بلکه از ارزش اندوخته‌اش نیز هر روز می‌کاهد، ضمن این که باید ریسک نگهداری و به سرقت رفتن آن را هم در این رابطه لحاظ کرد.

به‌ هر حال تمامی این فاکتورها سبب شد تا مردم به سمت سپردن پول یا مصنوعات طلای‌شان به بانک بروند. درباره سپردن مصنوعات طلا به بانک هم به طور حتم نام بانک کارگشایی، نخستین نامی است که به ذهن بیشتر افراد می‌رسد و با آن آشنایی دارند.

هدف از تاسیس بانک کارگشایی رفع نیازهای مالی و فوری مردم از طریق پرداخت قرضه‌های کوچک و ترهین و توثیق اموال منقول مانند طلا، فرش و... بود که قانون تأسیس آن در آبان سال ۱۳۰۵ به تصویب شورای ملی وقت رسید و بدین ترتیب نخستین بانک کارگشایی ایران به عنوان موسسه رهنی دولتی راه‌اندازی شد که سپس به علت تشابه نام با بانک مسکن به بانک کارگشایی تغییر نام یافت. 

طلا گرو بگذارید، وام بگیرید 

بانک کارگشایی از واحدهای تابعه بانک ملی ایران است و دارای یک شعبه مرکزی و دو شعبه امیرکبیر و امیریه در تهران و حدود ۵۰ شعبه دیگر در استان‌هاست که مردم می‌توانند در قبال ترهین طلای خود تسهیلاتی تا سقف ۲۰ میلیون ریال را دریافت کنند.

به عبارت دیگر هر گرم طلای ۱۷ و ۱۸ عیار از سوی این بانک مبلغی معادل ۳۰ هزار تومان ارزیابی‌شده و یک‌ سوم آن یعنی معادل ۱۰ هزار تومان تسهیلات در قالب یک قرارداد یک‌ ساله پرداخت می‌شود و فرد پس از پایان مدت قرارداد خود می‌تواند با بازگرداندن تسهیلات دریافتی طلای خود را پس بگیرد. هر چند این روش بخش عظیمی از نیازهای مردم به تسهیلات خرد و ضروری را پاسخ داد، اما یکی از معایب آن کم بودن سقف اعطای این تسهیلات است.

متنوع کردن شیوه سپرده‌گذاری 

اما برای متنوع‌تر کردن شیوه سپرده‌گذاری مصنوعات طلا، اتحادیه طلا و جواهر، به دنبال راه‌اندازی بانک طلا در کشور است که به گفته رییس این اتحادیه، سازوکار این بانک در صورت اجرا، با بانک کارگشایی متفاوت خواهد بود.

محمد کشتی‌آرای، رییس اتحادیه طلا و جواهر در این رابطه می‌گوید: این بانک محلی برای نگهداری طلاهایی است که در دست مردم به‌ عنوان سرمایه نگهداری می‌شود و در ازای سپرده‌گذاری طلا در این بانک سودی کمی نیز به آن تعلق می‌گیرد.

 پیشنهاد راه‌اندازی بانک طلا 

او با بیان این که بانک طلا در حال حاضر در حد حرف و پیشنهاد است و راه‌اندازی آن منوط به این است که بانک مرکزی این پیشنهاد را قبول کند و بانک‌ها نیز وارد این موضوع شوند، گفت: این ایده و پیشنهاد مدت‌ها پیش مطرح شد و فعلا هم در حد پیشنهاد باقی‌مانده است.

اما هدف از ارائه این پیشنهاد، این بوده که بر اساس برآوردهای انجام شده؛ میزان زیادی طلا در اختیار مردم قرار دارد که بیشتر این طلاها در خانه‌های‌شان نگهداری می‌شود که به‌ هر حال ریسک زیادی با خود به همراه دارد. از این‌ رو این پیشنهاد را ارائه کردم که بانکی ایجاد شود تا مردم طلاهایی که چندان مورد استفاده‌شان نیست و جنبه سرمایه‌گذاری برای‌شان دارد را به‌ عنوان سپرده در بانک نگه دارند تا هم در ازای آن سود دریافت کنند و هم این اجازه را دهند که مصنوعات تحویلی در اختیار واحدها و کارخانه‌های تولیدی طلا قرار گیرد و بار دیگر در این صنعت به کار آید. 

مزیت‌های بانک طلا و جواهر 

او در رابطه با مزیت‌های راه‌اندازی این بانک اظهار کرد: سپرده‌گذاری در این بانک می‌تواند باعث حفظ ارزش پول افراد شود و ریسک نگهداری طلا را در خانه‌های‌شان به‌ شدت کاهش دهد. ضمن این که افراد در ازای این سپرده‌گذاری برگه‌ای دریافت می‌کنند که این برگه می‌تواند به‌ عنوان یک تضمین یا وثیقه برای دریافت وام بانکی نیز تلقی شود. علاوه براین، افراد به ازای طلایی که در بانک به‌ عنوان سپرده نگهداری می‌کنند سود می‌گیرند که این سود به‌ صورت طلا پرداخت می‌شود. ضمن این که این امر به بحث تولید و صادرات طلا در کشور نیز می‌تواند کمک کند.

کشتی‌آرای در ادامه تصریح کرد: شیوه کار به این صورت است که بانک، طلا را از مردم دریافت کرده و آن را در اختیار واحدهای تولیدی قرار می‌دهد تا این واحدها سرمایه ایجاد شده را با وثیقه به‌ کار گیرند و در فعالیت‌های مختلف از جمله صادرات از آن استفاده کنند و سالانه همان طلا را با کارمزد پایین به بانک بازگردانند.

در این میان سود اندکی به سپرده‌گذاران از سوی بانک اعطا می‌شود و بانک نیز در پایان سررسید قرارداد خود با واحد تولیدی کارمزدی را دریافت می‌کند. رییس اتحادیه طلا و جواهر بابیان این که این ایده مورد استقبال قرارگرفته و چند بانک نیز در این رابطه اظهار آمادگی کرده‌اند، گفت: در صورت موافقت بانک مرکزی و دستیابی به نتایج لازم با بانک‌ها، بانک طلا در داخل خود بانک راه‌اندازی خواهد شد.

کشتی‌آرای با تاکید بر این که راه‌اندازی بانک طلا تجربه جدیدی نیست و این نوع بانک در چند کشور دیگر نیز راه‌اندازی شده است، گفت: به نظر بنده به دلیل مزیت‌هایی که راه‌اندازی این بانک می‌تواند با خود به همراه داشته باشد، ضروری است که بانک مرکزی در این زمینه هرچه زودتر تصمیم‌گیری کند تا طرح راه‌اندازی بانک طلا از ایده به اجرا تبدیل شود و نفع آن شامل همه بخش‌ها شود.

سخن آخر

قیمت طلا، شاید در برخی از بازه‌های زمانی روندی کاهشی به خود گرفته باشد، اما به‌ هر حال ارزش آن همواره در تمام این سال‌ها کم نشده است و به‌ عنوان یک کالای سرمایه‌ای به آن نگاه می‌شده است و خرید طلا به‌عنوان یک فرصت سرمایه‌گذرای برای افراد تلقی می‌شود.

اما همواره نگهداری آن با ریسک و خطرهایی مواجه است، در عین‌حال که افراد تلاش دارند با خرید طلا ارزش پول‌شان را حفظ کنند. حال با لحاظ کردن این فاکتورها، اتحادیه طلا و جواهر، مدتی است که پیشنهاد راه‌اندازی بانک طلا را ارائه کرده است که در صورت راه‌اندازی، نفع آن می‌تواند شامل بسیاری از بخش‌ها شود.

در این چرخه ارزش پول حفظ می‌شود و مردم طلای خود را به بانک، بانک طلای موردنظر را به واحدهای تولیدی و واحدهای تولیدی این طلا را در فعالیت‌های مختلف به کار می‌گیرند تا سود بین مردم و بانک توزیع شود، بدون این که ارزش سرمایه کم شده یا از بین برود. از این‌ رو رییس اتحادیه طلا و جواهر تاکید دارد که بانک مرکزی این پیشنهاد را با جدیت بیشتری دنبال کند تا بلکه در آینده نزدیک شاهد راه‌اندازی بانک طلا در کشور باشیم.

منبع : روزنامه صمت

انتهای پیام/