پایگاه اطلاع رسانی فانوس | اروپا رنگ آرامش نمی‌بیند

اروپا رنگ آرامش نمی‌بیند

سرویس سیاسی - اروپا در سالی که گذشت، نتوانست آن‌طور که باید آرامش را تجربه کند. بحران مهاجرت، پدیده شوم ترور، آن‌هم به طور پررنگ، مسئله لاینحل اوکراین و... باعث شد تا آرامش از قاره معمولا امنِ اروپا دور شود، چراکه مشکلات کشورهای این منطقه با همدیگر مرتبط هستند که همین ارتباط‌داشتن باعث شد اروپایی‌ها مشکلات فراوانی را تجربه کنند.

به گزارش گروه سیاسی فانوس، همچنین از لحاظ اقتصادی هم اعضای این قاره نتوانستند رکود را پشت‌سر بگذارند و به‌خصوص کشورهایی که در جنوب اروپا هستند، بی‌کاری و مشکل بزرگ و چالش‌برانگیز اشتغال را به‌طور ملموسی به چشم دیدند که این معضل در فرانسه، اسپانیا و ایتالیا نمود بیشتری داشت و قشر جوانان این کشورها بیشتر از هر قشر دیگری آسیب دیدند.

همچنین می‌توان به مشکل حل‌نشدنی و به‌نوعی دائمی یونان اشاره کرد که همچنان این کشور و همسایه‌های این کشور را هم درگیر خود کرد و به قوت خودش باقی است تا سیاست‌های ریاضتی اتحادیه اروپا، مردم این کشور را مجبور به تحمل فشار کند تا احزابی که ضد اتحادیه و نخبگان حاکم هستند و عموما گرایش‌های پوپولیستی دارند، محبوبیت بالایی در جامعه به دست بیاورند تا بتوانند کارهای خود را پیش ببرند که البته باید اذعان کرد در رونق‌گرفتن پوپولیست، بحران مهاجران هم سهم بسزایی داشت و باعث شد تا رفتارهای افراطی در اروپا اوج بگیرد که این روند ریشه در تنش تمام‌نشدنی در خاورمیانه دارد تا بتوانیم به این نتیجه برسیم که اروپا همچنان با این معضل درگیر خواهد بود.

البته دولت آلمان اعلام کرده بود که مجوز ورود یک‌میلیون مهاجر را صادر خواهد کرد که این مسئله باعث شد خانم مرکل فشارهای زیای را متحمل شود و جایگاهش را متزلزل دید که اتفاق‌های تروریستی در ایام کریسمس هم باعث شد تا مخالفان مهاجران در موقعیت بهتری قرار بگیرند.

از طرف دیگر اروپا با مسئله روسیه و تهدیدهایی که مسکو، کشورهای بالتیک را متوجه می‌کند، مواجه است که موجب شد روس‌ها تحریم‌هایی را متحمل شوند تا شرایط را به‌ویژه برای کشاورزان سخت کند و به این دلیل ایتالیا، یونان و اسپانیا برای تداوم حمایت از تحریم، دچار تردید شدند و با توجه به رابطه خوب ترامپ و پوتین، این نگاه به وجود آمده است که تشتت درباره تحریم‌های روسیه بیشتر شده و اجماع در این موضوع موجودیت خود را از دست بدهد.  مسئله دیگری که اروپا را نگران تبعاتش می‌کند، گرایش‌های جدایی‌طلبانه‌ای است که در برخی از کشورها به‌وفور مشاهده می‌شود؛ مثلا در اسکاتلند که پس از رأی به خروج انگلستان از یورو، مطالبه خود برای استقلال به‌طور جدی مطرح می‌کند. 

از سوی دیگر در اسپانیا هم ساکنان کاتالونیا مثل همیشه خواستار جدایی‌اند و معتقد هستند کاتالونیا نسبت به بقیه مناطق کشور از نظر استبداد وضعیت بهتری دارد و باید ازسوی بومی‌ها مدیریت شود تا مالیات‌های این منطقه به مناطق دیگر تزریق نشود. این نوع اختلاف در ایتالیا هم در بین شمال و جنوب مشهود است و مردم شمال از اینکه بار جنوب عقب‌افتاده را به دوش بکشند، احساس نارضایتی کرده و طبیعی است که این نارضایتی موجب مطرح‌شدن اعتراض‌های شدیدی شده و در نتیجه ایتالیا را با چالشی جدی مواجه می‌کند. 

مسئله پرسرو‌صدای دیگر هم خروج کشور انگلیس از اتحادیه اروپاست. این اتفاق در شرایطی رخ داد که آقای کامرون برای این مسئله در حالی رفراندوم برگزار کرد که پیش‌بینی نمی‌کرد به خروج رأی مثبت داده شود، اما با تبلیغاتی که شد و اختلاف‌نظری که دراین‌باره در درون حزب کارگر مشاهده می‌شد و همچنین فعالیت‌های گسترده‌ای که حزب استقلال بریتانیا داشت، در نهایت اکثریت را از آن کسانی کرد که معتقد به خروج از اتحادیه اروپا بودند و خانم ترزا می بعد از به‌قدرت‌رسیدن به طور رسمی اعلام کرد که در سال ٢٠١٧ همه مقدمات خروج قطعی انگلیس از جمع کشورهای یورو را فراهم خواهد کرد.

درحالی‌که در اتحادیه اروپا دو نظر وجود دارد که گروهی موافق خروج انگلیسی‌ها و جمعی هم مخالف این رخداد هستند.  مسئله دیگر اروپا که قابل اشاره است، استعفای مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، بود تا آقای آنتونیو تایانی از ایتالیا به نمایندگی از احزاب میانه راست پارلمان جایگزینش شود که این تحول بی‌تردید در تحرکات پارلمان اروپا تغییرهایی جدی را موجب خواهد شد. 

نکته دیگر هم لهستان بود که حزب «قدرت» به‌نوعی مشی اقتدارگرایانه در پیش گرفت و سعی کرد تا همه امور را به میل خود تغییر دهد که باعث روشن‌شدن آتش اختلاف شد، چون این حزب با دخالت‌های بوروکراسی اتحادیه مخالف بود و برخلاف دولت‌های پیشین، بیشتر طرفدار آمریکا و پیمان ناتو است.

برای نتیجه‌گیری درباره شرایط اروپا در سالی که گذشت، می‌توان این‌طور گفت که اروپا هم مانند منطقه‌های دیگر، دغدغه‌های اقتصادی و امنیتی و همچنین اختلافات درون‌گروهی را به‌عنوان مانعی جدی پیش‌روی خود می‌بیند و به‌همین‌دلیل تصمیم‌گیران اروپایی باید سعی داشته باشند تا پتانسیل‌های این منطقه را با شیوه‌ای صحیح در راستای کاهش مشکلات و موانع به کار بگیرند.

پیروز ایزدی- کارشناس اروپا

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات