پایگاه اطلاع رسانی فانوس | درخواست مجید جلالی برای تاسیس مرکز تحقیقات فوتبال

درخواست مجید جلالی برای تاسیس مرکز تحقیقات فوتبال

سرویس ورزشی - سرمربی تیم فوتبال پیکان معتقد است فدراسیون فوتبال باید درصدد تاسیس مرکزی با عنوان مرکز تحقیقات فوتبال باشد تا با حضور کارشناسان مجرب به بررسی عملکرد تیم‌ها در لیگ برتر و لیگ قهرمان آسیا بپردازد و با برگزاری جلساتی به همراه مربیان لیگ برتری، به حل مشکلات فنی فوتبال ایران کمک کند.

به گزارش گروه ورزش فانوس، در ادامه، متن کامل گفت‌وگوی اعتماد با مجید جلالی را می‌خوانید:

هفته نخست رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا با دو تساوی، یک پیروزی و یک شکست برای نمایندگان ایران به پایان رسید. به عنوان سوال اول عملکرد نمایندگان ایران را در هفته نخست چطور ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به حواشی‌ای که میان ایران و کشور‌های عربی به وجود آمده است، این بازی‌ها برای من حساسیت خاصی داشت و با دقت بازی‌ها را تماشا کردم. من نسبت به عملکرد تیم‌های ایرانی حساسیت خاصی داشتم. فکر می‌کنم تیم‌های ایرانی در این رقابت‌ها عملکرد خوبی داشتند و با توجه به پتانسیلی که در آنها وجود داشت، توانستند مقابل تیم‌های قدرتمند عربی که سرمایه‌گذاری کلانی انجام می‌دهند، بازی‌های خوبی را به نمایش بگذارند. آن چیزی که من در چهار بازی نمایندگان ایران دیدم، متوجه شدم هر چهار تیم ایرانی در آسیا بازی یک شکلی را ارایه کردند. به طور مثال هر چهار گلی که تیم‌های ایرانی در این رقابت‌ها دریافت کردند روی ضربات ایستگاهی بوده است. اگر اشتباه نکنم، سه گل از روی کرنر به ثمر رسید و یک گل هم روی ضربه ایستگاهی به دست آمد.

فکر می‌کنید چرا چنین اتفاقی رخ داده و تیم‌های ایرانی روی ضربات ایستگاهی به راحتی گل دریافت می‌کنند؟

من تحقیقی روی این موضوع انجام دادم و به این نتیجه رسیدم، چیزی حدود ٤٦درصد گل‌هایی که تیم‌های ما در لیگ به ثمر می‌رسانند یا دریافت می‌کنند، از روی ضربات ایستگاهی بوده است. به طور مثال ما در تمرینات روی ضربات ایستگاهی تمرینات ویژه‌ای را انجام می‌دهیم اما برای دفاع مناسب روی این ضربات کار خاصی انجام نمی‌شود. مربیان ما در طراحی زدن ضربات ایستگاهی صاحب نظر هستند اما برای انجام دفاع روی همین ضربات، تمرینات خاصی را در نظر نمی‌گیرند و به آن اهمیت نمی‌دهند. همین موضوع باعث می‌شود گاهی سه امتیاز بازی را روی یک ضربه کرنر از دست بدهیم.

شما گفتید هر چهار نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا از یک روش بازی استفاده می‌کردند. این روش دقیقا چه بود؟

با توجه به شناختی که از روش کار مربیان حاضر در آسیا داشتم تقریبا می‌دانستم آنها می‌خواهند چطور بازی کنند. دقیقا هم همین اتفاق رخ داد. تیم‌های ما به دنبال این بودند با یک روش بسته و قفل پیش برویم و در ادامه بازی، با استفاده از تک‌موقعیت‌ها به گل برسیم. وقتی به چهار بازی با دقت نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید نوع دفاع کردن، پرس کردن حریف و نوع ضد حملات تقریبا شبیه به هم بوده است. اگر همین روش ادامه داشته باشد، در آینده این نوع دفاع کردن، به عنوان سبک فوتبال ایرانی شناخته می‌شود. باید بدانیم این نوع سبک بازی باعث پیشرفت فوتبال ایران نخواهد شد و فقط می‌تواند نتایج ما را در کوتاه‌مدت ایمن کند تا نتیجه بگیریم.

طی سال‌های اخیر تیم‌های ایرانی توفیق چندانی در لیگ قهرمان آسیا نداشتند، چطور می‌توانیم برسی دقیقی از عملکرد نمایندگان ایران به دست بیاوریم تا بدانیم چرا تیم‌های ایرانی نتایج خوبی در آسیا نمی‌گیرند؟

به اعتقاد من فوتبال ایران نیاز به یک مرکز تحقیقات فوتبال دارد تا به طور مثال عملکرد نمایندگان ایران را در لیگ قهرمانان آسیا بررسی کند. در حوزه فنی، برای من که یک مربی هستم، سوالات زیادی وجود دارد که این مرکز تحقیقات فوتبال می‌تواند پاسخ مناسبی به این سوالات بدهد. به طور مثال تمرینات تیم‌های ما مشکلات زیادی دارد که باید تغییرات زیادی در آن ایجاد کنیم. ما باید به مواردی ویژه که برای فوتبال حیاتی است، بیشتر اهمیت بدهیم. همین مرکز تحقیقات فوتبال باید تحقیقات گسترده‌ای روی تمرینات تیم‌های لیگ برتری انجام بدهد تا بر اساس آن تحقیقات بتواند آمار‌های درستی در زمینه مسائل فنی ارایه کند. درواقع مرکز تحقیقات باید ما را نسبت به مسائل حیاتی فوتبال و مشکلات آن هوشیار کند. فدراسیون فوتبال باید هرچه زودتر این مرکز را تشکیل بدهد تا در کنار این مرکز تحقیقات، مرکزی هم با عنوان توسعه علوم تمرینی تاسیس شود.

مرکز تحقیقات فوتبال باید با حضور چه افرادی تشکیل شود؟

مربیان لیگ با توجه به حضور در تیم‌های لیگ برتری فرصت چندانی برای حضور در این مرکز ندارند اما می‌توانند به عنوان مشارور در این مرکز فعالیت کنند. ما مربیان قدیمی و با تجربه‌ای داریم که می‌توانیم از آنها در کنار مربیان جوان برای حضور در این مرکز استفاده کنیم. یعنی یک گروه ١٥ تا ٢٠نفره برای اداره این مرکز کافی است. این مرکز اگر فعالیت خود را آغاز کند، می‌تواند ایده‌های خوبی برای پیشرفت فوتبال ایران ارایه کند. همان طور که گفتم در لیگ ایران مربیان، سوالات زیادی دارند که جوابی برای آنها نیافته‌اند اما اگر مرکز تحقیقات فوتبال تشکیل شود می‌تواند به این سوالات پاسخ دهد. بر این باورم تاسیس این مرکز برای فوتبال ایران ضروری است زیرا می‌بینیم تیم‌های ما یک نوع سبک بازی را ارایه می‌دهند و به یک شکل هم گل دریافت می‌کنند بنابراین پس‌از بررسی دقیق این مسائل و رسیدن به یک پاسخ مشخص، می‌توانیم شاهد پیشرفت چشمگیری در فوتبال ایران باشیم.

اینکه تیم‌های ایرانی شبیه به هم بازی می‌کنند، ایراد بزرگی محسوب می‌شود؟

ایراد ندارد تیم‌های ما به یک شکل بازی کنند اما مشکل اینجاست ما سبکی از فوتبال را ارایه می‌دهیم که باعث پیشرفت فوتبال ایران نمی‌شود و این موضوع باعث نگرانی است.

بعضی از کارشناسان بر این باورند که بازیکنان خارجی شاغل در تیم‌های حوزه خلیج فارس، از کیفیت بالاتری نسبت به بازیکنان ایرانی برخوردارند. با وجود این مساله آیا تیم‌های ایرانی شانسی برای موفقیت در لیگ قهرمانان آسیا دارند؟

من هم قبول دارم فاصله زیادی از نظر مسائل تکنیکی میان برخی بازیکنان خارجی تیم‌های عربی با بازیکنان ایرانی وجود دارد اما سطح دوندگی و بازی تخریبی ما، بازی بازیکنان آنها را تخریب می‌کند و اجازه نمی‌دهد بتوانند عملکرد واقعی خود را ارایه کنند. به خاطر همین بازی تخریبی ما، تیم‌های عربی نمی‌توانند از برتری تکنیکی بازیکنان‌شان سود ببرند. اگر روزی بتوانیم با ارایه یک بازی تکنیکی و سازنده مقابل تیم‌های قدرتمند به برتری برسیم، در آن زمان می‌توانیم بگوییم آینده برای ما است اما اگر صرفا به این فکر کنیم که برتری تکنیکی حریف را چطور تخریب کنیم، مطمئنا ما درجا می‌زنیم و آنها پیشرفت خواهند کرد.

آیا تیم‌های ایرانی با پتانسیلی که دارند، شانسی برای حضور در جمع تیم‌های برتر آسیا دارند؟

تیم‌های ما با توجه به پتانسیلی که دارند، شانس بالایی برای صعود از گروه خود دارند و نباید ناامید باشیم. تیم‌های ایرانی از نظر بدنی چیزی از حریفان کم ندارند و اما نکته مهم این است که نیمکت تیم‌های حریف قدرتمند هستند و آنها با تعویض‌های خود روند بازی را تغییر می‌دهند. در کل معتقدم باید سعی کنیم سبک فوتبالی که بازی می‌کنیم را تغییر دهیم تا به پیشرفت در آینده امیدوار باشیم.


/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات