پایگاه اطلاع رسانی فانوس | سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی: چرا کسی به کی‌روش نمی‌گوید، دیکتاتور؟

سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی: چرا کسی به کی‌روش نمی‌گوید، دیکتاتور؟

سرویس ورزشی - محمد بنا که پس از المپیک ۲۰۱۶ از هدایت تیم ملی کشتی فرنگی کناره‌گیری کرده بود روز گذشته اعلام کرد که برای همیشه از کشتی خداحافظی کرده و سوال پرسید مبنی بر اینکه چرا کسی به کی‌روش نمی‌گوید، دیکتاتور؟

به گزارش گروه ورزشی فانوس، آخرین فرنگی‌کار ایران در المپیک ۲۰۱۶ به نیمه‌نهایی المپیک نرسید تا ناکامی کشتی فرنگی تکمیل شود. رضایی که به توان جسمانی‌اش معروف بود در این مسابقه بسیار ناتوان نشان داد و مانند سایر فرنگی‌کاران ایران از لحاظ بدنی به‌شدت تحلیل رفت تا ناکامی تیم محمد بنا در المپیک تکمیل شود. پس از حذف حمید سوریان از رقابت‌های المپیک، امید نوروزی هم از این رقابت‌ها کنار رفت تا دومین طلایی ایران در المپیک لندن هم با ناکامی از المپیک ریو کنار برود. امید نوروزی با وجود بهره بردن از قرعه‌ای بسیار خوب نتوانست عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش بگذارد و با یک شکست و یک پیروزی از رقابت‌ها المپیک ریو کنار رفت. حذف و شکست چهره‌های شاخص کشتی فرنگی ایران در المپیک ریو در حالی رقم خورد که مهم‌ترین عامل شکست کشتی‌گیران ایرانی تحلیل شدید قوای جسمانی و به قول معروف وا دادن در سه دقیقه دوم مبارزاتشان آن هم مقابل حریفان گمنام جهانی بود و مشخص نیست فرنگی کاران ایران که طی یکسال اخیر مدام در اردوهای مختلف تیم ملی زیرنظر بنا کار کرده‌اند چرا تا این حد با مشکل جسمانی مواجه بودند. ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی در المپیک ریو همان ترکیب ایران در المپیک چهار سال پیش لندن بود. علیرضا حیدری اولین قهرمان المپیکی ایران بود که در حمایت از محمد بنا فایلی منتشر کرد. پس از انتشار تصویر دردناک اشک‌های مهم بنا در رسانه‌ها، علیرضا حیدری قهرمان پیشین المپیک و نایب رئیس فدراسیون کشتی، با انتشار فایلی تصویری به دفاع از این قهرمان پرداخت و گفت: «ورزش قهرمانی نامرد دوست داشتنی است، روی بدش را به محمد بنای عزیز، فرزند شایسته این مملکت نشان داد. از محمد بنا، مربی ارزنده کشورمان می‌خواهیم دوباره دست روی زانوهایش بگذارد و بلند شود و کشور را صاحب افتخار کند.» قبل از المپیک تلاش‌های بسیاری شده بود تا محمد بنا نتواند با تیمش در المپیک نتیجه بگیرد و برایش بگویند باد سوپرمن خوابیده است اما او یکی از دوست داشتنی‌ترین‌ها در ورزش برای مردم ایران است. مردی که در ورزش برای خود دنبال هیچ چیزی نبوده و بی‌چشمداشت مادی ، عمرش را به پای کشتی ایران گذاشته است. انتقادها از ناکامی تیم ملی کشتی فرنگی از همان گزارش‌های مستقیم مسابقات در ریو آغاز شدند.

خداحافظی از کشتی

سرمربی پیشین تیم ملی کشتی فرنگی با تاکید بر خداحافظی‌اش از دنیای کشتی اعلام کرد دیگر قصد بازگشت ندارد. محمد بنا شهریورماه گذشته در خصوص بحث خداحافظی‌اش از کشتی گفت: من شرمنده مردم هستم و خجالت‌زده کادر فنی و کشتی‌گیران که نتوانستم شرایطی را برای آنها به وجود بیاورم تا در المپیک موفق باشند و شرمنده مردم نشوند. وی افزود: از رسول خادم و شورای فنی هم معذرت می‌خواهم و تمامی نقدهای آنها درست است و اشتباهاتی که صورت گرفته از سوی من بوده ولی به هر شکل هرآنچه که بوده، گذشته است و این گذشته‌ها قابل بازگشت نیست. اکنون باید به فکر المپیک ۲۰۲۰ بود و فدراسیون کشتی ۴ سال زمان دارد و در این ۴ سال باید همه دست به دست هم بدهند و تیمی قدرتمند را راهی المپیک کنند. سرمربی پیشین تیم ملی کشتی فرهنگی کشورمان خاطرنشان کرد: فدراسیون باید کادری قوی و مجهز را انتخاب کند و در این ۴ سال زمانی که وجود دارد بهترین نفرات را به المپیک ببرد تا مثل دوره من بی‌قانونی شکل نگیرد و یا به قول عزیزان سیستمی که من داشتم را دیگر تجربه نکنند. به اعتقاد من حضور در تیم ملی کشتی فرنگی یک تجربه بود و باید از این تجارب و المپیک ریو و لندن درس بگیریم تا در المپیک ۲۰۲۰ با کادری قوی بتوانیم موفق شویم. شرایط روحی‌ام بعد از المپیک به گونه‌ای است که نمی‌توانم اطراف کشتی باشم. من ۲ سال دیگر به مرز ۶۰ سالگی خواهم رسید و این یعنی بازنشستگی من و صلاح نیست در ۵۸ سالگی از من استفاده شود و باید به جوان‌ها میدان بدهیم تا در آینده نتایج خوبی به دست بیاید. بنا در خصوص اینکه آیا باز هم دلش برای کشتی تنگ نخواهد شد و بار دیگر به کشتی بازنخواهد گشت، خاطرنشان کرد: قطعا دلم تنگ می‌شود ولی این بار تلویزیون خانه‌ام را روشن می‌کنم و کشتی‌ها را از آنجا می‌بینم. اگر هم توانستم شاید به زودی به سالن کشتی‌ها نیز بروم ولی باید قبول کرد هر فردی دوره‌ای دارد و دهه طلایی کشتی فرنگی با من تمام شده است. هر چند مربی‌ای مانند سرمربی کوبا زمانی که من کشتی می‌گرفتم مربی بود و اکنون نیز سرمربی این تیم است و در این مدت با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شد ولی امسال در المپیک طلاهای خوشرنگی را به دست آورد تا جبران ناکامی چندسال گذشته‌اش باشد.

اعتراض به کی‌روش!

محمد بنا درباره‌ آخرین وضعیت خود پس از کناره‌گیری از دنیای مربیگری در کشتی فرنگی گفت: من در حال حاضر ورزش می‌کنم، ورزش را تماشا می‌کنم و مسابقه‌های کشتی‌گیران را که خارج از ایران اتفاق می‌افتد را به صورت اینترنتی دنبال می‌کنم. سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی ایران در مورد خداحافظی‌اش از مربیگری افزود: در ۶۰ سالگی به سر می‌برم و تشخیصم این است که بهترین زمان برای خداحافظی است که بیشتر از این شرمنده مردم نشوم. او هم‌چنین در مورد فیلم و عکس منتشر شده از حزن و اندوهش در المپیک ریو، گفت: فکر می‌کنم آن وضعیت بغض ۴ ساله‌ای بود. باید این اتفاق‌ها در آن زمان رخ می‌داد. من نمی‌دانستم که همکاران عزیز شما این موضوع را فیلمبرداری می‌کنند. همانطور که قبلا نیز گفتم اتفاقاتی که در ریو رخ داد بررسی‌های کارشناسانه طولانی مدت می‌خواهد که باید ببینیم چرا این اتفاقات رخ داده است؟ و چرا آن طور که می‌خواستیم نشد؟ برد و باخت همیشه اتفاق می‌افتد اما بردها فراموش می‌شود و باخت‌ها در ذهن می‌ماند. سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی ایران خاطرنشان کرد: دیگر به کشتی برنمی‌گردم می‌خواهم زندگی عادی را دنبال کنم. تا جایی که می‌توانستم به کشتی کمک کردم. بنا در پاسخ به اینکه بعد از رفتن شما،‌ فدراسیون سعی در بازگشت شما داشت یا نه؟ گفت: تصمیم خودم بود. اما فدراسیون حرفی نزد. البته می‌دانستند که من در تصمیم خود مصر هستم و همان طور که گفتم برنمی‌گردم. دل من از صحبت‌های کارشناسی بعد از المپیک ریو شکست، اینکه چرا باید افراد آگاه این گونه اظهار نظر کنند. او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود شما در مربیگری یک فرد دیکتاتوری هستید، گفت: چرا کسی به کی‌روش نمی‌گوید دیکتاتور؟ هنگامی که من استعفا دادم فدراسیون در خبری اعلام کرد که اصلا قراردادی نبوده که استعفایی در کار باشد. این مظلومیت بیشتر مربیان داخلی را نشان می‌دهد. سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی ایران در مورد حمید سوریان گفت: شنیده‌ام که در خانه کشتی برای جوانان و نوجوانان مربیگری انجام می‌دهد.

منبع: آرمان امروز

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات