پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | تلاش اردوغان ایجاد رعب و وحشت در جامعه مدنی ترکیه است/ احتمال تجزیه ترکیه با افزایش تنش های داخلی وجود دارد

کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت وگو با فانوس

تلاش اردوغان ایجاد رعب و وحشت در جامعه مدنی ترکیه است/ احتمال تجزیه ترکیه با افزایش تنش های داخلی وجود دارد

سرویس سیاسی - یک کارشناس مسائل غرب آسیا با تاکید بر اینکه در حال حاضر نظام سیاسی ترکیه فکر می کند، کردها تهدید داخلی و منطقه ای این کشور محسوب می شوند گفت: سیاست اردوغان، ایجاد رعب و وحشت در جامعه مدنی ترکیه است.

به گزارش فانوس، افشین غلامی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی فانوس با بیان اینکه این روزها مسائل داخلی و منطقه ای ترکیه بسیار گسترده تر و پیچیده تر شده است گفت: اگر امروز به تحولات داخلی و منطقه ترکیه نگاه کنیم می بینیم که موضوع اصلی ای که امروز، روبروی حاکمیت و نظام سیاسی ترکیه قرار دارد، مسئله کردهاست. نیروهای حزب کارگر کردستان توانستند جنگ خود را به اسم ترک یا گروه های دیگر به دورترین نقاط ترکیه بکشانند از سوی دیگر ترکیه با دارا بودن ۸۰۰ کیلومتر مرز جنوبی، با کردها تقابل ایدئولوژیکی پیدا کرده است، لذا امروزه، کردها به تهدید داخلی و منطقه ای برای ترکیه تبدیل شده اند.

این تحلیگر مسائل بین الملل با اشاره به اینکه ترکیه با بوجود آمدن حزب دموکراتیک خلق ها به عنوان کردهای حاضر در پارلمان این کشور، احساس خطر جدی کرد افزود: مقامات ترکیه احساس می‌کنند که از برهم کنشی میان حزب اتحادیه دموکراتیک کردستان سوریه و دموکراتیک خلق ها می‌توانند علیه جریان مدنی در داخل این کشور استفاده کنند.

غلامی در ادامه با تاکید بر اینکه احتمال تجزیه ترکیه در دهه‌های آینده وجود دارد تصریح کرد: مقامات سیاسی ترکیه هر کاری خواهند کرد تا بتوانند یک تسلّب سیاسی در داخل این کشور به وجود بیاورند، لذا براساس رویکرد نخبه گرایی در جامعه ترکیه، نخبه های امروز این کشور که شامل سه حزب اساسی می شوند، پشت درب‌های بسته توافق کردند که مشکل اصلی امروز ترکیه، موضوع کردها است، لذا تلاش خواهند کرد تا در مذاکرات داخلی راهکاری پیدا کنند که نتیجه آن چیزی جز مقابله با کردها نیست.

لحظه دستگیری صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها(H.D.P)

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا، بهترین راهکار فعلی ترکیه برای مقابله با کردها و مخالفین را تفویض قدرت به رئیس جمهور از سوی اردوغان عنوان کرد و گفت: بهترین راهکاری که تا به الان اردوغان توانسته است تعبیه کند، موضوع ریاست جمهوری و تفویض قدرت به یک نهاد تقریباً اصلی به نام رئیس جمهور است تا از این طریق بتواند به تمام نظام سیاسی ترکیه احاطه داشته باشد. من فکر می‌کنم که سه حزب اساسی در ترکیه می خواهند این روند را پیش ببرند و به سمت ریاست جمهوری حرکت کنند.

وی ادامه داد: بازی های سیاسی میان احزاب ترکیه و اردوغان و همچنین توافقات پشت پرده آنها در نهایت به جامعه ترکیه منتقل خواهد شد و تلاش خواهند کرد تا جامعه ترکیه را به آن سمت و سو بکشانند.

ایجاد فضای رعب و وحشت در ترکیه

غلامی در بخش دیگری از گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی فانوس با بیان اینکه هدف اصلی اردوغان، ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه مدنی ترکیه با استفاده از نیروهای پلیسی و دستگاه نظارت قضایی است گفت: اردوغان در تلاش است تا از طریق نظارت ‌های چندگانه ای که در اختیار خودش قرارد داده بتواند جامعه مدنی، جامعه روشنفکری و قشر چپ امروز و چپ نوین ترکیه را به حاشیه ببرد.

این تحلیلگر مسائل بین الملل با بیان اینکه اردوغان از طریق دستگاه های نظارتی بر روی جامعه مدنی ترکیه فشار وارد می‌کند و تا حدودی هم موفق شده است خاطرنشان کرد: از گذشته تاکنون بر اثر همین سیاست ها، رویکرد چپ در ترکیه همیشه در حاشیه قرار گرفته است یعنی از دهه پنجاه میلادی تا امروز اگر جریانات آزادیخواه، کلاسیک و مدرن ترکیه را بررسی ‌کنید می‌بینید که آنها همیشه برای قدرت جنگیده اند و قانون اساسی سکولاری که امروز اردوغان دارد آن را کنار می‌گذارد همیشه اجازه داده است که آنها در صحنه سیاسی ترکیه با شدت و ضعف، کار خودشان را پیش ببرند.

غلامی اظهار داشت: امروز می بینیم که جریان چپ ترکیه در مقابل سیاست ها اردوغان کم آورده است و در برابر اقدامات انجام شده توسط اردوغان مبنی بر بازداشت، زندانی و دادگاهی کردن هزاران نفر از مخالفانش، شاهد جریان چپ قوی که به خیابان ها بیایند و علیه سیاست های وی اعتراض مدنی کنند، نیستیم.

وی در پایان تاکید کرد: هدف اصلی اردوغان، ایجاد رعب و وحشت در جامعه مدنی ترکیه است.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات