پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | تاکید رهبر انقلاب بر حضور فلسطینیان در جبهه مقاومت/ اهمیت برگزاری ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با فانوس مطرح کرد

تاکید رهبر انقلاب بر حضور فلسطینیان در جبهه مقاومت/ اهمیت برگزاری ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین

سرویس سیاسی - عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رهبر انقلاب، شخصاً در ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین شرکت کردند و خطاب به گروه های فلسطینی فرمودند که ما می دانیم که شما اهل سنت هستید ولی میزان وابستگی شما به جبهه مقاومت، تعیین کننده است.

به گزارش فانوس، احمد بخشایش اردستانی، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و تحلیلگر مسائل بین الملل، پیرامون برگزاری ششمین اجلاس حمایت از انتفاضه فلسطین، گفت وگویی با خبرنگار گروه سیاسی فانوس داشته است که در ادامه متن کامل آن را می خوانید:

پس از گذشت 5 سال از برگزاری پنجمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین، امروز با حضور رهبر انقلاب و میهمانانی از فلسطین و سایر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی، ششمین کنفرانس برگزار شد. ارزیابی شما از این اجلاس چیست؟

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران به عنوان ابرقدرت در منطقه شناخته می شد و بر مبنای سیاست دو ستونی نیکسون، رئیس جمهور سابق آمریکا، ایران نقش ستون نظامی و ژاندارم منطقه و عربستان سعودی نیز نقش ستون اقتصادی را ایفا می کردند. در آن زمان ایران به واسطه آمریکا و کشورهای عربی خلیج فارس، قدرت منطقه ای شناخته می شد و حتی روسیه هم ایران را به عنوان ابرقدرت منطقه می شناخت.

بعد از وقوع انقلاب اسلامی ایران، کشورهای عربی خلیج فارس و آمریکا و اروپا تلاش کردند تا جمهوری اسلامی ایران را در سه مرحله از بین ببرند. بر همین اساس در مرحله 10 ساله اول، از بین بردن ایران در دستور کار آنها قرار گرفت. در دهه دوم انزوای ایران و در دهه سوم که الان هم در آن قرار داریم، انفعال ایران را در دستور کار خود قرار دادند.

جمهوری اسلامی ایران برای اینکه بتواند ابرقدرت منطقه ای بودن خودش را ثابت کند وارد جبهه مقاومت شد و کشورهایی مثل یمن، سوریه، لبنان، غزه و عراق را مطمح نظر قرار داد و در خارج از مرزهای ایران حوزه امنیتی ایران را به آن سمت کشاند. البته در اینجا یک نکته ای وجود دارد و آن اینکه ایران از لحاظ نظامی در این کشورها خوب درخشید اما ای کاش در بخش صنعت و خودرو هم به وسیله شرکت های خصوصی می رفتند در کشورهای حوزه مقاومت سرمایه گذاری می کردند که به این واسطه هم بیکاری ایران کمی کاهش پیدا می کرد و هم یک مقدار پول وارد کشور می شد.

نکته مهم اینکه در این 38 سال، جبهه مقاومت باعث شد که در این 4 سال در سیاست خارجی یک مقداری درخشش داشته باشیم. اگر امروز سیاست خارجی ما خوب است به خاطر لفاظی های وزیر خارجه و رئیس جمهور نیست بلکه به خاطر هنر ایران در جبهه مقاومت است.

با توجه به شرایط فعلی که ترامپ در آمریکا روی کار آمده است و مستقیم ایران را مورد عتاب قرار می دهد و عربستان، ترکیه و اسرائیل هم در کنفرانس مونیخ ایران را مورد هجمه قرار می دهند، رهبر انقلاب به خوبی این موضوع را درک کرده اند که مشکل از کجاست؛ مشکل آنها جبهه مقاومت است، لذا رهبرانقلاب مدام در سخنانشان، جبهه مقاومت را تقویت می کنند تا ابر قدرتی ایران در منطقه ثابت بماند.

بر همین اساس امروز شاهد بودیم که رهبر انقلاب، شخصاً در ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین شرکت کردند و خطاب به گروه های فلسطینی فرمودند که ما می دانیم که شما اهل سنت هستید ولی میزان وابستگی شما به جبهه مقاومت، تعیین کننده است. تا زمانی که در خط مقاومت باشید و حرکت کنید ما هم با شما هستیم و وقتی که کنار رفتید، ما هم از شما جدا می شویم.

با آغاز بحران در سوریه، حماس و برخی از گروه های مبارز فلسطینی مواضع تندی علیه جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کردند و حتی برخی از آنها نیز به سمت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس متمایل شدند اما امروز شاهد حضور برخی از سران آنها در ردیف نخست کنفرانس حمایت از انتتفاضه فلسطین هستیم. به نظر شما این تغییر رویه در میان گروه های سیاسی فلسطینی با چه هدفی رخ داده است؟

چون آنها متوجه شدند که در تمام این 38 سال غرب و کشورهای وابسته به غرب تلاش کردند تا ایران را از ابرقدرتی در منطقه ساقط کنند و بر همین اساس در طول سالیان اخیر، طرح های متنوعی علیه جمهوری اسلامی ایران اجرا کردند. به عنوان مثال سوریه را به دلیل همراهی با ایران دچار تنش کردند و به همین خاطر، بخشی از حماس و گروه های مبارز فلسطینی، تحت تاثیر تبلیغات آمریکا، رژیم صهیونیستی و اعراب مبنی بر اینکه اگر با ایران بمانند متضرر می شوند، دچار تردید شدند. غربی ها مدعی بودند که به زودی سوریه را آزاد کرده و بشار اسد را سرنگون می کنند، اما امروزه با ناکامی غربی ها، فلسطینی ها متوجه شدند که هر کجا جبهه مقاومت حضور داشته، پیروزی از آنِ آنها بوده است، به طوری که امروز شاهد حضور بشار اسد در دمشق و زندانی بودن محمد مرسی، رئیس جمهور قانونی مصر در زندان قاهره هستیم، در صورتی که بعد از بیداری اسلامی، مرسی بر خلاف اسد که به سمت ایران حرکت کرده بود، به سمت اسرائیل و آمریکا تغییر مسیر داد.

میهمانان امروز که در ششمین اجلاس حمایت از انتفاضه فلسطین حضور پیدا کردند به اشتباه خودشان پی بردند و رهبر انقلاب هم در سخنانشان تاکید کردند که ما به اشخاص کاری نداریم، یعنی اگر شخصی از جبهه مقاومت جدا شود از ما جدا شده است اما مادامی که گروه ها در جبهه مقاومت حضور دارند، جمهوری اسلامی ایران هم با آنها همکاری می کند، آنها به این نتیجه رسیدند که اگر به جبهه مقاومت بپیوندند بهتر از این است که به جبهه ائتلاف سازش با غرب که در آن کشورهای عربستان و مصر حضور دارند، بپیوندند.

در طول سالیان اخیر عربستان و سایر کشورهای وابسته به غرب و اسرائیل، متاسفانه نتوانسته اند اوضاع سیاسی خودشان را کنترل کنند. به عنوان مثال عربستان سه سال است که به یمن حمله نظامی کرده و در این مدت، هیچ کاری پیش نبرده است. آنها همچنین چند سال است که در سوریه جنگ جهانی به راه انداخته اند اما تاکنون موفق نشده اند، و وقتی که با شکست روبرو شدند، داعش را خلق کردند تا به وسیله آن، انقلابی گری ایران را حذف و از سوی دیگر جبهه مقاومت را ضعیف کنند که باز هم نتوانستند کاری از پیش ببرند. امروز گروه های فلسطینی ها و حماس فهمیده اند که باید اشتباه شان را جبران کنند.

برخی از گروه های فلسطینی، متاسفانه معامله گر هستند و به سمت هر کشوری که پول بیشتری بدهد متمایل می شوند اما جمهوری اسلامی ایران هم خوب می داند که از کدام جریان های سیاسی در فلسطین حمایت کند و صرفاً به جبهه ای کمک می کند که در مسیر مقاومت حرکت کند.

برگزاری ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین با نبرد ارتش عراق و حشدالشعبی برای آزادسازی غرب موصل و همچنین نبرد ارتش و جبهه مقاومت در سوریه برای آزادسازی رقه مصادف شده است. به نظر شما آیا کشورهای اسلامی به این نتیجه خواهند رسید که باید بساط تروریسم برای همیشه از منطقه برچیده شود؟

این هم یکی از آثار مقاومت است. آنها می خواستند در دهه اخیر ایران را که ریشه مقاومت است، از بین ببرند و تاکنون نتوانستند، بر همین اساس وارد فضای پیرامونی ایران شده اند. وقتی که مقاومت شیرین شده و به نتیجه رسیده بود، داعش را ایجاد کردند که این گروه تروریستی هم در سالیان اخیر نتوانست جای پایی برای خود پیدا کند. امروزه خالقان داعش به این نتیجه رسیده اند که بیشتر از این برای این گروه تروریستی هزینه نکنند بخاطر اینکه هر چه بیشتر به داعش کمک کنند برعکس نمی توانند بشار اسد و حیدرالعبادی را سرنگون کنند.

همچنین حمایت بیش از حد از تروریسم باعث می شود تا مردم افغانستان، سوریه، عراق و یمن به سمت کشورهای اروپایی و آمریکا مهاجرت کنند. آمریکا و هم پیمانانش به این نتیجه رسیده اند که باید آرام آرام بساط داعش را جمع و جور کنند و ان شاء الله تا دو سه ماه آینده سرنوشت این گروه تروریستی برای همیشه مشخص خواهد شد.

اما نکته مهم اینجاست که با نابودی داعش، تروریسم از بین نمی رود چرا که مادامی که آمریکا به نفت خاورمیانه چشم دوخته است و مادامی که آمریکا استراتژی نخست اش، امنیت اسرائیل در خاورمیانه است، وضعیت به همین شکل خواهد بود.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات