پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | محاصره داعش در عراق و سوریه/ پاک‌سازی عراق و سوریه از تروریست‌ها نزدیک است

کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با فانوس مطرح کرد

محاصره داعش در عراق و سوریه/ پاک‌سازی عراق و سوریه از تروریست‌ها نزدیک است

سرویس سیاسی - یک کارشناس مسائل غرب آسیا معتقد است که داعش و تروریست‌ها در عراق و سوریه در محاصره نیروهای کرد، ارتش و جبهه مقاومت هستند و در صورت گسیل شدن داعش به سمت سوریه، تا سه ماه آینده، این دو کشور از حضور تروریست‌ها پاک‌سازی خواهند شد.

به گزارش فانوس، افشین غلامی، تحلیلگر مسائل سیاسی و کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی به تشریح آخرین دستاوردهای عملیات آزادسازی غرب موصل در عراق پرداخت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

با توجه به اینکه از روز گذشته حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق دستور آزادسازی بخش غربی موصل را صادر کرده است، در حال حاضر وضعیت عملیات در این جبهه به چه شکل است؟

اگر موصل را به شمال، جنوب، شرق و غرب تقسیم کنیم تقریباً داعش از چهار طرف محاصره‌شده است. البته از جبهه غرب قدری از سمت تلعفر مشکلات امنیتی وجود دارد، یعنی راه‌ها یا گذرگاه‌هایی وجود دارد که داعش از آن طریق می‌تواند نفوذ کرده و نیروهایش را به داخل موصل گسیل کند. از سمت جنوب تقریباً 10 کیلومتر فاصله بین نیروهای حشدالشعبی، ارتش عراق و داعش وجود دارد و از سمت شرق هم نیمی از شهر موصل توسط نیروهای ارتش عراق کنترل‌شده است. موضوع اصلی در حال حاضر شمال موصل است، جایی که نیروهای پیشمرگه طبق توافقی که با دولت آقای عبادی داشتند قرار است که به سمت داخل موصل گسیل شوند البته هنوز این اخبار موثق نیست و معلوم نیست که به چه اندازه و به چه صورتی نیروهای پیشمرگه وارد شهر موصل خواهند شد. به‌صورت کلی در فضای میدانی شهر موصل، امروز شاهد این هستیم که تقریباً نیمی از شهر موصل در کنترل نیروهای ارتش عراق و نیروهای حشدالشعبی قرار دارد.

از دیروز که بخش دوم عملیات آزادسازی موصل آغازشده است نیروهای ارتش عراق از چند جبهه شرق موصل آماده شدند تا به سمت غرب موصل پیشروی کنند. آمار، اخبار و اطلاعاتی به‌دست‌آمده حاکی از آن است که قوای ارتش عراق، بسیار مجهز هستند و با کمک نیروهای ائتلاف توانستند پیشروی‌هایی را انجام دهند اما اینکه این پیشروی‌ها در روزهای آینده تا چه حد می‌تواند تأثیرگذار باشد، نیازمند تحلیل محتوای نبرد نیروهای داعش است تا متوجه شویم که تروریست‌ها در سمت غرب موصل چه راهکارهایی در پیش‌گرفته‌اند.

بر اساس آخرین اخبار منتشرشده، 14 روستا در منطقه غرب موصل آزادشده است، با این تفاسیر آیا این احتمال وجود دارد که ظرف امروز و فردا بخش غربی موصل هم به‌صورت کامل آزاد شود؟

اخباری که درباره آزادسازی 14 روستا در غرب موصل منتشرشده، موثق نیست و ناشی از جنگ رسانه‌ای نیروهای ارتش عراق، حشدالشعبی و سایر رزمندگان حاضر در خط مقدم است، آن‌ها این قبیل اخبار را منتشر می‌کنند اما به‌طورکلی این موضوع صحت ندارد. نفوذ به منطقه «تلعفر» بسیار مشکل است چراکه نیروهای متفکر داعش در آنجا مستقر هستند و یک وابستگی قوی و پیوند عاطفی میان نیروهای داعش و نیروهای مردمی در آن منطقه وجود دارد و در آنجا یک گسل امنیتی و مذهبی به‌شدت در حال شکل‌گیری است که علیه نیروهای مقاومت و نیروهای حشدالشعبی و پیشمرگه در حال فعالیت و تلاش هستند. به نظر من گرفتن بخش غربی موصل مستلزم وقت و زمان است.

وضعیت نیروهای ترکیه در شمال عراق به چه شکل است؟ آیا نیروهای ترک هم در عملیات آزادسازی موصل حضور دارند؟

ورود ارتش ترکیه به اقلیم کردستان یا خاک عراق به سال‌های 2007 و 2008 برمی‌گردد. یعنی اگر بخواهیم تحلیل محتوای دقیقی از این موضوع داشته باشیم باید به این نکته اشاره‌کنیم که ورود و حضور ارتش ترکیه در عراق با چراغ سبز قدرت‌های جهانی و به‌منظور شکل نگرفتن قدرت ایران در عراق صورت گرفته است. یعنی ترکیه به‌عنوان چکش تعادل در برابر قدرت نگرفتن ایران در عراق نقش‌آفرینی می‌کرده است. این واقعیت ماجراست. اما درباره اینکه چقدر نیروهای ترکیه امروز در عملیات آزادسازی موصل نقش دارند باید گفت که نیروهایی که تحت عنوان حشدالوطنی که قرار است در آینده به‌عنوان پلیس در شهر موصل، نظم و انضباط شهری را برقرار کنند توسط نیروهای ارتش ترکیه آموزش داده‌شده‌اند و به‌نوعی تحت فرمان و یا رهبری ارتش ترکیه قرار دارند. اینجا رابطه بین ارتش ترکیه و حزب کرد دموکرات کردستان عراق و نیروهای حشدالوطنی ملموس، آشکار و بدیهی است که البته به‌صورت محدود وارد فضای جنگی در شهر موصل شده‌اند اما خود ارتش ترکیه تا به امروز به‌صورت مستقیم وارد جنگ میدانی در موصل نشده است.

نیروهای حشدالشعبی و حشدالوطنی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

حشدالشعبی نیروهای مردمی شیعه هستند اما حشدالوطنی، نیروهای بومی منطقه دشت نینوا هستند که شامل بخش‌هایی از ایزدی‌های وابسته به نیروهای کرد دموکرات کردستان، نیروهای اهل تسنن و تعدادی از نیروهای ارمنی و آشوری که در منطقه حضور دارند می‌شوند که تحت رهبری اسامه النجیفی قرار دارند.

با توجه به اینکه در قسمت شمال غرب عراق گذرگاه داعش به سمت سوریه است، این روزها شاهد حرکت ارتش سوریه به سمت الباب، رقه و تدمر هستیم. با توجه به اینکه در حال حاضر نبرد موصل در عراق به مراحل حساس خود نزدیک شده و از سوی دیگر در سوریه هم داعش و جبهه النصره در محاصره ارتش و جبهه مقاومت قرار گرفتند، وضعیت تروریست‌ها در آینده چگونه خواهد شد؟

امروز که با شما صحبت می‌کنم، در سوریه، نیروهای کرد و نیروهای موسوم به نیروهای سوریه دموکراتیک که ترکیبی از کردها و نیروهای عرب‌های منطقه هستند به 3 کیلومتری شهر رقه رسیده‌اند. امروز تروریست‌ها در سمت شمال سوریه و همچنین از سمت غرب شهر رقه در محاصره نیروهای کرد قرارگرفته‌اند که در حال حاضر نبرد سنگینی در منطقه حاکم است. اگر نیروهای کرد و نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا بخواهند شهر رقه را آزاد کنند، احتیاج به قوای نظامی و تجهیزات بسیار پیشرفته نظامی دارند، همانند شهر موصل که امروز نیروهای ائتلاف، کمک فراوانی به ارتش عراق کرده‌اند. اگر ما بتوانیم از سمت شمال رقه که نیروهای کرد در حال فعالیت هستند تجهیزات زمینی و زرهی مناسبی در اختیار آن‌ها قرار بدهیم و از سمت موصل نیز نیروهای ارتش عراق بتوانند تروریست‌ها را به سمت مرزهای سوریه برانند، طی دو سه ماه آینده شاهد پاک‌سازی عرصه میدانی عراق و سوریه از حضور تروریست‌های داعش خواهیم بود اما باید این موضوع را در نظر بگیریم که در عالم واقع و روابط بین‌الملل چقدر نیروها توانایی و تمایل این کار را دارند که داعش در فاصله کوتاه‌مدت سه یا چهارماهه از بین برود. ما باید رویکردهای سیاسی در نظام بین‌الملل را بررسی کنیم تا ببینیم حضور نیروهای ترکیه، عربستان، ایران، آمریکا و روسیه در تعاملات بین‌المللی چقدر می‌تواند در فضای امروز موصل تأثیرگذار باشد.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات