پایگاه اطلاع رسانی فانوس | رشد اقتصادی کشور ‌با تهدید و تخریب ‌محیط‌ زیست همراه بوده است

ابتکار:

رشد اقتصادی کشور ‌با تهدید و تخریب ‌محیط‌ زیست همراه بوده است

سرویس استان ها - رئیس سازمان محسط زیست با بیان اینکه توجه به اقتصاد سبز بایستی جدی گرفته شود، گفت: ‌متاسفانه رشد اقتصادی کشور در سال‌های گذشته با تهدید و تخریب محیط‌ زیست همراه بوده است.

به گزارش فانوس به نقل از تسنیم معصومه ابتکار عصر امروز در جلسه کارگروههای زیست محیطی هرمزگان با اشاره به دخل و تصرف‌های ایجاد شده در دریا و سواحل هرمزگان اظهار داشت: درست است که رشد اقتصادی کشور از اولویت‌های دولت است اما می‌بایست توجه داشت که این مهم بدون تعارض با قوانین و مقررات زیست محیطی تحقق یابد.

وی در  ادامه به بحران‌های پدید آمده در کشور ناشی از عدم رعایت قوانین زیست محیطی اشاره و  بیانداشت: فروچاله‌های به وجود آمده در دشت میناب اوج تخریب سرزمینی در هرمزگان محسوب می شود.

رئیس سازمان محفاظت از محیط زیست تصریح کرد: تمام فعالیتهای توسعه‌ای در حوزه‌های مختلف استان نیازمند ملاحظات زیست‌محیطی است که البته بخشی از وظایف ذاتی مسئولان و مردم است و در صورت رعایت آن شاخص‌های سلامت و توسعه را با یکدیگر به دارمغان می‌آرود.

ابتکار در ادامه، استان هرمزگان را استانی صنعتی وگردشگرپذیر دانست و افزود: تمرکز و بارگذاری وسیع صنایع در این استان، خطرات و ملاحظات زیست محیطی بسیاری را برای مردم به وجود آورده است.

وی همچنین با اشاره به احداث آبشیرین‌کن‌های متعدد در استان‌های ساحلی کشور به ویژه هرمزگان گفت: آثار تجمعی پساب این آبشیرین‌کن‌ها می‌تواند زیست مردم منطقه را تحت تاثیر قرار دهد.

معاون رئیس جمهور در ادامه بر انجام مکاتبه با وزیر نیرو در زمینه با مخاطرات اثرات تجمعی شیرین‌سازی آب دریا تاکید کرد و گفت: تلاش می‌شود تا از تبعات  آسیب‌های احتمالی در حوزه دریا جلوگیری به عمل آید.

ابتکار با بیان اینکه توجه به اقتصاد سبز بایستی جدی گرفته شود اظهار داشت: متاسفانه رشد اقتصادی کشور در سالهای گذشته با تهدید و تخریب  محیط‌ زیست همراه بوده و ماموریت ما در سازمان محیط زیست جلوگیری و کاهش خسارات و بحران‌های زیست محیطی نظیر بحران دریاچه ارومیه و دشت میناب است.

وی با اشاره به عملکرد سازمان محیط زیست در دولت یازدهم بیان داشت: التزام نیروگاه‌های کشور به جایگزینی سوخت مازوت با گاز مایع، تامین بنزین یورو 4 برای مصرف خودروها و... سبب شد تا به گزارش وزارت بهداشت طی  3 سال اخیر مرگ میر ناشی از آلودگی‌ها کاهش یابد.

  رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اظهار داشت: مد‌ت‌هاست که مدل اقتصاد خطی به اقتصاد دوار تغییر یافته و توجه به موضوع پسماند از درجه بالایی در اقتصاد برخوردار است تاجایی که اروپا 25 درصد از رشد اقتصادی خود را بر پایه بازیافت بنا ساخته است.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات