پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | عنایت رهبر انقلاب به کتب نویسندگان و رزمندگان همدانی

عنایت رهبر انقلاب به کتب نویسندگان و رزمندگان همدانی

سرویس فرهنگی و هنری - تقریظ‌های رهبر انقلاب بر کتاب‌های «دختر شینا»، «گلستان یازدهم»، «وقتی مهتاب گم شد» و «آب هرگز نمی‌میرد» رونمایی شد.

به گزارش فانوس به نقل از فارس، ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با رونمایی از 4 تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب‌های دفاع مقدس صبح امروز در همدان برگزار شد.

سردار محمدعلی جعفری در ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با بیان اینکه یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و شهدای دفاع مقدس را گرامی می‌داریم اظهار کرد: به روح شهیدان غیور، مومن، انقلابی و مخلص استان همدان به ویژه سرداران این استان درود می‌فرستیم.

وی با تبریک ایام‌الله دهه فجر و تبریک این ایام به مردم ارجمند که نقش تعیین‌کننده‌ای در دفاع مقدس و استمرار انقلاب و به ویژه مباحث فرهنگی داشتند، گفت: در سی‌ و‌ هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد این مهم هستیم که هرچه از عمر انقلاب می‌گذرد ابعاد بیشتری از انقلاب اسلامی بر همگان روشن می‌شود.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه مجد، عظمت و شکوه انقلاب اسلامی با گذشت زمان افزوده می‌شود، بیان کرد: دوست و دشمن به عظمت،‌ عزت و اقتدار جمهوری اسلامی اقرار می‌کنند.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر دشمنان آشکارا به این مجد، عظمت و اقتدار اقرار کرده‌اند، افزود: دولتمردان آمریکا می‌دانند که تهدید علیه ایران نه تنها بی‌فایده بوده بلکه مضر است.

*ترامپ رئیس جمهوری ناشی است

سردار جعفری ترامپ را رئیس جمهوری ناشی دانست و خاطرنشان کرد: یک تحلیلگر در پنتاگون، ترامپ را نصیحت می‌کند که ایران موقعیتی دارد که آمریکا را «ببر کاغذی» می‌بیند و تحلیلگر دیگری می‌گوید آمریکا ابرقدرت در حال محو شدن است.

وی با بیان اینکه تحلیل‌گر دیگری می‌گوید آمریکا باید ایده ابرقدرت بودن را فراموش کند، ادامه داد: با دقت در این جملات می‌بینیم که این بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی است که بعد از گذشت 40 سال دشمنان و بیگانگان بر مجد و عظمت انقلاب اقرار می‌کنند و این به نوعی اقرار به ابرقدرت بودن جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی است.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه خدای بزرگ را به این نعمت بزرگ شکرگذار هستیم،‌ اظهار کرد: امیدواریم در روز جمعه 22 بهمن مراتب قدردانی و سپاسگذاری خود را در برابر خداوند نشان دهیم؛ به ویژه در برابر تهدیدات جدید حضور پرشور و دشمن‌شکن مردم لازم است.

وی با طرح این سؤال اساسی که علت مجد و عظمت روزافزون انقلاب اسلامی از چیست، گفت: باید ما به خصوص شما مردم انقلابی و به ویژه مردم همدان که همیشه با نگاه عمیق به انقلاب اسلامی و حوادث آن و شرایطی که بر انقلاب گذشته نگاه کرده و عمل کرده‌اید، باید پاسخ دهید که علت اصلی چیست؟

*انقلاب اسلامی هرچه جلوتر می‌رود با عظمت‌تر به راه خود ادامه می‌دهد

سردار جعفری با اشاره به سیر نزولی انقلاب‌های دنیا بعد از چند سال، بیان کرد: انقلاب اسلامی هرچه جلوتر می‌رود با عظمت‌تر به راه خود ادامه می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه ماهیت انقلاب اسلامی، فرهنگی و اسلامی است، یادآور شد: ما در چارچوب اصول و ضوابط اسلام عزیز حرکت می‌کنیم.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ضمانت اسلامی بودن و اسلامی ماندن انقلاب اسلامی را جایگاه رفیع ولایت فقیه در جایگاه و رهبری انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: ذعامت انقلاب در دست رهبر معظم انقلاب به عنوان فردی شجاع و باهوش است.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس عاملی دیگری بر ماندگاری انقلاب بود، ادامه داد: هشت سال دفاع مقدس به عنوان موتور حرکت انقلاب اسلامی که انرژی آن بی‌پایان است بود.

سردار جعفری بخش عظیمی از پایداری و استمرار انقلاب و نهضت بیداری اسلامی را مدیون هشت سال دفاع مقدس دانست و تأکید کرد: هشت سال دفاع مقدس دلیل اصلی بقا و گسترش انقلاب اسلامی در جهان است.

وی با طرح این موضوع که چرا برای دفاع مقدس قداست خاص قائلیم، تأکید کرد: رهبری بیش از همه بزرگی دفاع مقدس را می‌دانند.

*ابعاد دفاع مقدس را درست نتوانسته‌ایم تشریح کنیم

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه چرا دفاع مقدس گفته می‌شود؟ اظهار کرد: جنبه معنوی دفاع مقدس بر ابعاد مادی آن غلبه داشت و امام فرمود جنگ ما غلبه ایمان بر کفر جهانی بود.

وی علت پیروزی ما در جنگ را بدون تردید حضور گسترده مومنامه و انقلابی مردم ایران دانست و افزود: اگر حضور داوطلبانه مردم نبود امروز سرنوشت دفاع مقدس معلوم نبود.

سردار جعفری با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری در مورد ضرورت تبیین فرهنگ دفاع مقدس با بیان اینکه رهبری فرموند هنوز بعد از گذشت سال‌های بسیار، ابعاد دفاع مقدس را درست نتوانسته‌ایم برای خود تشریح کنیم ادامه داد: این جای تأسف دارد که چرا جز تعداد محدودی هنرمند و نویسنده انقلابی که برای دفاع مقدس قلم می‌زنند و آثار دیگری تولید می‌کنند، دیگران وارد نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه بیش از هر زمان دیگری به فرهنگ جهاد و مقاومت برای استمرار انقلاب نیاز داریم ادامه داد: باید بدانیم دفاع مقدس چه فراز و نشیب‌هایی داشت.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه نگاه مادی برخی به جنگ که در رأس آن بنی‌صدر بود، گفت: بنی‌صدر مخالف حضور نیروهای مردمی بود و اگر نیروهای ارتش به نیروهای مردمی کمک می‌کرد با آنها برخورد می‌کرد؛ اما در نهایت نتوانست کاری از پیش ببرد.

*همه عملیات‌های دوران دفاع مقدس بازسازی صحنه‌های عاشورا بود

وی با بیان اینکه با حضور گسترده مردم، پیشروی دشمن سد شد؛ افزود: به محض فرار بنی صدر و حاکمیت نیروگاه حزب‌الله و به دست گرفتن فرماندهی‌ها به دست نیرو های انقلابی با حکم امام تحول عظیمی در دفاع از کشور شروع شد.

سردار جعفری با بیان اینکه از تابستان 60 تا تابستان 61 در یک سال در پنج عملیات خرمشهر آزاد شد ادامه داد: با این وحدت مدیریت و با حضور بدون مانع نیروهای مردمی و حضور گسترده همدانی‌ها با مدیریت فرماندهی انقلابی در دفاع مقدس در یک سال دشمن عقب زده شد.

وی با اشاره به عملیات والفجر 8 و کربلای 5 با بیان اینکه در تاریخ جنگ‌ها این عملیات‌ها بی‌نظیر بوده است اظهار کرد: رهبری یک یاداشتی بر عملیات کربلای 5 دارند که فرمودند سپاه، کربلا را در شلمچه مشق کرد.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه هر کس عملیات کربلای 5 و شلمچه را فراموش کرد نامش از انقلابی بودن خط خواهد خورد افزود: همه عملیات‌های دوران دفاع مقدس بازسازی صحنه‌های عاشورا بود چراکه با دست خالی در مقابل دشمن تا بن دندان مسلح ایستادیم آن هم به تنهایی!

وی با بیان اینکه عملیات کربلای 5 اوج ایثار بود افزود: در این عملیات به اندازه‌ای موانع زیاد بود که شکسته شدن خط شلمچه غیر ممکن بود که برای عبور از موانع شهید ستار ابراهیمی یکی از شهیدانی بود که جانفشانی کرد.

سردار جعفری با اشاره به اینکه صحنه کربلای 5 واقعا صحنه عاشورا بود ادامه داد: بعد از شکسته شدن خط شلمچه سازمان ملل و اربابان صدام به این نتیجه رسیدند که ایران وقتی می‌تواند دژ شلمچه را بشکند می‌تواند بقیه موانع را هم بشکند، بنابراین ناامید شدند و قطعنامه صادر کردند.

وی با اشاره به اینکه در هشت سال دفاع مقدس ابعاد معنوی غلبه داشته و این است که این اتفاق برای ما دفاع مقدس شده است افزود: انقلاب علیرغم همه مشکلات و موانع، توفنده و با وقار و قدرتمند جلو می‌رود.

*مطالعه کتاب‌ها و خاطرات دفاع مقدس تکلیفی بر دوش مردم است

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خانواده‌های شهدا تشکر کرد و با بیان اینکه این حماسه بزرگ و دستاوردهای عظم مدیون خون شهداست، در ادامه مسئله مهم امروز را نگرانی رهبری در مورد انتقال معارف اسلامی دفاع مقدس به نسل‌های آینده دانست و خواستار توجه به این مهم شد.

وی با بیان اینکه تعداد محدودی از هنرمندان و صاحبان قلم این حرکت و جهاد بزرگ را شروع کرده‌اند، اظهار داشت: رهبری فرموده‌اند که کتاب‌های دفاع مقدس قابل طرح در سطح جهانی است، بنابراین امروز تمامی کسانی که توان چنین کاری را دارند یک تکلیف انقلابی بر دوش آنهاست.

سردار جعفری با بیان اینکه مطالعه کتاب‌ها و خاطرات دفاع مقدس تکلیفی بر دوش مردم است افزود: یکی از دغدغه‌های رهبری این است که مردم کتاب کم می‌خوانند و کتاب‌های دفاع مقدس را هم کمتر!

وی ادامه داد: این چهار کتابی که در همدان چاپ شده، بخشی از خاطرات یکی از لشگرهای مهم ما در دوران دفاع مقدس یعنی لشگر 32 انصارالحسین(ع) است؛ شاید کمتر از 10 درصد خاطرات این لشگر در این کتاب‌ها آورده شده است.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه همه کسانی که توان چنین حرکت و جهادی را دارند باید برای این کار بسیج شوند، اظهار کرد: از تمام کسانی که این مراسم را برگزار کردند تشکر می‌کنم.

*تقریظ رهبر انقلاب بر کتب دفاع مقدس توجه ایشان بر حفظ ارزش‌ها است

ایمان عطارزاده معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب ضمن درود به پیشگاه مردم ولایتمدار و مجاهدان دارالمومنین همدان اظهار کرد: یاد و خاطره شهدای این دیار آیت‌الله مدنی، آیت‌الله قدوسی، آیت‌الله مفتح و شهدای مدافع حرم را گرامی می‌داریم.

وی با بیان اینکه موسسه حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر با رونمایی از تقریظ‌های رهبری بر کتاب‌های «پایی که جا ماند»، «نورالدین پسر ایران»، «لشکر خوبان» و «آن 23 نفر» با حضور مقامات کشوری و لشکری تحت عنوان ویژه برنامه‌های با عنوان پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت به گسترش فرهنگ جهاد دامن زده است.

معاون دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه‌ای(مد ظله‌العالی) گفت: تقریظ رهبری بر کتاب‌های دفاع مقدس توجه به سیره معظم‌له و نگاه مطالبات ایشان در حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است.

*ماجرای تلاش‌های شهید همدانی برای معرفی حاج احمد متوسلیان

سردار حمید حسام از نویسنده‌های دفاع مقدس با بیان اینکه معتقدم شهید همدانی اکنون در این مراسم حاضر است و در اینجا ایستاده است، با اشاره به تلاش‌های این شهید بزرگوار اظهار کرد: شهید همدانی بسیار تلاش کرد تا حاج احمد متوسلیان کمی به مردم معرفی شود.

وی با تأکید بر اینکه باور ما این است که دست و پا زدن‌های دنیایی بی‌فرجام برای رسیدن به یک قله نتیجه ندارد، گفت: حرکت در مسیر شهدا، گمنام بودن به شیوه شهدا و شناخت مظلومیت و حماسه‌های آنها همه به این برمی‌گردد که خود آنها بخواهند و ما هم نیز با همدل آنها باشیم.

نویسنده کتاب «وقتی مهتاب گم شد» که در این اثر به خاطرات علی خوش‌لفظ جانباز دوران دفاع مقدس پرداخته است، گفت: خوش‌لفظ شاگرد علی چیت‌ساز است و معتقدم حرف یکی از ما در این کتاب‌ها به معنای حرف همه ماست.

وی با بیان اینکه حرف بچه‌های جنگ حرف عاشورا و اباعبد‌الله(ع) بود، به ایثار شهدای همدان به ویژه سردار همدانی اشاره کرد و افزود: هرچه داریم به خاطر شهرت‌گریزی و کارهایی بود که این شهید بزرگوار انجام داد.

حسام با اشاره به اینکه از همه کسانی که با حضور در این مراسم مرا شرمنده کردند تشکر می‌کنم، با اشاره به تقریظ مقام معظم رهبری بر کتابش گفت: خدا را شاکرم این رزق از ناحیه بزرگمرد جهان اسلام که با نور باطن حقایق دیده می‌شود حاصل شد.

در ادامه این مراسم با حضور آیت‌الله محمدی نماینده ولی فقیه در استان همدان، سردار محمدعلی جعفری فرمانده سپاه کل پاسداران، استاندار همدان و رئیس حوزه هنری از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «دختر شینا» رونمایی شد. دختر شهید سردار ستارابراهیمی و بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب نیز بر روی سن حاضر شدند.

*مردم همدان ثابت کردند انقلابی هستند

دختر شهید ستارابرهیمی با قدردانی از حضور گرم مردم انقلابی همدان در این مراسم اظهار کرد: مردم بار دیگر ثابت کردند انقلابی هستند و انقلابی خواهند ماند.

وی با بیان اینکه امروز خوشحالم چراکه روح پدر و مادرم با تقریظ رهبری شادمان شدند، افزود: خدا را شاکرم که خانم ضرابی‌زاده با هدیه «دختر شینا» و «گلستان یازدهم» به ادبیات مقاومت و جهاد بار دیگر حق شهدا را به جا آوردند.

دختر شهید ستار ابراهیمی با بیان اینکه مقام معظم رهبری حق پدری را بر این کتاب‌ها به جا آوردند و نشان دادند چه بخوانم و چگونه بخوانم، اظهار کرد: بسیار از ایشان سپاسگزارم. در این مراسم از بهناز ضرابی‌زاده و دختر شهید ستار ابراهیمی قدرشناسی شد.

متن تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «دختر شینا» که خاطرات خانم قدم‌خیر محمّدی‌کنعان از همسر شهیدش (سردار حاج ستار ابراهیمی هژیر) و به قلم بهناز ضرابی‌زاده است، به این شرح است:

«بسمه‌تعالی

رحمت خدا بر این بانوی صبور و با‌ایمان؛ و بر آن جوان مجاهد و مخلص و فداکاری که این رنج‌های توان‌فرسای همسر محبوبش نتوانست او را از ادامه‌ جهاد دشوارش باز دارد.

جا دارد از فرزندان این دو انسان والا نیز قدردانی شود.»

همچنین متن تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «وقتی مهتاب گم شد» که روایتی عاطفی از خاطرات جانباز سرافراز علی خوش‌لفظ، هم‌رزم حاج احمد متوسلیان به قلم حمید حسام است، در این مراسم رونمایی شد:

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

بچه‌های همدان؛ بچه‌های صفا و عشق و اخلاص؛ مردان بزرگ و بی‌ادعا؛ یاران حسین(ع)؛ یاوران دین خدا ... و آنگاه مادران؛ مردآفرینان شجاع و صبور و... و آنگاه فضای معنویت و معرفت؛ دل‌های روشن، همت‌ها و عزم‌های راسخ؛ بصیرت‌ها و دیدهای ماورائی .. این‌ها و بسی جویبارهای شیرین و خوشگوار دیگر از سرچشمه‌ این روایت صادقانه و نگارش استادانه، کام دل مشتاق را غرق لذت می‌کند و آتش شوق را در آن سرکش‌تر می‌سازد.

راوی، خود یک شهید زنده است. تن بشدت آزرده‌ او نتوانسته از سرزندگی و بیداری دل او بکاهد، و الحمدلله رب العالمین. نویسنده نیز خود از خیل همین دلدادگان و تجربه‌دیدگان است. بر او و بر همه‌ آنان گوارا باد فیض رضای الهی؛ ان‌شاء‌الله.

درباره‌ نگارش این کتاب، آنچه نوشتم کم است؛ لطف این نگارش بیش از این‌ها است. مقدمه‌ کتاب یک غزل به تمام معنی است.»

همچنین در ادامه با حضور مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری، آیت‌الله موسوی اصفهانی عضو مجلس خبرگان رهبری در استان، محمدابراهیم الهی‌تبار معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان، وهب همدانی فرزند سردار شهید همدانی، زهرا پناهی‌روا همسر شهید چیت‌سازیان و محمد‌علی چیت‌سازیان فرزند شهید رونمایی شد.

متن تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «گلستان یازدهم» که خاطرات زهرا پناهی‌روا از همسر شهیدش (سردار علی چیت‌سازیان) به قلم بهناز ضرابی‌زاده است،‌ بدین شرح است:

«بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

این روایتی شورانگیز است از زندگی سراسر جهاد و اخلاص مردی که در عنفوان جوانی به مقام مردان الهی بزرگ نائل آمد، و هم در زمین و هم در ملأ اعلیٰ به عزت رسید... هنیئاً له.

راوی -شریک زندگی کوتاه او - نیز صدق و صفا و اخلاص را در روایت معصومانه‌ خود به روشنی نشان داده است.

در این میان، قلم هنرمند و نگارش آکنده از ذوق و لطف نویسنده است که به این همه، جان داده است. آفرین بر هر دو بانو؛ راوی و نویسنده‌ کتاب.95/10/21»

متن تقریظ رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» که روایت دوران حضور جانباز سرافراز سردار میرزامحمد سلگی در دوران دفاع مقدس در کسوت فرماندهی گردان 152 حضرت اباالفضل در لشکر انصارالحسین(ع) همدان و به قلم حمید حسام نوشته شده، به این شرح است:

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

سلام بر یاران حسین (ع) و سلام بر لشگر انصارالحسین همدان؛ و سلام بر شهیدان، دلاوران، فدائیان، شیران روز و عابدان شب؛ و سلام بر شهید زنده میرزا محمد سلگی و بر همسر باایمان و صبور او؛ و سلام بر حمید حسام که دردانه‌هایی چون سلگی و خوش‌لفظ را به ما شناساند. ساعت‌های خوش و باصفائی را با این کتاب گذراندم و بارها با دریغ و حسرت گفتم:

درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم / لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم

هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران / که ره چون می‌توانم یافتن سوی درون من هم ...

در میان کتاب‌های خاطرات جنگ، این، یکی از بهترین‌ها است. نگارش درست و قوی، ذوق سرشار، سلیقه و حوصله، همت بلند، همه با هم دست به کار تولید این اثر شده‌اند.

کتاب خانم ضرابی در شرح حال شهید عالی‌مقام علی چیت‌سازیان نیز دارای همین برجستگی‌ها است. این دو نفر از ستارگان اقبال همدانند. بهمن 95»

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات