پایگاه اطلاع رسانی فانوس | ۲ هزار کمپ ترک اعتیاد در کشور مجوز فعالیت دارند

رئیس سازمان بهزیستی:

۲ هزار کمپ ترک اعتیاد در کشور مجوز فعالیت دارند

سرویس استان ها - رئیس سازمان بهزیستی گفت: در حال حاضر ۲ هزار کمپ ترک اعتیاد در سطح کشور از سازمان بهزیستی مجوز فعالیت گرفته‌اند.

به گزارش فانوس به نقل از مهر، انوشیروان محسنی بند پی شامگاه سه شنبه در حاشیه بازید از  مرکز سلامت و بازپروری زنان و دختران آسیب‌دیده زنجان

افزود:  سازمان بهزیستی تخصصی‌ترین دستگاهی است که با آسیب‌های اجتماعی در ارتباط است بر اساس منویات مقام معظم رهبری و با توجه به تکلیف برنامه ششم توسعه، جامع‌ترین نگاه را به سلامت اجتماعی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه‌ای، قریب به اتفاق برنامه‌های سازمان جنبه اقتصادی داشت، ادامه داد: با این وجود سازمان بهزیستی جامع‌ترین نگاه را به سلامت اجتماعی خواهد داشت.

محسنی بندی پی در ادامه با بیان اینکه مهد کودک‌های حاشیه شهرها، روزانه یک وعده غذای گرم دریافت می‌کنند، افزود: با توجه به اینکه  مناطق حاشیه‌ نشین شهرها از نظر اقتصادی آسیب‌پذیر هستند به همین جهت مهد کودک‌های حاشیه شهرها، روزانه یک وعده غذای گرم دریافت می‌کنند.

رئیس سازمان بهزیستی در ادامه با ابراز نگرانی نسبت به آمار طلاق در کشور افزود: متاسفانه آستانه نقدپذیری در زوجین جوان پایین است و باید افزایش یابد که در همین راستا طرح مشترکی با آموزش و پروش با عنوان «نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش‌آموزان» داریم که با همکاری پنج دستگاه در حال اجراست و معتقدیم که آموزش‌های لازم برای ارتقا بخشیدن به مراقبت‌های اجتماعی باید در سنین پایین ارائه شود.

محسنی بندپی افزود: طبق بررسی های صورت گرفته  ۷۵ تا ۸۰ درصد طلاقها، در پنج سال اول زندگی صورت می‌گیرد که باید برای رفع این چالش راهکار مناسب و کارشناسی تدوین و اجرا شود.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت موجود کشور در زمینه آسیب های اجتماعی و لزوم مقابله با رشد این امر، افزود: آسیب‌های اجتماعی فقط مختص کشور ما نیست و صنعتی شدن تغییرات زیادی در ساختار جوامع ایجاد کرده و همین موضوع باعث شده تا ما با آسیب‌های اجتماعی به عنوان یک پدیده جهانی مواجه شویم.

  رئیس سازمان بهزیستی افزود: ناهنجاری‌هایی از جمله اعتیاد، حاشیه‌نشینی، مفاسد اخلاقی و اختلالات روحی و روانی آسیب‌هایی هستند در جامعه ایران با آنها مواجه هستیم.

محسنی بندپی با بیان اینکه سازمان بهزیستی برنامه ریزی جامع و هدفمند در راستای کاهش آسیب های اجتماعی دارد، گفت:  تلاش بیشتری برای توافق زوجین صورت خواهد گرفت، برای بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی زناشویی، نقش آموزش‌های پیش از ازدواج پررنگ‌تر خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: در حال حاضر  ۲ هزار کمپ ترک اعتیاد در سطح کشور از سازمان بهزیستی مجوز گرفته‌اند و مشغول فعالیت هستند.

محسنی بندی پی افزود: تعدادی از کمپ‌ها نیز فاقد مجوز رسمی هستند که سازمان بهزیستی قصد دارد این کمپ‌ها را در صورتی که وجودشان در برخی مناطق ضروری باشد، با استانداردها، شاخص‌ها، شیوه‌نامه‌ها و پروتکل‌هایی که سازمان طراحی می‌کند منطبق کند تا همچنان فعال باقی بمانند.

وی ادامه داد: در سراسر کشور ۱۲ هزار نفر در مراکز ترک اعتیاد پذیرش شده‌اند و امسال برای اولین بار، مرکز نگهداری و اقامتی کودکان زیر ۱۷ سال به صورت پایلوت در سیستان و بلوچستان راه‌اندازی شد.

  رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه صیانت و جلوگیری از شیوع اعتیاد بین زنان، یک امر بسیار مهم است، افزود: طبق بررسی های صورت گرفته  مادران معتاد، بیشترین نقش را در اعتیاد فرزندان‌شان دارند. از این‌رو ما باید زنانه‌شدن آسیب‌های اجتماعی را مهار کنیم.

محسنی بند پی افزود: در بحث اعتیاد جنبه‌های پیشگیرانه، مداخلات به‌ هنگام، مباحث توانمندسازی، حرفه‌آموزی و اجتماع‌پذیری مصرف‌کننده‌های مواد مخدر مد نظر سازمان بهزیستی است و در حوزه درمان نیز رویکردهای نوین به کار گرفته می شود.

انتهای پیام/