پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | سرگردانی اتباع ایران و 6 کشور خارجی در ترکیه و امارات/ آغاز دوران انزوای ترامپ

تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با فانوس مطرح کرد

سرگردانی اتباع ایران و 6 کشور خارجی در ترکیه و امارات/ آغاز دوران انزوای ترامپ

سرویس سیاسی - یک کارشناس مسائل بین‌الملل بابیان اینکه در حال حاضر آمریکا در انزوا به سر می‌برد و کسی ترامپ را همراهی نمی‌کند گفت: تصمیم اخیر رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع ایران و 6 کشور دنیا به آمریکا باعث سرگردانی آن‌ها در کشورهای امارات و ترکیه شده است.

حسن بهشتی پور، تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی فانوس، اقدام اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای ایجاد ممنوعیت و محدودیت ورود اتباع ایران و 6 کشور دنیا به خاک این کشور را ضد قانون اساسی آمریکا، ضد اعلامیه جهانی حقوق بشر و ضد کنوانسیون بین‌المللی وین مربوط به مهاجرین عنوان کرد و گفت: رئیس‌جمهور آمریکا در دستورالعمل خود مهاجرین دارای گرین کارت را هم ممنوع‌الورود کرده بود اما براثر فشارهای داخلی و بین‌المللی، این دستورالعمل را تعدیل کردند و صرفاً از دارندگان گرین کارت برای ورود به خاک آمریکا یک سری سؤالاتی می‌پرسند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل به بخش دیگر فرمان اخیر ترامپ اشاره کرد و افزود: رئیس‌جمهور آمریکا در دستورالعمل خود عنوان کرده بود که حتی اتباع ایران و 6 کشور دیگر درصورتی‌که تابعیت یک کشور ثالث مانند انگلستان، آلمان و فرانسه که با آمریکا لغو روادید هستند را هم داشته باشند، حق ورود به آمریکا را ندارند اما براثر اعتراضات داخلی و خارجی، این قانون را هم‌تغییر دادند و اعلام کردند که این دسته از افراد هم بعد از بررسی وضعیتشان می‌توانند وارد خاک آمریکا شوند و نیازی به گرفتن ویزا و مراجعه به سفارت آمریکا ندارند.

بهشتی پور در ادامه درباره اضافه کردن کشورهای جدید به جمع کشورهایی که ورود اتباعشان به آمریکا ممنوع است نیز گفت: در لیست قبلی، براثر هجمه‌های شدید، اسامی کشورهای اصلی و مؤثر در عملیات تروریستی علیه آمریکا مانند افغانستان، پاکستان و عربستان سعودی نادیده گرفته شدند و با توجه به مناسبات کاسب‌کارانه ترامپ در شرکت‌های مستقر در عربستان سعودی و پاکستان، خیلی بعید است که اسم این دو کشور را به لیست اتباع ممنوع‌الورود به آمریکا اضافه کند.

وی ادامه داد: تصمیم اخیر ترامپ، یک واقعیت تلخ در جامعه آمریکاست و براثر این تصمیم‌گیری، موج بزرگی در آمریکا در حمایت از مسلمانان به راه افتاده است و حتی مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه اسبق ایالات‌متحده می‌گوید که اگر لازم باشد از این به بعد می‌گویم که من هم مسلمان هستم و اعتراض خودم را نسبت به ترامپ اعلام می‌کنم.

وی افزود: در حال حاضر به خاطر تصمیم عجیب ترامپ، بسیاری از اتباع ایرانی، عراقی، یمنی و غیره که مجوز مهاجرت به آمریکا را دریافت کرده‌اند در ترکیه و برخی از کشورهای منطقه بدون پشتیبانی، سرگردان مانده‌اند.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل بابیان اینکه فشارهای بین‌المللی موجب بدنام شدن بیشتر آمریکا شده است خاطرنشان کرد: اینکه ترامپ مدعی است ممنوعیت ورود اتباع ایران و 6 کشور دنیا به آمریکا در راستای مبارزه با تروریسم است، هنوز برای مردم دنیا جا نیفتاده چراکه این اقدامات در راستای اسلام هراسی است.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل تصریح کرد: ترامپ به‌صراحت اعلام کرده است که از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری می‌کنیم و فقط غیرمسلمانان حق ورود به خاک آمریکا را دارند که این رفتار وی نشان‌دهنده اوج نژادپرستی در آمریکاست و در فرانسه، آلمان و بسیاری دیگر از کشورهای دنیا شاهد برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز علیه سیاست‌های ترامپ هستیم.

برجام لغو نمی‌شود

بهشتی پور در بخش دیگری از گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی فانوس درباره نگرانی‌ها از آینده برجام و  سیاست خارجی ایران و آمریکا گفت: هیچ جای نگرانی نیست چراکه برجام یک سند بین‌المللی است و این سند فقط بین ایران و آمریکا امضا نشده و پشتیبان آن سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت است.

وی ادامه داد: تا زمانی که ایران متعهد به اجرای برجام است آمریکا حتی اگر کارشکنی هم کند، باید هزینه گزافی را بابت کارشکنی خود بپردازد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه در یک دوره زمانی، جمهوری اسلامی ایران به دلیل پرونده‌سازی‌های هسته‌ای، تحت‌فشار بود و آمریکا در این مسیر، کشورهای مختلف را با خودش همراه کرده بود تأکید کرد: در حال حاضر آمریکا در انزوا به سر می‌برد و کسی ترامپ را همراهی نمی‌کند. جمهوری اسلامی ایران متعهد به اجرای برجام است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم این موضوع را تائید کرده که فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است.

بهشتی پور در ادامه به مواضع ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی و اعلام پاره کردن برجام نیز اشاره کرد و گفت: ترامپ درزمانی که کاندیدای ریاست جمهوری بود، اطلاعات زیادی نداشت اما الآن که رئیس‌جمهور شده است، دستگاه‌های امنیتی و نظامی، اطلاعاتی را که رئیس‌جمهور آمریکا باید بداند را در اختیارش گذاشته‌اند و مطمئناً او در مورد دشمنی با بسیاری از چیزها ازجمله برجام، تجدیدنظر خواهد کرد و گفت‌وگوی تلفنی اخیرش با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی و حمایت از برجام نشان می‌دهد که آن‌ها چاره دیگری ندارند و باید به برجام متعهد باقی بمانند.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات