پایگاه اطلاع رسانی فانوس | 75 درصد از کشور در مناطق خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته است

وزیر نیرو:

75 درصد از کشور در مناطق خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته است

سرویس استان ها - وزیر نیرو گفت: 75 درصد از کشور در مناطق خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته است.

به گزارش فانوس به نقل از فارس ، حمید چیت‌چیان امشب در جلسه مدیران حوزه نیرو در لرستان گفت: بیش از 50 هزار هکتار شبکه آبیاری زه‌کشی در استان به بهره‌برداری رسیده و تعدادی از آنها نیز در حال اجراست که در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسند و تحول عظیمی در کشت آبی در استان لرستان به شمار می‌رود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه استان لرستان از استان‌های پرآب کشور است، افزود: نوار غربی کشور و نوار ساحلی خزر مناطقی هستند که از منابع آبی خوبی برخوردارند و در طرف مقابل 75 درصد از کشور در مناطق خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته است، لذا برای اینکه بتوانیم در منابع و مصارف کشور تعادل ایجاد کنیم، باید میزان مصرف آب را کاهش دهیم که این مسئله در شورای عالی آب مطرح‌ شده و تصمیم قاطع کشور است و در قانون برنامه ششم هم تصویب و بنا شده مرتبا به ‌صورت صعودی میزان کاهش مصرف آب را افزایش دهیم، تا اینکه در سال پنجم برنامه این کاهش مصرف در طی یک سال به 11میلیارد مترمکعب برسد که اگر برنامه طبق انتظار پیش نرود در زمینه تامین منابع آب مشکل خواهیم داشت.

وی ادامه داد: 14مجتمع آب‌رسانی روستایی در استان لرستان افتتاح می‌شود که سد کمندان با پیشرفت 77 درصدی، تنگه معشوره، سد شهید بروجردی، آبسرده، بختیاری از این مجتمع‌ها هستند که ساخت آنها در حال انجام بوده و در مورد سد آبسرده نیز که عملیات احداث با کندی پیش می‌رود، پیمانکار مربوط به آن در حال تغییر است، تا پیمانکار جدید با استفاده از مکانیزم ماده 56 مکانیزم عملیات را ادامه دهد.

چیت‌چیان با یادآوری اینکه ساخت سد نیاز به زمان دارد، خاطر نشان کرد: اگر بشود، سامانه انتقال سد آبسرده به‌سرعت اجرا شود و اگر امکان‌پذیر است، از دبی پایه رودخانه با پمپاژ آب وارد سامانه شود که پایین بودن کیفیت آب در بروجرد پیش از اتمام سد آبسرده جبران شود که این امر نیازمند بررسی است و وزارت نیرو در این زمینه مساعدت‌های لازم را انجام می‌دهد.

این مسوول با تاکید به اینکه قطعا احداث سد بختیاری را در برنامه داریم، عنوان کرد: ولی با توجه به اینکه سد عظیمی است و هزینه بالایی دارد، باید سرمایه‌گذاری در این زمینه صورت گیرد.

چیت‌چیان اعتبار لازم  برای تکمیل این سد حدود 6 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برآورد کرد و گفت: ساخت این سد اگر با اعتبارات دولتی اجرا شود، شاید اجرای شدن سد طول بکشد، ولی با توجه به اهمیتی که دارد، امیدواریم با روش سرمایه‌گذاری که شروع کرده‌ایم، این طرح را زودتر به نتیجه برسانیم.

وی یادآور شد: سد بختیاری حدود 20 درصد پیشرفت دارد و ادامه فعالیت سد را در دولت یازدهم خواهیم داشت، ولی اتمام این پروژه چند سالی زمان‌بر است.

وزیر نیرو اضافه کرد: در رابطه با کشاورزی در جاهایی که دسترسی به آب نداریم و میزان بارندگی کم است، نیاز بیشتری به کشت آبی داریم، بنابراین کشت دیم نه‌ تنها ایراد نیست، بلکه اقدام بزرگی است.

انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات