پایگاه اطلاع رسانی فانوس | نامه بسیج علمی کشور به ولایتی

نامه بسیج علمی کشور به ولایتی

سرویس فرهنگی و هنری - سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور طی نامه‌ای خطاب به رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد آمادگی خود را برای همکاری و ایجاد تحولی بنیادین در ساختار دانشگاه آزاد اعلام کرد

به گزارش فانوس به نقل از فارس، سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور طی نامه‌ای خطاب به علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: بی‌شک همکاری نخبگان بسیجی و جامعه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت سازمان بسیج علمی و جناب عالی، موجبات افزایش فزاینده رشد علمی کشور را با جهت دهی به تحقیقات و پژوهش‌های با توجه به نیاز جامعه، تکمیل کردن زنجیره علمی و فناوری و پژوهشی، صیانت از دستاورد ها علمی کشورو قطع وابستگی به غرب در مسائل علمی را باعث می‌شود.

در ابتدای این نامه خطاب به ولایتی آمده است: انتصاب بجا و شایسته جنابعالی توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی در فقدان مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که بیانگر تعهد، کارآمدی و لیاقت جناب تان است، موجب مسرت و خشنودی جامعه نخبگانی و علمی کشور گردید. امید است با مدیریت اثربخش و توانمند توأم با تجارب برجسته و گرانقدر جنابعالی، موجبات تحولی بنیادین و ارتقاء آن مجموعه فراهم آید.

در ادامه تاکید شده است: همان‌گونه که مستحضرید دانشگاه در هر کشوری مهم‌ترین نهاد علمی و یکی از اصلی‌ترین ارکان‌های تاثیر گذار بر فضای فرهنگی جامعه محسوب می‌شود. دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن نزدیک به نیمی از بدنه دانشگاهی کشور نقش بی بدیلی در عرصه علمی و فرهنگی کشور دارد. بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری، همواره بر نقش و جایگاه علمی و فرهنگی دانشگاه ها تاکیده کرده اند، به گونه ای که امام راحل(ره) فرمودند: «دانشگاه مبداء همه تحولات است. مقدرات این مملکت دست این دانشگاهی هاست».

در ادامه نامه سازمان بسیج علمی آمده است: توجه به مثلث پویایی دانشگاه و تربیت نیروی کارآمد برای ساختن تمدن بزرگ اسلامی نیازمند توجه جدی به وجود نشاط علمی، نشاط معنوی و نشاط سیاسی در مراکز آموزش عالی است. نشاط علمی در دانشگاه اساسی‌ترین وجه تمایز آن از سایر محیط‌های اجتماعی است. دانشگاه‌های کشور در صورتی که دارای پویایی و خودباوری در عرصه علم باشند، یقیناً محصول چنین نشاطی را می‌توان در پیشرفت‌ها و دستاوردهای علمی آن کشور جست‌و‌جو کرد. ساختار و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد فرصتی مغتنم برای خط شکنی در عرصه های علمی و خلل ها و موانع پیش روی پیشرفت علمی در کشور به حساب می آید.

در قسمت دیگری از این نامه تاکید شده است: نشاط معنوی در دانشگاه‌ اسلامی در حقیقت وجه ممیز دانشگاه تراز انقلاب اسلامی با سایر محیط‌های آکادمیک و دانشگاهی سکولار و غیرمذهبی است. معنویت در حقیقت به رویکرد علمی دانشگاه جهت‌دهی کرده و آن را با اهداف عالی نظام هم‌راستا می‌سازد. ضلع سوم مورد نیاز برای تحرک دانشگاه، وجود نشاط سیاسی در این محیط علمی است. ایجاد فضای نشاط سیاسی در دانشگاه سبب افزایش تحلیل سیاسی و بصیرت بخشی عمومی در قشر دانشگاهیان می‌گردد و زمینه را برای تولید گفتمان سیاسی از درون دانشگاه برای جامعه فراهم می‌آورد.

در ادامه آمده است: قرارگاه جهاد علمی سازمان بسیج، شامل اقشار دانش محور بسیج اعم از (دانشجویی، اساتید، طلاب، جامعه پزشکی، صنعت، حقوق دانان و غیره) با محوریت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری آمادگی دارد با تشکیل کار گروه‌های ویژه، نرم افزارهای لازم برای تحول بنیادین در ساختار، نیروی انسانی، ماموریت‌ها و نقش آفرینی در راستای نشاط بخشی به فضای علمی، سیاسی، معنوی دانشگاه آزاد اسلامی را فراهم آورد.

در پایان آمده است: بی شک همکاری نخبگان بسیجی و جامعه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت سازمان بسیج علمی و جنابعالی، موجبات افزایش فزاینده رشد علمی کشور را با جهت دهی به تحقیقات و پژوهش‌های با توجه به نیاز جامعه، تکمیل کردن زنجیره علمی و فناوری و پژوهشی، صیانت از دستاوردهای علمی کشور و قطع وابستگی به غرب در مسائل علمی را باعث می‌شود.

انتهای پیام/