پایگاه اطلاع رسانی فانوس | محدود کردن ورود اتباع ایرانی به آمریکا نقض جدی و آشکار اعلامیه جهانی حقوق بشر است

کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با فانوس

محدود کردن ورود اتباع ایرانی به آمریکا نقض جدی و آشکار اعلامیه جهانی حقوق بشر است

سرویس سیاسی - یک کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است که محدود کردن ورود اتباع ایرانی به آمریکا به بهانه‌های امنیتی، نقض جدی و آشکار اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

حسن بهشتی پور، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی فانوس، در واکنش به دستورالعمل جدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید آمریکا مبنی بر محدودیت صدور ویزا برای اتباع 7 کشور ایران، عراق، یمن، سومالی، سودان، سوریه و لیبی گفت: در وهله نخست معلوم نیست که رئیس‌جمهور جدید آمریکا این کار را بکند یا خیر اما آن چیزی که مهم است اینکه ترامپ کلاً آدم متعادلی نیست و این اقدام او به دلیل انتخاب کشورهای اسلامی، یک نوع اسلام‌ستیزی است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل بابیان اینکه ترامپ در سخنرانی‌های انتخاباتی‌اش گفته بود که ما کلاً باید مسلمانان را از ورود به آمریکا منع کنیم خاطرنشان کرد: ترامپ وقتی متوجه شد که حرف بسیار گزافی زده است و این سخن او با واکنش‌های داخلی شدید به‌ویژه از سوی مسلمانان آمریکا روبرو شده است، بنابراین حرف خود را اصلاح کرد و گفت که ما تنها بعضی از کشورها را محدود می‌کنیم.

بهشتی پور با اشاره به اینکه ترامپ تا ساعاتی دیگر در سومین روز کاری‌اش در کاخ سفید می‌خواهد دستور محدودیت و نه ممنوعیت صدور ویزا برای 7 کشور دنیا را صادر کند تصریح کرد: صدور ویزا برای اتباع 7 کشور ایران، عراق، یمن، سومالی، سودان، سوریه و لیبی ممنوع نمی‌شود بلکه محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌های شدیدی بر آن حاکم می‌شود.

وی افزود: بر اساس اخبار منتشرشده، ترامپ درخواست مهاجرت و پناهندگی از 7 کشور فوق را ممنوع و اعلام کرده است که هیچ درخواست پناهندگی از این 7 کشور پذیرفته نمی‌شود.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل، اقدام اخیر ترامپ را در راستای اسلام هراسی و ایران هراسی ارزیابی و تأکید کرد: این اقدام ترامپ قطعاً از سوی همه مسلمانان دنیا محکوم است به خاطر اینکه هیچ عقل سلیمی این کار را تائید نمی‌کند.

بهشتی پور در ادامه به اقدام ضد ایرانی باراک اوباما در سال گذشته نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس تصمیم دولت اوباما که ادامه آن را در حال حاضر شاهد هستیم، ایرانی‌های دو تابعیتی هم نمی‌توانند به‌راحتی وارد آمریکا شوند. به‌عنوان‌مثال به خاطر لغو روادید میان انگلیس و آمریکا، یک ایرانی با تابعیت انگلیس می‌توانست به‌راحتی وارد آمریکا شود اما با لغو این قانون، اتباع ایرانی حتی با دارا بودن تابعیت مضاعف کشوری که با آمریکا لغو روادید است، حتماً باید برای سفر به این کشور ویزا بگیرد.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین به اقدام ضد ایرانی دیگر دولت آمریکا در زمان باراک اوباما اشاره‌کرده و می‌افزاید: اقدام دیگر دولت آمریکا علیه ایران که بسیار بد بود و ضربه سنگینی به مبادلات فرهنگی و علمی در ایران زد، این بود که اتباع و دانشمندان سایر کشورها که طی 5 سال گذشته به ایران و چند کشور دیگر سفرکرده باشند برای ورود به آمریکا دچار مشکل خواهند شد و آمریکا اجازه نخواهد داد که آن‌ها به این کشور سفر کنند. به‌عنوان‌مثال یک دانشمند اهل اسپانیا اگر به خاطر شرکت کردن در یک درس گروهی علمی به ایران سفر کند اگر در آینده قصد دریافت ویزای آمریکا را داشته باشد با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

بهشتی پور در پایان با تأکید بر اینکه مجموعه اقدامات ترامپ علیه 7 کشور دنیا کاملاً ضد حقوق بشر است و اساساً هیچ توجیهی ندارد گفت: محدود کردن ورود اتباع ایرانی به آمریکا به بهانه‌های امنیتی، نقض جدی و آشکار اعلامیه جهانی حقوق بشر است و فکر می‌کنم که در بلندمدت به زیان خود آمریکا تمام می‌شود.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات