پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | رژیم صهیونیستی با اقدامات "متحجرانه" چهره اسلام را خشن نشان می‌دهد

وزیر ارشاد در مراسم افتتاحیه مشهد ۲۰۱۷:

رژیم صهیونیستی با اقدامات "متحجرانه" چهره اسلام را خشن نشان می‌دهد

سرویس فرهنگی و هنری - وزیر ارشاد با تاکید براینکه از امروز در سراسر جهان اسلام گفتمان رضوی که همان گفتمان صلح و آشتی و برادری است، دمیده می‌شود، گفت:‌ خداوند را شاکریم که از امروز صدای وحدت را از مشهد به جهان اسلام منعکس می‌کنیم.

به گزارش فانوس به نقل از تسنیم، سیدرضا صالحی‌امیری صبح امروز در مراسم معرفی رسمی مشهدالرضا (ع) به‌عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» در سال 2017 در تالار قدس حرم مطهر امام رضا(ع) اظهار داشت: خداوند را شاکریم که امروز در این مکان مقدس صدای وحدت را به جهان اسلام منعکس می‌کنیم. عالیجنابان، آقایان خانم‌ها؛ مقدم شما را در ایران اسلامی و مشهد مقدس، پایتخت فرهنگی جهلان اسلام گرامی می‌داریم.

وی افزود: در این جمع بزرگ با هدف وحدت گفت‌وگو و همدلی به مشهد مقدس گردهم آمده‌ایم؛ امروز روزی برای مشهد، ایران و جهان اسلام است از امروز سراسر جهان اسلام گفتمان رضوی که همان گفتمان صلح و آشتی و برادری است دمیده می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: از امروز از مناره‌های حرم مطهر رضوی، ندای اخلاق و وحدت اسلامی سر داده می‌شود و دنیا بداند مکتب امام رضا (ع)، مکتب معنوی و اخلاق نبوی است. مشهد می‌تواند محل جذب و اجتماع فرهیختگان و هنرمندان باشد؛‌ همچنان که امام رضا (ع) چنین بود و به راستی چرا نخواهیم و نتوانیم جمع حداکثری داشته باشیم چراکه کتاب آسمانی همه ما قرآن‌کریم و پیامبر همه ما حضرت محمد (ص) هدف رسالت خود را مکارم اخلاق بیان کردند و اخلاق چیزی جز دوستی و فضلیت و صلح‌گرایی نیست و معیارهای آیسسکو برای انتخاب پایتخت فرهنگی نیز بر همین معیار است.

وی با بیان اینکه کشورهای مسلمان با دشمنان مشترکی مواجه هستند، گفت: دشمنان خارجی که در رأس آن رژیم صهیونیستی قرار دارد، با اقدامات متحجرانه چهره پاک و مطهر اسلام را خشن نشان می‌دهند. ما همزمان از سوی 2 جبهه در فشار قرار داریم و برای برون‌رفت از این وضعیت نیازمند وحدت و همگرایی هستیم.

صالحی‌امیری ادامه داد: بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی پرچمدار برادری و وحدت مسلمانان شد و رهبری فرزانه جمهوری اسلامی همواره بر ضرورت وحدت تأکید دارند؛ ایشان می‌فرمایند که امروز دنیای اسلام دچار محنت‌های بزرگی است که راه‌حل آن وحدت اسلامی،کمک به یکدیگر و پرهیز از اختلافات مذهبی و فکری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه رئیس‌جمهور از ابتدای تشکیل دولت یازدهم، وحدت و همدلی را در جهان اسلام دنبال کرد، افزود: توزیع ناعادلانه ثروت و فقر وغیره، جملگی دردهای مشترک ما بوده که از طریق وحدت می‌توانیم به اقدامات مشترک برسیم بنابراین امروز باید از ظرفیت‌ها و امکانات یکدیگر استفاده کنیم و با هم‌افزایی، همدلی و همگرایی به احیاء تمدن نوین اسلامی و گسترش آن در جهان آشوب زده امروز بپردازیم.

وی تصریح کرد: در این راستا گسترش روابط میان فرهنگی، هم‌اندیشی و همفکری دانشمندان و نخبگان، جشن‌های محلی، مسابقات ورزشی، استفاده از ظرفیت بزرگ اصحاب رسانه با رویکرد ملی، منطقه‌ای و جهانی می‌تواند در مسیر گفت‌وگوی درون تمدنی راه را هموار کند.

صالحی‌امیری با اشاره به اینکه جهان بیش از هر زمان دیگر از تفرقه و خشنوت رنج می‌برد و ما بیش از هر زمان دیگر به وحدت و انسجام نیازمندیم، گفت: سیره رضوی به ما می‌آمورزد همه مردم از هر رنگ، نژاد و فرقه می‌توانند در سایه فرهنگ رضوی زیست مسالمت آمیز و عزتمندانه داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه با بیان اینکه خراسان و مشهد یعنی محل تلاقی راه‌های ارتباطات فرهنگی و تمدنی، پیدایش گفتمان‌های نو و محل تعامل افراد که از دیرباز تاکنون این‌گونه بوده است، تاکید کرد: امروز این جمع ارزشمند می‌تواند در جهان اسلام طرحی نو دراندازد و این مهم با همت بلند شما عزیزان دور از دسترس نیست.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات